Дискреттік кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


 Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.4A бөлім: Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары.

Мектеп: НЗМ Талдықорған

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Мендекина Б.Қ

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы:

Дискреттік кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.7. дискреттік кездейсоқ шаманың математикалық күтім анықтамасын білу;

10.2.1.8 дискреттік кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу.

Сабақ мақсаттары

Дискреттік кездейсоқ шаманың математикалық күтімі анықтамасын түсініп, дискреттік кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу.

 Жетістік

 критерийлері

Дискреттік кездейсоқ шаманың математикалық күтім анықтамасын біледі;

Дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептейді.

 Тілдік мақсаттар

Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады.

Тәжірибені қалай өткізгендері туралы ауызша және жазбаша мәлімет бередіТілдік мақсаттарды, лексика мен іркес мысалдарын қоса анықтаңыз кездейсоқ шамалар, ықтималдықты есептеу, дискретті кездейсоқ шамалар, үздіксіз кездейсоқ шамалар, математикалық күтім

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Болжам бойынша, біз келесіні тексермекпіз…

Ықтималдықты бағалау …

Нәтижелер

Біздің болжамымыз тура/қате болды.

Сонымен болжам … көрсетті.

Біз келесі ........ қорытындыға келдік.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Топтық, жұптық жұмыстарда өз ара ынтымақтастықтың болуы, жұмыстағы жауапкершілік дағдыларын қалыптастыру

 Пән аралық байланыстар

Ықтималдықты модельдеу және нәтижиелерді зерттеу биология, география және экономикада маңызды, сонымен қатар тіл ғылымына, педагогика, психология, социология, археологияға да енеді

 АКТ қолдану дағдылары

Инженерлік калькуляторды қолдану, сілтемені қолдану

Бастапқы білім

Ықтималдық, кездейсоқтық, кездейсоқ тәжірибе ұғымдарын түсіну; оқиға нәтижесінің абсолютті және салыстырмалы жиіліктері, ықтималдықтың статистикалық анықтамасы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Үй жұмысын тексеру.

Өткен сабақты қайталау сұрақтары:

Дискретті кездейсоқ шамалар дегеніміз не?

Үздіксіз кездейсоқ шамалар дегеніміз не?

Олардың айырмашылығы қандай?

Кездейсоқ шаманың үлестірім кестесі немесе үлестіру заңы дегеніміз не?

Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтайды.

Сабақтың ортасы

5 мин

10 мин

15 мин

Т. Оқушыларды үш топқа біріктіру. Төмендегі екі тапсырманы орындату:

І тапсырма. Әр топ дискреттік кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру және олардың үлестірім кестесін құру.

ІІ тапсырма. Үлестірім кестесіндегі кездейсоқ шамалардың мүмкін мәндері мен ықтималдықтарын көбейтіп қосындысын табу.

Осы қосынды математикалық күтілім болатының мұғалім айтып қорытындылайды. Әр топқа математикалық күтімнің анықтамасын беруді сұрайды.

 Анықтама. Дискретті кездейсоқ шама Х-тің математикалық күтімі деп оның барлық мүмкін мәндерін сәйкес ықтималдықтарына көбейтілген қосындысын айтамыз, оны деп белгілейміз, сонда

 

 1-мысал.

 Х

 1

 2

 3

 

 0,5

 0,2

 0,3

 

 ;

 

 2-мысал. Екі бірдей станоктың шығаратын детальдарының 1000 детальдан жарамсыз болу ықтималдылығының кестесі берілген. Математикалық күтімін есептеп салыстырыңдар.

1-станок, жарам.(дана)

0

1

2

3

4

5

Ықтималдығы

0,1

0,1

0,2

0,3

0,2

0,1

2-станок, жарам.(дана)

0

1

2

3

4

5

Ықтималдығы

0,05

0,1

0,2

0,25

0,3

0,05

 

M(X) = 0*0,1+1*0,1+2*0,2+3*0,3+4*0,2+5*0,1=2,7

M(Y) = 0*0,5+1*0,1+2*0,2+3*0,25+4*0,3+5*0,05=2,7

Есептер шығару (қосымша 1)

Сабақты қорытындылау

https://www.matburo.ru/tvart_sub.php?p=art_mo

В.С.Лютикас

Факультативный курс по математике: Теория вероятностей

9-11 класс

Просвещение, 1990-160с,; ил.-ISBN 5-09-001289-X

Ю.Н.Тюрин, А.А.Макаров, Р.Высоцкий, И.В.Ященко.- М.:МЦНМО: АО «Московские учебник», 2004. – 256c.: ил.

ISBN 5-94057-161-1

Сабақтың соңы

5 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

  • Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?

Қосымша 1.

1. Кездейсоқ шаманың ықтималдылығының үлестірім кестесіндегі үлестірім кестесі берілген. Осы шамалардың математикалық күтімін табыңдар.

а)

мәндері

1

2

3

4

5

6

ықтималдылығы

б)

мәндері

-4

-3

-2

-1

0

1

2

3

4

ықтималдылығы

0,07

0,1

0,13

0,18

0,04

0,14

0,19

0,12

0,03

в)

мәндері

-4

-3

-2

-1

0

1

2

3

4

ықтималдылығы

0,02

0,03

0,1

0,15

0,4

0,15

0,1

0,03

0,02

2. А- кездейсоқ шама ықтималдықтары бірдей болатын -15- тен 15-ке дейінгі барлық бүтін мәндерді қабылдайды. Оның математикалық күтімін табыңдар.

3. Z -кездейсоқ шама ықтималдықтары бірдей -8-ден 8-ге дейін барлық жұп бүтін сандарды қабылдайды. Оның математикалық күтімін табыңдар

4. Тиынды бір рет лақтырғанда Х -кездейсоқ шама «гербтің түсу саны». Х- тің қабылдайтын мәні 0 мен 1 екені белгілі. М(Х)- математикалық күтімін табыңдар.

5. Ү- кездейсоқ шама екі ойын сүйегін лақтырғанда түскен ұпай сандарының қосындысы.

 Сонда үлестіру кестесі төмендегідей болады.

 

Y

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

P

М(Ү)- математикалық күтімді табыңдар.

6. Тиынды рет лақтырғанда орташа неше рет герб түсуі мүмкін?

7. Ойын сүйегін 6 рет лақтырғанда орташа неше рет алты түседі?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу