Функцияның бірінші тамаша шегі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 10.3В: Функцияның шегі және үзіліссіздігі

Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Айбулатова РЛ.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Функцияның бірінші тамаша шегі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.5.1.5 Бірінші тамаша шекті білу және қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушылар

-бірінші тамаша шек ұғымы мен танысады;

- бірінші тамаша шектің салдарын үйренеді;

- бірінші тамаша шекті есеп шығаруда қолдануды үйренеді;

-шектерді табу қабілетін жетілдіреді.

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатына жетті, егер

- бірінші тамаша шек формуласын біледі;

- бірінші тамаша шек салдарын біледі және түсінеді;

- анықталмағандықтан құтылу жолдарын біледі;

- шектерді табуда бірінші тамаша шек және оның салдарын қолдануды біледі;

- тамаша шекті талдауды және қолдануды біледі;

-типтік шектерді таба біледі.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

бірінші тамаша шектің тұжырымдамасын айта алады

Пәнге тән лексика мен терминология:

Шексіздіктегі функцияның шегі, нүктедегі функцияның шегі, тамаша шек,анықталмағандық бар, бірінші тамашашектің салдары.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

х 0-ге ұмтылғандағы функцияның мәні … тең болады;

... анықталмағандығы бар. Анықталмағандықты жою үшін ... ;

Бірінші тамаша шекті қолданып ... . Алмастыру мен бірінші тамаша шекті қолданайық. Бірінші тамаша шектің салдарын қолданайық.

Бірінші тамаша шек – The first remarkable limit -Первый замечательный предел

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бойына жауапкершілік, мақсаттылықты дамыту.

Ынтымақтаса жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.

Академиялық шыңшылдық.

Дифференцация

Барлық оқушылар:

- бірінші тамаша шекті шығаруды біледі;

Көп оқушылар:

- умеют преобразовывать тригонометрические выражения и сводить их к замечательному пределу;

- тригонометриялық өрнектерді түрлендіре алады және оны тамаша шекке келтіре алады

- бірінші тамаша шекті және оның салдарын пайдалана алады.

Кейбір оқушылар:

- қиындатылған шектер табу есептерін шығара алады .

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс істеу қабілетін дамыту.

Бастапқы білім

Бұл сабақ функцияның шексіздік пен нүктедегі шектерін зерттеудің жалғасы болып табылады және шекті есептеу мен анықталмағындықтан құтылуда қолданылатын оқушылардың біліміне сүйенеді.

Сабақ түрі:

Білімді кешенді қолдану сабақ.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

Сабақтын тақырыбына шығу

5 мин

Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу. Сыныпта қолайлы психологиялық климат туғызу.

Білімді жаңарту

Оқушылардың онлайн бағдарламамен жұмыстануы

Тапсырма: Шектер мен олардың мәндерінің арасында сәйкестік орнатыныз

Мақсаты : Оқушылардың назарын шоғырландыру, сабаққа қызығушылығын арттыру

Сипаттама: Оқушылардың онлайн бағдарламамен жұмыс жасауы

Мұғалім қызметі: Тапсырмалардың орындалуын қадағалайды.

Оқушы қызметі: Даптерлеріне жазып, шекті есептейді.

Бағалау:

Қатысушылар қызметі: орындалмаған тапсырмаларды талқылайды және қателерді түзетеді.

Кері байланыс:

- Тапсырмаларды шешуде мақсатқа жету үшін қандай білім қажет болды?

- Қандай қадамдар қиындықтар туғызды?

http://bilimland.kz/ru#lesson=11293

Сабақтың ортасы

10 мин

7 мин

7мин

5мин

Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін таныстыру.

Интерактивті тақтада презентация көрсетіледі..

Тапсырма: Бірінші тамаша шекті дәлелдеу бойынша презентациямен жұмыс.

Мақсаты: Бірінші тамаша шекті дәлелдеуді білу.

Қатысушылар қызметі: Бірінші тамаша шекті қорытып шығарады.

Мұғалім қызметі: Оқушыларды дәлелдеуді орындауға бағыттайды және қойылған сұрақтарға жауап береді.

Бағалау: Оқушылар жұмысын өзара бағалайды.

- Сектордың ауданың қалай табуға болады?

- Қос теңсіздікті қалай жазуға болады?

- Дәлелдеуде қолданылатын теңсіздіктердің қасиеттері қандай?

- Бірінші тамаша шектен қандай салдарлар шығады?

Тапсырма №1: Шегін есептеніз:

Мақсаты: Шекті есептеу дағдысын тексеру.

Қатысушы қызметі: Дәптерлерінде бірінші тамаша шекті қолдана отырып шекті есептейді.

Мұғалім қызметі: Орындалған тапсырманы критерий бойынша тексеруді жүзеге асырады.

Бағалау критерийі:

1. Шектегі анықталмағандықты дұрыс анықтады.

2. Бөлшекті түрледіруді дұрыс орындады.

3. Тамаша шекке келтіру үшін көбейткішті дұрыс анықтады.

4. Тамаша шекті дұрыс қолданды.

Мұғалім оқушылардың жұмысын бағалайды.

Жұппен жұмыс.

(10 таяқша және 5 түс арқылы бөліну)

Тапсырма №2. Өрнекті ықшамдау арқылы шекті есептеңіз . (Қосымша №2)

Мақсаты: Тамаша шекті есептеу дағдысын бекіту және тексеру.

Қатысушылар қызметі: Бірлесе талқылап, дәптерлерінде шекті есептейді.

Мұғалім қызметі: Орындалған тапсырманы критерий бойынша тексеруді жүзеге асырады.

Бағалау критерийлері:

1. Шектегі анықталмағандықты дұрыс анықтады.

2. Бөлшекті түрледіруді дұрыс орындады.

3. Тамаша шекке келтіру үшін көбейткішті дұрыс анықтады.

4. Тамаша шекті дұрыс қолданды.

Бағалау: Мадақтау, қолдау көрсету.

Формативноеоценивание

Тест (Әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар)

Мақсаты: Тамаша шекті есептеу дағдысын бекіту және тексеру.

Қатысушылар қызметі: Дәптерде өздік жұмысты жеке орындайды.

Мұғалім қызметі: Өздік жұмыстың орындалуын қадағалау.

Интерактивті тақтаға тапсырмалардың жауабы шығарылады.

Нұсқа 1: 1)В 2)А 3)С 4) В 5) С

Нұсқа 2: 1)С 2)В 3) А 4) С

Нұсқа 3: 1) В 2)А 3) Е 4) А

Мұғалім оқушылармен бірге қиындық туғызған немесе орындай алмаған тапсырмаларды талдайды.

Презентация

Қосымша№1

Қосымша №2

Қосымша №3

2 мин

Сабақ қорытындысы.

Мұғалім қызметі:

Қорытындылау:

- Сабақта жаңа не үйрендіңіз?

- Қандай тапсырмалар қиындық туғызды?

- Неге?

Рефлексия

2 мин

Балалар кезекпен кезек тақтадан экрандағы рефлективтік фразаны таңдау арқылы бір сөйлемнен айтып шығады:

мен бүгін ... білдім

… қызық болды

... қиын болды

мен тапсырмаларды орындадым ...

мен ... түсіндім

енді мен ...

мен ... сезіңдім

мен ... қалыптастырдым

мен ... білдім

менің қолымнан келді ...

мен ...

мен … тырысып көремін

мен таңқалдым ...

сабақ маған өмір үшін ... берді

мен ... қалаймын

Үй тапсырмасы 1 мин

№368, 369 ; 129 бет

С тобы №377

Шыныбеков А.Н. Алгебра 10 сынып

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Задачи подобраны по уровням- от простого к сложному, поддержка учащихся осуществляется учителем

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша №1

Тапсырма 1. Шекті есептеніз .

Шешуі. х орнына 0-ді кою анықталмағандыққа әкеледі:

.

Бөлімінде синус, демек, өрнекті бірінші тамаша шекке келтіруге болады. Түрлендіріп көрейік:

.

Бөлімінде үш икстың синусы, ал алымында бір ғана икс, демек, алымында да уш икс алу керек, және үштерді қысқартқанда бірінші тамаша шектің дәл озі шығады. Иксты үшке көбейтіп, бөліп әрі қарай шығарамыз:

.

Қосымша №2

Мысал 2. Шегін табыныз:

Шешуі: түріндегі анықталмағандықты аламыз.

Егер х-

Жауабы:

Тест

Нұсқа 1

1. Шегін табыныз:

А) 0 В) 1 С) 5 Д) 3 Е) 2

2.A) 6/5 B)5/6 C) 6Д) 5 Е)

3. А) 2/3B)3 C) 3/2 Д)1 Е)0

4. А) 2/5В)5/2С)2 Д)1/5 Е)1/2

5. Бірінші тамаша шекті табыныз

А) В) С)

Д) Е)

Жауабы: 1) В 2)А 3)С 4)В 5) С

Нұсқа 2

1. А) 1 В) 2 С) 0 Д) 1/2 Е) -1

2. А) 6,5 В) 5,5 С) 4,5 Д) 3,5 Е) 2,5

3. А) 5 В) 7 С) 2 Д) 4 Е) 0

4. А) 8 В) 2 С)-8 Д) -2 Е) 1

Жауабы: 1) С 2) В 3) А 4) С

Нұсқа 3

  • А) 7 В) 1/7 С) 1 Д) 0 Е) -1
  • А) 2 В) 4 С) 1 Д) 4 Е) 0
  • А)2 В)1 С) 0 Д) 3 Е)0,5
  • А)2 В) 1 С)0 Д) 12 Е) 6

Жауабы: 1) В 2) А 3)Е 4)А



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу