Екінші ретті тұрақты коэффициентті сызықты біртектес дифференциалдық теңдеулер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


12.2С бөлім: Дифференциалдық теңдеулер

Мектеп: НИШ ФМБ Орал қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абылхасанова М.М.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

 Екінші ретті тұрақты коэффициентті сызықты біртектес дифференциалдық теңдеулер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.2

Гармониялық тербеліс теңдеуін құру және оны шешу.

 Сабақ мақсаттары

гармоникалық тербелістің теңдеуін құрастырады және шешеді.

 Жетістік критерийлері

  • Интегралдау әдістерін қарастырып, қолданады ;
  • дифференциалдық теңдеулер түрлерін табады және ажыратады;
  • гармоникалық тербелістің теңдеуін құрастырады және шешеді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

сыныпта талқылау кезінде дифференциалдық теңдеудің түрін және шешу әдісін анықтай алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Дифференциалдық теңдеу

Бірінші ретті

Көбейту ережесі

Айнымалыларды бөліп алу

Интегралдаушы көбейткіш

General solution, particular solution, differential equation, product rule, chain rule, integration by parts, integration by substitution, separable, homogenous, 1st order linear equation

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бұл бірінші ретті дифференциалдық теңдеудің мысалы, бірақ бұл … .

Интегралдаушы көбейткішті … қарастыра отырып табуға болады.

Берілген дифференциалдық теңдеуді айнымалыларды бөліп алу арқылы шешуге болады.

Берілген теңдеу көбейту ережесінің қолданылуын талап етеді.

Берілген теңдеуді шешудің (бір ғана) әдісі, бұл … пайдалану.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Өз уақытына және сыныптастарының уақытына құрметпен қарау, бірін-бірі тыңдай білу.

 Пәнаралық байланыстар

Физика

 АКТ қолдану дағдылары

https://www.youtube.com/watch?v=Q2dFi8S1GQI

видеофильм көрсетілім « гармоникалық тербелістер»

Бастапқы білім

дифференциалдық теңдеулер мен олардың түрлерін, жалпы және дербес шешімдерін, оларды шешу әдістерін біледі, және физикалық мазмұнды есептер шығаруда қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

7 минут

Ұйымдастыру

Мұғалім сабақ тақырыбын, оқу мақсатын, жетістік критерилерін хабарлайды.

Сабақ мақсатына жету үшін гармоникалық тербелістер туралы физика пәнінен алған білімдерін еске түсіріп, жинақтаймыз.

Ауызша сұрақ – жауаптар. Презентация көмегімен жүреді.

  • Гармоникалық тербеліс деп қандай тербелістерді айтамыз?
  • Гармоникалық тербелістердің теңдеуі қагдай?
  • Гармоникалық тербеліс сипаттамаларынатаңыз.

Қосымша 1

презентация

https://www.youtube.com/watch?v=Q2dFi8S1GQI

Сабақтың ортасы

25 минут

10 минут

15 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

  • Серіппелі маятник ретінде абсолют серпімді серіппеге ілінген, серпімділік күші әсерінен гармониялық тербеліс жасайтын массасы m жүкті алуға болады.Серпімді маятниктің дифференциалдық теңдеуін құру түсіндіріледі.
  • Математикалық маятник созылмайтын салмақсыз, үзындығы l жіпке ілінген, ауырлық күші әсерінен үйкелісіз тербеліс жасайтын материялық нүктеден тұратын идеалданған жүйені айтады. Математикалық маятниктің дифференциалдық теңдеуін құру түсіндіріледі.

Бекіту.

Оқушылар топтарға бөлініп, үлестірмедегі тапсырманы орындайды. Олар өз шешімдерін топта салыстырады. Сәйкес келмеген жауаптар талқыланып, дұрысы анықталады.

1

    • функциясы х = – 4x теңдеуінің шешімі болатынын көрсетіңіз.
    • Егер , болса, А және о табыңыз.
    • Табыңыз: және .

2

          • функциясы х = – x теңдеуінің шешімі болатынын көрсетіңіз.
          • Егер , болса, А және о табыңыз.
          • Табыңыз: және .

3

  • функциясы теңдеуінің шешімі болатынын көрсетіңіз.
  • Егер , болса, А және B табыңыз.
  • Табыңыз: және .

Қосымша 1

презентация

Қосымша 2

https://www.youtube.com/watch?v=caCPmBieuSM

Қосымша 3

Сабақтың соңы

3минут

Үй тапсырмасы

1

    • функциясы х = – 9x теңдеуінің шешімі болатынын көрсетіңіз.
    • Егер , болса, А және о табыңыз.
    • Табыңыз: және .

2

    • функциясы х = – 0,25x теңдеуінің шешімі болатынын көрсетіңіз.
    • Егер , болса, А және о табыңыз.
    • Табыңыз: және .

3

    • функциясы теңдеуінің шешімі болатынын көрсетіңіз.
    • Егер , болса, А және B табыңыз.

4

О нүктесі арқылы өтетін бөлшек қозғалысы заңы бойынша анықалады. секундта бөлшек О нүктесінен х м-ге алшақтайды.

    • функциясы қозғалыс теңдеуінің жалпы шешімі болатынын көрсетіңіз.
    • секунд уақытында алшақтау , ал жылдамдық болды. А және В мәндерін табыңыз.
    • секунд уақыттағы х-ті және жылдамдықты табыңыз.

Жетістік критериіне қайта оралу. Оқушы «мен жеттім/жетпедім, себебі.... сондықтан маған ......қажет» деген сөйлемді аяқтау қажет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға теориялық мәлімет соңындағы есептерді ұсынуға болады.

Ал қолдауды қажет ететін оқушымен сол теориялық мәліметтегі әрбір мысалды толық ашып талқылау жүргізіледі.

Әр іс-әрекет кезеңінде жақсы нәтижелерді айтып отыру

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу