Функция және функцияның графигі. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7.2A Функция. Функцияның графигі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Функция және функцияның графигі

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты оқып білу

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.5.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;

Сабақтың мақсаты

Функцияның анықталу облысын және мәндер жиыны таба білу

 Бағалау критерийі

Оқушы:

Білу және түсіну

Қандай айнымалыларының мәндері функцияның анықталу облысы мен мәндерінің жиынын құрайтынын біледі

Жоғары деңгейдегі дағдылар

Берілгендерді зерртеп, функцияның анықталу облысы мен мәндерінің жиынын сөзбен сипаттау, графикалық, кестелік және аналитикалық берілу тәсілдері арқылы табады.

 Тілдік мақсаттар

 

 Тілдік мақсаттар оқыту мақсаттары:

Оқушылар:

  • Функцияның анықталу облысы мен мәндерінің жиынын табуды сипаттайды;
  • Бұл бөлімнің тапсырмаларын орындау барысында математикалық терминология мен символиканы қолданады;

Пәндік лексика және терминология:

  • тәуелділік;
  • функция, тәуелді айнымалы;
  • аргумент, тәуелсіз айнымалы;
  • функцияның мәні;
  • функцияның анықталу облысы;
  • функцияның мәндерінің жиыны (обласы);
  • функцияның берілу тәсілдері;
  • функцияның графигі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

– қандай да бір Х жиынының әрбір х элементіне У жиынынан алынған тек бір ғана у элементі сәйкес қойылады;

– аргументтің әрбір мәніне функцияның (тәуелді айнымалының) бір ғана мәні сәйкес келеді;

– тәуелділік функционалды болады (болмайды), егер ... ;

– аргументтің (функцияның) сәйкес мәнінде функцияның (аргументтің) мәнін табу;

– берілген функция (формуламен, кестемен, графикпен, сипаттаумен)... берілген;

Құндылықтарды дарыту

 

Оқуға ептілігін, өзбетінше ақпаратты жинау дағдыларын арттыру, жағдайды талдау және жаңа ситуацияға бейімделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, өз және топтың жұмысының сапасына жауапты болу, өз уақытыңды тиімді ұйымдастыру, сабақтарда көпмәдениеттілікті және басқалардың пікірін сыйлау білу.

Құндылықтарды дарыту сабақта барлық жоспарлаған іс-әрекеттердің кезеңдері арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Математика, физика

АКТ қолдану дағдылары

АКТ тиімді қолдану үшін оқуға қажет пайдаланушылардың дағдылары

Бастапқы білім

Функция және функцияның графигі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Сабақтың басында мұғалім ерекше көңіл аударады:

- оқушылардың зейін қоюына

- оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды

- оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтайды - сабақтың аяғындағы күтілетін нәтижелер

Сабақтың ортасы

40 мин

Сабақта оқушылар білетін ұғымдар қолданылады және жаңа ұғымдар енгізіледі. Сондықтан материалмен танысу барысында сөздікке жаңа терминдер енгізіледі.

Әртүрлі іс-әрекеттер жасау барысында оқушылар бағалау парағын толтырады. Сабақтың соңында қорытынды жасалады және мұғалімнің жұрналында белгіленеді.

I. Тексеру, талдау және үй жұмысын өзін-өзі тексеру – 5 мин

Бұл кезеңде оқушыларда келесі құндылықтар дамиды - өмір бойы білім алуға бейімделеді және өз жұмысының сапасына жауап береді, өз уақытын тиімді ұйымдастырады.

1) Суреттерді мұқият қараңыз. Осы суреттердің ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?

X

-2

-1

1

2

3

Y

4

2

-2

-4

-6

Жауабы:

Ұқсастығы: Бұл суреттерде x пен y бірдей мәндерімен функционалды тәуелділігі берілген.

Айырмашылығы: Бірінші суретте графтар, екінші суретте – график, ал үшіншіде – кесте.

2) Үй жұмысын тексеру

Азамат саяхатқа шықты. Оның жылдамдығының уақыттан тәуелділігі графикте көрсетілген. Суреттегі графиктің көмегімен анықтаңыз:

а) сағат 1-де оның жылдамдығы қандай болды?

б) 2 сағатта ол қанша жол жүрді?

в) сағат 2-ден 8-ге дейінгі жүрген жолы түралы не айтуға болады?

Жауабы: а) 3 км/сағ; б) 6 км; в) Азамат жүрген жоқ.

Бағалау критерийлерді оқушылармен бірге құрастыруға болады, мысалы:

1. Функционалды тәуелділікті анықтайды – 1 б.

2. Функцияның берілу тәсілін анықтайды - 1 б.

3. Берілген график бойынша қажетті ақпаратты таңдап алады және қойылған сұрақтарға жауап береді – 3 б.

5 б – 100 %

4 б – 80 %

3 б – 60 %

2 б – 40 %

1 б – 20 %

0 б – 0 %

II. Өтілген материалды қайталау (ауызша жұмыс) - 2 мин

Құндылықтарды дарыту - Сұрақтарға тез жауап беру дағдысы, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу.

Мұғалім сұрақтар қояды:

  • Функция дегеніміз не?
  • Бір шаманың екінші шамаға тәуелділіктерінің мысалдарын келтіріңіз.
  • Функция қандай тәсілдермен берілуі мүмкін?
  • Тәуелсіз айнымалыны басқаша қалай атауға болады?
  • Тәуелді айнымалыны қалай басқаша атауға болады?

Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бағалау критерийлерді қолданып теория бойынша өздерінің білімдерін бағалайды.

Бағалау критерийлері:

  • Функцияның анықтамасын біледі.
  • Бір шаманың екінші шамадан тәуелділігіне мысалдар келтіреді.
  • Функцияның берілу тәсілдерін біледі.
  • Тәуелсіз/тәуелді айнымалылар қалай аталатынын біледі.

4 б – 100 %

3 б – 75 %

2 б – 50 %

1 б – 25 %

0 б – 0 %

III. Өзіндік жұмыс (қалыптастырушы бағалау) – 7 мин

Оқушы жақсы нәтижелерге жету үшін оқушы келесі кұндылықтарды дамытады: мақсатқа жету табандылығы, еңбеккорлық, академиялық шынайлық.

Өзіндік жұмысының құрамында үш деңгейлі тапсырмалар бар (A – базалық, В – орта, С – жоғары).

IV. Жаңа материалмен жұмыс- 10 мин:

Бұл кезеңде оқушыларда келесі құндылықтар дамиды - өмір бойы білім алуға бейімделеді.

Мұғалім: Жүрген жолдың формуласын естерімізге түсірейік:. Тәуелді S айнымалының қабылдайтын мәндерін функцияның мәндерінің жиыны деп атайды. Тәуелді t айнымалының барлық мәндері функцияның анықталу облысын құрайды.

Мұғалім: t мен S айнымалылар қандай мәндерді қабылдай алады?

Оқушылар: Оң мәндерді.

Мұғалім: Анықталу облысы мен мәндер жиынын қандай айнымалылар құрайды?

Оқушылар: және .

Содан соң оқушылар келесі функцияның анықталу облысын топтарда зерттейді және табады:

А деңгей:

В деңгей:

C деңгей: , .

Тапсырманы орындап және оқушыларға кері байланыс жасағаннан кейін, мұғалім келесі тапсырмалардың қалай жазу керек екенін көрсетеді.

: ;

:

:

: .

V. Бекіту- 10 мин

Бұл кезеңде оқушыларда келесі құндылықтар дамиды - жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, мәселені қойып оны шешімін табу

Ауызша презентация бойынша:

Функциялардың графиктерін пайдаланып, анықталу облысы мен мәндерінің жиынын анықтаңыз:

Жазбаша дәптерлерінде және тақтада орындау (әрбір тапсырмаға әртүрлі оқушылар шығады):

АВС сынық сызық қандай да бір функцияның графигі, мұндағы және . Графикті салыңыз және график бойынша орындаңыз:

  • анықталу облысы мен мәндер жиынын;
  • егер болғанда функцияның мәнін;
  • -ке тең болғанда аргументтің мәнін.

VI. Қорытынды – 2 мин (Оқушылар үлестірме парағында жазады, жауаптарды презентациядан тексереді).

Оқушыларда келесі құндылықтар дамиды - жағдайды талдау, жүйеге келтіру, орындаған жұмыс бойынша қорытынды жасау. .

Сәйкестікті орнатыңыз:

Функцияның графигі

Анықта

лу облысы D(y)

Мәнде

рінің облысы E(y)

I

а)

б)

1

2

II

в)

г)

3

4

III

д)

5

Жауаптары:Iа),2; II - а),4; III – б), 3.

(Оқушының сабақта орындаған әрбір қызметтің кезеңдеріне қойылған пайыздардың орта пайызы шығарылады).

VI. Үй жұмысы – 1 мин. (үлестірме)

Оқушы жақсы нәтижелерге жету үшін оқушы келесі кұндылықтарды дамытады: мақсатқа жету табандылығы, еңбеккорлық, академиялық шынайлық.

Презента

ция

Егоркина Н.В., математика пәнінің мұғалімі Кокшетау қаласын

дағы ФМБ НЗМ

сабақ жоспары

ның үзінділері

Рекомендуемые виды деятельности (учебный план 7 класса)

Алгебра, 7 класс. Задания для обучения и развития учащихся. Авторы: Е.А. Лебединцева, Е.Ю. Беленкова, Интеллект-Центр, Москва 2013

Cабақтың соңы

2 мин

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Мен таныстым …

Маған … оңай болған жоқ.

Мен ... жеттім.

Мен …істей алдым.

Менің … жасағым келеді.

Менің есімде қалғаны ….

Мен … орындап көремін.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Деңгейлерге қатысты дифференциация сабақта өзіндік жұмысты орындау және жаңа тақырыпты оқу барысында жүргізілді.

Сабақтың әрбір кезеңі өткен соң жұмысты бағалау жүргізіледі (өзін-өзі бағалау, өзара бағалау немесе мұғалімнің бағалауы). Сабақтың соңында оқушылар орта процентті тауып, мұғалімге баяндайды

Физминутка

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет.

 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу