Кері функция ұғымы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Мектеп: Қызылорда қаласындағы ХББ НЗМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты

Базарбек М.М.

Сынып: 10

Қатысқан оқушы саны: 10

Қатыспаған оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар

10.1А Функция және оның графигі

Сабақ тақырыбы

Кері функция ұғымы (1 сағат)

 Сабақтың мақсаты

10.3.1.5 кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;

 Жетістік критерийлері

Дағдылар

қолдану

қолдану

Жетістік критерийлері

Кері функция ұғымын біледі;

- тиісті терминологияны қолданады (өзара кері функциялар, түзуге қатысты симметриялы)

- өзара кері функциялардың графиктерінің орналасу қасиетін біледі

- берілген функцияға кері фукцияны табады

- өзара кері функциялардың графигін салады

 Тілдік мақсат

Пәнге қатысты лексика мен терминология

  • берілген функцияға кері функция табу алгоритмін түсіндіреді;
  • кері функция;
  • берілген функцияға кері функция табу үшін … керек;

Қалыптастыратын құндылықтар

Өзіне құрмет басқаға құрмет

Академиялық шынайлылық

Өмір бойы оқу

Ынтымақтастық

Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды.

Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді.

Оқушы есеп шығару барысында өткен сабақтың білімін қолданады.

Жұптық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе отырып берілген сұрақтардың жауабын табады.

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, компьютер

Алдыңғы меңгерілген білім

Кері функция ұғымы

Сабақ барысы

Сабақтыңкезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Ұйымдастыру бөлімі

0-2 минут

Сабақтың басы

3-12 минут

Сабақтың ортасы

13-22 минут

23-28 минут

29-38 минут

Сабақтың соңы

39-40 минут

  • Сәлемдесу.
  • Үй тапсырмасын тексеру

Практикалық жұмыс

y = x2 + 1, x > 0, берілген функцияның кері функциясын табыңыз.

Берілген функцияның шарттарын ескере отырып, функцияның графигін салайық.

Графиктен байқағанымыздай анықталу облысы ,ал мәндер жиыны .

Осы функцияның кері функциясын тауып анықталу облысы мен мәндер жиынын табайық.

функция

х-ті тапсақ

Шартқа байланысты оң мәндерді ғана қабылдаймыз.

Енді х пен у-тің орындарын алмастырамыз.

Кері функцияның графигі.

Жеке жұмыс

1. берілген функцияның кері функциясын тауып,графигін сызыңыз. Анықталу аймағын және мәндер жиынын табыңыз.

2. берілген функцияның кері функциясын тауып,графигін сызыңыз. Анықталу аймағын және мәндер жиынын табыңыз.

3. берілген функцияның кері функциясын тауып,графигін сызыңыз. Анықталу аймағын және мәндер жиынын табыңыз.

Төменде берілген графиктердің фунукциясын тауып, оған кері функцияны табыңыз. Графигін сызыңыз.

График 1.

График 2.

1. Балалар пистолеттің серіппесін 3 см-ге жиырған кезде 20 Н күш жүмсалады. Сығылған серіппенің потен​циалдык энергиясын табыңдар (формуласымен есептеледі).

Қалыптастырушы бағалау жұмысы:

Жетістік критеийлері:

Оқушылар:

өзара кері функциялардың графиктерінің орналасу ерекшелігін біледі, берілген функцияға кері функцияны табады

анықталу облысын және мәндер жиынын табады

№1. ,

а) функциясына кері функцияны жазыңыз.

б) графигін салыңыз.

в) анықталу облысы мен мәндер жиынын табыңыз.

№2. Кинетикалық энергиясы формуласымен есептеледі. Массасы 1тонна жеңіл автокөліктің кинетикалық энергиясын, төменде берілген кестені толтыру арқылы табыңыз.

20

40

50

Кинетикалық энергиясы беріліп жеңіл автокөліктің жылдамдығын табуға бола ма? Оның моделін жазып көрсетіңіз және кестені толтырыңыз.

5

11

23

Үй жұмысы

Екінші дәрежелі үш функция және оларға кері функцияларды жазу.

Рефлексия

Қосымша №1

Қосымша №2

Қосымша №3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу