Бұрыштың радиандық өлшемі. Бірлік шеңбер. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қаралды

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:08.11.21

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Бұрыштың радиандық өлшемі. Бірлік шеңбер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына 9сілтеме)

Оқушылар:

9.1.1.2 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі және градусты радианға және керісінше айналдыра біледі;

9.1.1.3 бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;

9.2.4.1 бірлік шеңбердегі нүктенің координаталары (cosα, sinα) екенін біледі.

Сабақ мақсаттары

радианның анықтамасын біледі және сонымен бірге градусты радианға және керісінше айналдыруды жүзеге асырады;

бірлік шеңбердің центрлік бұрышының радиандық өлшемі сол бұрышты керетін доғаның ұзындығы екенін түсiнеді;

бірлік шеңберде 0; π / 2; π; 3π / 2; 2 π сияқты сандарды белгілей алады.

Бағалау критерийлері

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді

-радианның анықтамасын біледі және сонымен бірге градусты радианға және керісінше айналдыруды жүзеге асырады

-бірлік шеңбердің центрлік бұрышының радиандық өлшемі сол бұрышты керетін доғаның ұзындығы екенін түсiнеді;

-бірлік шеңберде 0; π / 2; π; 3π / 2; 2 π сияқты сандарды белгілей алады

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

тригонометриялық функциялар

синус, косинус, тангенс, секанс, косеканс, котангенс

функция графигін салу, асимптоталар, максимум нүктесі, тұрақты мән, периоды, амплитуда

тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру созу, сығу, координата осі бойымен параллель көшіру, симметриялы кескіндеу,

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

y = n sin x графигі вертикальды сығылады немесе созылады:

n>1 болғанда, n- көбейткішке байланысты ордината осі бойымен график созылады

0<n<1 ордината осі бойымен график сығылады

n<0 график x осіне қарағанда симметриялы бейнелейді

y= sin n x график көлденең (горизонталь) өзгереді :

n>1 график n- көбейткішке байланысты абсцисса осі бойымен сығылады

0<n<1 график абсцисса осі бойымен созылады

n<0 болғанда y осіне қарағанда симметриялы бейнелейді

y= sin (x+c) графигі x осінің бойымен параллель көшіріледі:

егер c>0,онда график солға қарай жылжиды;

y= sin (x-c) графигі оңға қарай жылжиды

Құндылықтарды дарыту

 

 

Құндылықтарды дарыту жеке жұмыс, жұптық жұмыс арқылы жүзеге асады. Пікірталас, өз ойын қорыту, пікірін көпшілік алдында дәлелдей білу, диалог кезінде өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету сияқты әрекеттер жүргізіледі.

Пәнаралық байланыстар

АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Бұрыштың градустық өлшемі, шеңбер элементтері, иррационал сандары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен өткен тақырыпты еске түсіру

Сабақтың ортасы

20 минут

14 минут

3 минут

5 минут

20 минут

12 минут

Жаңа тақырып

Мұғалім бағыттаушы ашық сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты оқушылардың өздігінен меңгеруіне жағдай жасай отырып ұйымдастырады.

1 градус (°) = ?минут (`) = ?секунд (") 1 градус (°) = 60 минут (`) = 3600 секунд (") 20,22°  және 20° 22' екеуі тең бе?Түрлендіруге назар аударыңыз.20,22° = 20° + 0,22 ⋅60' =20° +13,2 = 20° +13' + 0,2 ⋅ 60'' = 20° +13' + 12'' ≠ 20°22

Бұрыштың радиандық өлшемі ретінде бұрышты құрайтын шеңбер доғасының ұзындығының оның радиусына қатынасын алады. Бір радиан бұрыш деп − шеңбер радиусының ұзындығына тең доға ұзындығы сәйкес келетін центрлік бұрышты айтады.

-дің градустық шамасы .

Шеңбердің ұзындығы:

Доғаның ұзындығы:

және

теңдіктерін алуға болады. Соңғы екі формуланы градустық және радиандық өлшемдердің бірінен екіншісіне өту формулалары деп атаймыз.

Бұл формуладан дербес жағдайда теңдіктерін аламыз.

1-мысал. бұрыштардың шамасын радиандық өлшемде өрнектеңдер.

Шешуі: Градустық және радиандық өлшемдердің бірінен екіншісіне өту формуласына сәйкесін аламыз:

; ;

Жауабы: ; ; .

2-мысал. ; ; бұрыштар шамасын градустық өлшемде өрнектеңдер.

Шешуі: Жоғарыдағы формулалар негізінде есептесек, онда

; .

Жауабы: ; .

Білімді бекіту үшін келесі есептер ұсыныңыз:

Жұптық жұмыс.

Презентация 4,5

Қиындық тудырған есептер тақтада талқыланады.

Оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі

2 сабақ

Сабақ мақсатымен бағалау критерийлері еске түсіріледі

Ауызша есептер

Презентация 7

Есептер шығару

Жұптық жұмыс

Презентация 8,9

Қиындық тудырған есептер тақтада талқыланады.

Қалыптастырушы бағалау

Қосымша 1

Презентация

Сабақтың соңы

3 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Социометрия әдісі. Оқушылар сабақ уақытындағы өз жұмыстарын сабақтың басында айтылған жетістік критериіне сәйкес

0-100% аралығында бағалайды.

Үй тапсырмасы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Берілген есептер бойынша оқушыларға қиындық әкелген есептерді талдау,оған ұқсас есептер шығару. Қабілеті жоғары оқушылармен есептердің басқа шешу жолдарын табуға, күрделірек есептер шығарту. Топта басқа балаларға өзара түсіндіру.

Ұсыныстар айту. Жеке тақтада, тақтадағы жұмыстарын талдау.

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу