Күрделі функциялар. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Мектеп: Қызылорда қаласындағы ХББ НЗМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты

Сулейменов Сакен Курманбекович

Оқушылардың зерттеушілік дағдысын проблемалық оқыту әдісін қолдану арқылы дамыту

Сынып: 10

Қатысқан оқушы саны: 12

Қатыспаған оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар

Бөлім 10.1А: Функция, оның қасиеттері және графигі

Сабақ тақырыбы

Күрделі функциялар

 Сабақтың мақсаты

10.5.1.7 f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құрастыру;

 Жетістік критерийлері

Дағдылар

Білу

Түсіну

қолдану

Жетістік критерийлері

  • күрделі функция ұғымын түсінеді
  • күрделі функцияны табудың алгоритмін біледі;
  • берілген 2 функция бойынша функциялар композициясын құрастыра алады.
  • күрделі функцияның мәнін графиктік және аналитикалық тәсілдермен табады;

қолданбалы есептерді күрделі функция бойынша шығарады.

 Тілдік мақсат

Лексика/Терминология Күрделі функция, екі функцияның композициясы, ішкі функция, сыртқы функция, анықталу облысы, мәндерінің жиыны, алмастыру, ықшамдау.

Үштілділік. Келесі глоссарийді қолдану:

Күрделі функция – Сложная функция - composite function

Ішкі функция – Внутренняя функция – Inner function

Cыртқы функция – Внешняя функция – Outside function

Анықталу облысы – Область определения - Domain

Мәндерінің жиыны – Область значений - Range

Алмастыру – Подстановка - Substitution

Ықшамдау – Упрощать – Simplify

Диалог пен жазылымда қолданылатын тіркестер:

Екі функцияның композициясын табу үшін ...

Ішкі функцияның мәні сыртқы функцияның аргументі болады.

 Құндылықтарды дарыту

Құндылықтарды дарыту топпен, жұппен жұмыс жасау арқылы жүзеге асады. Сыныптағы құрдастарының ойын тыңдау, қадірлеу.

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы: Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы білім алуға баулу, өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға, сыни ойлауды дамытуға және білім берудегі үш тілдік саясатты іске асыруға бағытталады.

Сабақтың адамгершілік аспектісімыналарды қамтиды: оқуға деген жауапкершілікті сезіну; басқаларға құрметпен қарау

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, компьютер

Алдыңғы меңгерілген білім

Сызықтық, квадраттық, кері пропорционалдық тәуелділік, y= функцияларының графиктерін салу дағдылары, функциялардың қасиеттерін сипаттау.

Сабақ барысы

Сабақтыңкезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқытуресурстары

Ұйымдастыру бөлімі

0-5 минут

Сабақтың басы

6-15 минут

Сабақтың ортасы

16-23 минут

24-37 мин

Сабақтың соңы

38-40 минут

1.Оқушылармен амандасу.

2.Үй жұмысын тексеру

Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау үшін оқушыларға функциялар және оларды түрлендіруге байланысты тапсырмалар жазылған карточкаларды ұсынамыз.

1. у = х2 2. у = (х+1)2

1. у = х3 2. у = (х+4)3

1. у = 2. у =

1. 2.

1.Берілген функциялардың формулаларын салыстырыңыздар.

2.Бұл формуалардың ұқсастығына байланысты топ құруын сұраймыз.

Жетелеуші сұрақтар қоя отырып, топтың дұрыс құрылғанына көз жеткіземіз.

Әр топта айырмашылықтарын талқылауын сұраймыз.

Оқушылардың ұсыныстарын толықтырып, қорытынды жасау үшін g(x) – ішкі функция, f(t) – сыртқы функция екенін мысалдар арқылы түсіндіріп , y=f(g(x)) –күрделі функция болатынын айтамыз.

Мысал:

g(x)= – ішкі функция

f(t) = - сыртқы функция

Әр топтан берілген карточкалардағы функциялардан күрделі функцияны анықтап, ішкі және сыртқы функцияларды көрсетуін және жауаптарын негіздеуді сұраймыз.

Бағалау критерийлері:

  • Күрделі функцияны дұрыс анықтаған.
  • Сыртқы функция дұрыс табылған.
  • Ішкі функция дұрыс анықтаған.

Сағат тілімен тапсырмаларын алмастыру арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

Жеке тапсырма

Тапсырма 1.

және функциялары x-тің барлық нақты мәндері үшін берілген. ,

f (g(x)) және g (f (x)) функцияларын табыңыз және ықшамдаңыз.

Бағалау критерийлері:

  • күрделі функцияны табудың алгоритмін білген;
  • берілген 2 функция бойынша күрделі функция құрастыра алған.
  • Ықшамдау дұрыс жүргізілген.

Тапсырма 2. күрделі функциясын жазыңыз және мәнін есептеңіз:

і) , ; f( u(-3)) -?

іі) , ; f(u( 2)) -?

ііі) , ; f(u( 49)) -?

Бағалау критерийлері:

  • күрделі функцияны табудың алгоритмін білген;
  • берілген 2 функция бойынша күрделі функция құрастыра алған.
  • Мәнін дұрыс есептеген.

Тапсырма 3.

Тапсырма

Графиктер

табыңыз.

Бағалау критерийлері:

  • Күрделі функцияның мәнін графиктік табу алгоритмін білген.
  • График арқылы мәні дұрыс анықталған.
  • График арқылы мәні дұрыс табылған.

Дайын жауаптар бойынша өзара тексеруді ұйымдастырамыз.

Деңгейлік тапсырма. Барлық оқушылардың шығаруы міңдетті емес.

№3. Егер , , болса, онда

келесі функцияларды арқылы өрнектеңіз:

1.

2.

3.

Үй жұмысы:

1. f және g функциялары x-тің барлық нақты мәндері үшін берілген

а) f (g(x)) және g (f (x)) функцияларын табыңыз және ықшамдаңыз.

ә) f (g(a)) = g (f (a)) теңдігі орынды болатындай а-ның мәнін табыңыз.

болатын х-ті табыңыз.

2. Рефлексия :

Оқушыларға келесі сұрақтар ұсынылады:

  • Мен бүгінгі сабақта нені білдім және үйрендім?
  • Мен осы сабақта нені орындай алмадым?
  • Оны орындау үшін маған не істеу керек? қалай?

карточкалар

Презентация

Қосымша №1

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу