Шектерді табу. Бірінші тамаша шек. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Сабақ:11.3А бөлім. Функциялардың шектері мен үздіксіздігі | Мектеп: ФМН НИШ Орал қаласы | ||||
Күні: | Мұғалім аты-жөні: Кушекенова К.Т. | ||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы: | Шектерді табу. Бірінші тамаша шек. | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.14 шектерді есептеуде және түріндегі анықталмағандықтарды ашу әдістерін қолдану | ||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - бірінші тамаша шекпен танысады. - және түріндегі анықталмағандықтарды ашу әдістерін қолданады. | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар сан тізбегінің шегі ұғымын, оған қатысты терминологияны таниды. Арнайы лексика және терминология Тізбек, сан тізбегі, сан тізбегінің шегі, бірсарынды тізбек, шектелген тізбек, шектелмеген тізбек, функцияның нүктедегі шегі, шексіздіктегі шегі, тамаша шектер. Диалог жүргізу мен жазуға қажетті сөздер қоры Функция шегі... х нөлге ұмтылғандағы...; Анықталмағандықтар... ; Анықталмағандықтардан құтылу үшін, ... ; Бірінші тамаша шек... | ||||
Бағалау критерийлері: | Барлық оқушылар: Білу, түсіну: -1-тамаша шек ұғымын біледі, есеп шығаруда қолдану жолдарын түсінеді. -Анықталмағандықтар ұғымын біледі, аша алады. Көптеген оқушылар: Қолдану: -1-тамаша шекті есеп шығаруда қолдана алады. -Анықталмағандықтарды біледі, ашу әдістерін тауып, қолдана алады Кейбір оқушылар: Талдау: - күрделі есептерді шешеді. | ||||
Бағыттаушы сұрақтар | -1-тамаша шек, анықталмағандықтар дегеніміз не? -Анықталмағандықтарды қалай ашамыз? -Тамаша шекті қайда, қалай пайдаланамыз? | ||||
Миссия, ұстаным, құндылықтар |
| ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс дағдысын дамыту. Презентация. bilimland. | ||||
Бастапқы білім | Шек ұғымы.Функцияның нүктедегі шегі. Функцияның шексіздіктегі шегі. | ||||
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Сабақ ресурстары | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 минут 5минут | 1.Ұйымдастыру бөлімі. Амандасу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. 2. Білімді өзектендіру./Қосымша1/ Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген зейінін шоғырландыру, қызығушылығын арттыру. Мазмұны:оқушылар функцияның шексіздіктегі шегін есептеу тақырыбына тапсырмалар орындайды.. Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы орындайды, аяқтаған соң көршісімен парақтарын ауыстырады және бағалайды. Мұғалімнің іс-әрекеті: нұсқау беру Бағалау: критерий бойынша өзара бағалау Критерий:
| Слайд 4 | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 9 минут | Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру. 4.Жаңа тақырыпты меңгерту ./Қосымша2, 3/ Мақсаты: бірінші тамаша шек туралы біледі, анықталмағандықтан құтылу жолдарын үйренеді, жаңа терминдермен танысады. Оқушының іс-әрекеті: жаңа тақырыпты презентация бойынша тыңдайды, конспект жасайды, сұрақтар қояды. Мұғалімнің іс-әрекеті: презентация арқылы 1-тамаша шек формуласын беру, дәлелдеуін түсіндіру, салдарын беру, анықталмағандықты ашу жолдарын мысалдар арқылы көрсетеді. 5. Практикалық бөлім. / Қосымша4/ Мақсаты: жаңа тақырыпты бекіту, есеп шығару дағдыларын жетілдіру Оқушының іс-әрекеті: Әрбір оқушы бір есептен тақтаға шығарады, түсіндіреді. Қалған оқушылар тыңдап, өзіне сұрақ туғызған есепті жазып алады. Мұғалімнің іс-әрекеті: Тақтадағы оқушылардың жұмыстарын тексереді, қажет жағдайда түзетулер енгізеді, дұрыс шешімге жетелейтін сұрақтар қояды. Бағалау: өзара бағалау/жк/ 6. Жұптық жұмыс – бірлесіп оқу ./ Қосымша5/ Мақсаты: Тапсырмаларды орындай отырып, функцияның шегін есептеуде 1-тамаша шек формуласын қолдана білу, яғни бірлесіп оқуды жүзеге асыру. Оқушының іс-әрекеті: Әрбір жұп бес тапсырма орындайды, бір-біріне түсіндіреді. Жауаптарын дайын жауаппен салыстырады. Мұғалімнің іс-әрекеті: Сұрақ туындаған оқушыға көмектеседі, қажет жағдайда түзетулер енгізеді, дұрыс шешімге жетелейтін сұрақтар қояды. Соңынан дұрыс жауап парағын таратады. Бағалау: өзара жұптық бағалау/критерий бойынша/ Критерий: 1.анықталмағандықты ашу жолын біледі; 2. 1-тамаша шек формуласын біледі; 3.1-тамаша шек формуласын есеп шығаруда қолданады. | Слайд 5-9 http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11746 Слайд 10 Слайд 11 Слайд 12 | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | 7.Үйге тапсырма: №1, №2 / Қосымша6/ 8. Рефлексия:/ Қосымша7/ Оқушылар рефлексия парағын толтырады. Сабақ қортындыланады. Мұғалім топтық қалыптастырушы бағалау нәтижесі бойынша қорытынды бағалайды.
| Слайд 13 |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||
Қосымша 1
Функциялардың шектерін есептеңдер:
1. | 2. | 3. | 4. |
5. | 6. | 7. | 8. |
9. | 10. | 11. | 12. |
Тапсырманың жауаптары:
1) 7 | 2) | 3) 3 | 4) 0 | 5) | 6) |
7) | 8) – | 9) | 10) | 11) | 12) 0 |
Қосымша 2.
Негізгі анықталмағандықтар мыналар:
.
1.Бірінші тамаша шек.
Практикада жиі кездесетін функциялардың шектеріне тоқтайық. - қандай да бір функция болсын және төмендегі теңдік орындалсын.
(3)
Бірінші тамаша шек . (4)
(4)-ші теңдіктен бірден төмендегі теңдіктерді алуға болады:
Салдар: .
Ендеше, (1)-ші шарт орындалғандықтан, , , және функциялары - эквивалентті функциялар.
Мысал 1.
а) . болғандықтан, (1)-ші шарт орындалады, онда .
б) .
Қосымша 3.
Қазақ тілінде | Ағылшын тілінде | Орыс тілінде |
Функцияның шегі | The limit of the function | Предел функции |
Бірінші тамаша шек | The first remarkable limit | Первый замечательный предел |
Екінші тамаша шек | The second remarkable limit | Второй замечательный предел |
Ұмтылады | Tends to | Стремится |
Қосымша 4.
Қосымша 5
№1.
Шешуі :
.
=
№2.
Шешуі:
0 0
x1=-2, x2=3.
, x1= -1, x2= 3
=
№3.
Шешуі:
=
№4.
Шешуі:
№5.
Шешуі:
Үйге тапсырма. Қосымша 6.
№1.
Шешуі:
Мысал 2.
Шешуі:
Рефлексия:/ Қосымша7/
дағды | критерий | Өте жақсы білемін | білемін | қиналамын |
Білу, түсіну | -1-тамаша шек ұғымын біледі, есеп шығаруда қолдану жолдарын түсінеді. -Анықталмағандықтар ұғымын біледі, аша алады. | |||
Қолдану,талдау | 1-тамаша шекті есеп шығаруда қолдана алады. -Анықталмағандықтарды біледі, ашу әдістерін тауып, қолдана алады | |||
Қолдану,талдау | - күрделі есептерді шешуде білімдерін қолданады |
.
Қосымша материалдар.
Шектердің негізгі анықталмағандықтары және оларды ашу.
Анықталмағандықтардың негізгі түрлері:: нөлді нөлге бөлу , шексіздікті шексіздікке бөлу , нөлді шексіздікке көбейту , шексіздіктен шексіздікті азайту , бірдің шексіздік дәрежесі , нөлдің нөл дәрежесі , шексіздіктің нөл дәрежесі .
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру