Кері функция ұғымы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: | Мектеп: Қызылорда қаласындағы ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты | Мәлібекова А.Т. Математика сабағында деңгейлік тапсырмаларды қолдану арқылы күрделі есептерді шығару дағдысын дамыту. | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушы саны: 10 | Қатыспаған оқушы саны: | ||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар | 10.1А Функция және оның графигі | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кері функция ұғымы (1 сағат) | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 10.3.1.5 кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу; | |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
|
| ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәнге қатысты лексика мен терминология
| |||||||||||||||||||||||||
Қалыптастыратын құндылықтар |
|
| ||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, компьютер | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Функция және оның графигі | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңкезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқытуресурстары | ||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру бөлімі 5 минут Сабақтың басы 12 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут Сабақтың соңы 3 мин |
Топтық жұмыс. І топ
А) у = 3х – 9 B) у = –5х + 15 C) у = х + 27
ІІ топ
ІІІ топ y=-0,5x+1,5 және y=3-2x функцияларының графиктерін бір координаталық жазықтықта салып, зерттеңіз.
Топтар жұмыс жасап болған соң, жетелеуші сұрақтарға жауап бере отырып сабақ мақсатын өздері игереді. f және g функцияларының анықталу аймағымен мәндерінің жиыны алмасады. y=f(x) функция мәндерінің облысы кері y=g(x) функцияның анықталу облысы, ал y=f(x) функцияның анықталу облысы кері y=g(x) функциясының мәндерінің облысы болады. Жұптық жұмыс Берілген функцияға кері функцияны тауып, функциялардың анықталу, мәндерінің жиынын жазыңыз.
Қалыптастырушы бағалау жұмысы: Жетістік критеийлері:
№1. , функциясына кері функцияны жазыңыз. №2. Серіппенің қуаттылығын есептеу барысында оған ілінген салмаққа байланысты оның ұзындығының өзгеретіндігін анықтау қажет. Гук заңы бойынша серіппенің ұзындығы оған ілінген зат салмағына тура пропорционал болатындығы белгілі. Сондықтан бір рет өлшеу барысында келесі түрде оның моделін мына түрде ала аламыз. серіппе ұзындығы, ілінетін заттың салмағы (кг). Егер 8 кг қауынды ілгенде серіппенің ұзындығы қанша болатындығын анықтаңыз. Кестені толтырыңыз.
Ал егер серіппенің ұзындығына қарап ілінген заттың салмағын анықтауға бола ма? Оның моделін жазып көрсетіңіз және кестені толтырыңыз.
Үй жұмысы Сызықтық үш функция және оларға кері функцияларды жазу. Рефлексия | Топтық жұмыс ережесін іліп қою. карточкалар Қосымша №1 | ||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. | Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау | Нұсқаулықпен жүргізіледі. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру