Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары. 2 - сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: 6.4A: Экология және тұрақты даму | Мектеп: | |||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы_2- сабақ | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.6.1.1 - экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын график түрінде көрсету және түсіндіру | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушы:
| |||||||||
Бағалау критерийлері: | 1. әртүрлі экожүйелерді салыстырады; 2. әртүрлі экожүйелердегі ағзалар арасындағы байланысты сипаттайды; 3. экожүйедегі ағзалар арасындағы байланыстың ағзалар санына әсерін талдайды. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Экожүйелердің ұқсастықтары мен айырмашылықтары туралы жазбалар жасап, есеп дайындай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: абиотикалық, биотикалық, түзуші, бірінші тұтынушы, екінші тұтынушы және өлі табиғат, ыдыратушы Диалог үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Берілген үлескеде экожүйенің ... компоненттері анықталды. Бұл экожүйенің компоненттеріне әсер ететін факторлар…. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұпта және топта жұмыс істеу барысында ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрметпен қарау, академиялық адалдық - өз бетімен жұмыс істеу, ашықтық - оқушылар сабақтың мақсаттарын және міндеттерін өз бетінше анықтай алады. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жұпта, топта жұмыс істегенде оқушылар биологиялық терминдерді қолданатын болады. | |||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар 5 – ші сыныпта экожүйенің құрамдас бөліктерімен танысты. Экожүйенің құрамдас бөліктері туралы 5 сыныпта алған білімдерін қайталайды және қоректік тізбекті сипаттау арқылы бастапқы білімдеріне формативті баға алады. Бастапқы білімді жаңғырту топтық жұмыс барысында экожүйенің құрамдас бөліктері туралы білімдерін қоректік тізбек мысалдармен түсіндіру арқылы жүзеге асады. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-5 5-10 | 1. Өткенді қайталау арқылы бастапқы білімді жаңғырту. Оқушылар өткен сабақтағы график түрінде берілген экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын сипаттайды. 5 - сыныптағы 5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау және 6.6.1.1 - экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын оқу мақсаттары бойынша өз білімдерін көрсетеді. 2. Ой шақыру. Оқушылар экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын график түрінде бейнелейді.
3. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, «жақын даму аймағын» және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтайды. | Қосымша 1 | ||||||||
Сабақтың ортасы 10 - 25 25- 30 30-37 | 4. Мәтін. Экожүйедегі қарым қатынас. Қоректік тізбек экожүйедегі қоректену қарым-қатынасын сипаттайды. Трофикалық деңгей қоректену деңгейін көрсетеді. Продуценттер бірінші трофикалық деңгейден, шөпқоректілер екінші трофикалық деңгейден, ал етқоректілер үшінші деңгейден орын алады, және солай жалғаса береді. Шынайы экожүйелердегі қоректік тізбектер бір-бірінен оқшауланбайды, керісінше бір-бірімен тығыз байланыста болады. Оларды қоректік желілер деп атайды, және олар экожүйедегі ағзалардың өзара байланысын көрсетеді. Қаршығалар торғайлармен қатар, басқа да кішкентай құстармен және сүтқоректілермен қоректенеді, ал олар өз кезегінде әртүрлі қорек көзімен қоректенеді, бірақ кейбір қорек көздері үшін олар басқа ағзалармен бәсекеге түседі. Оқушылар мәтінмен танысып, экожүйедегі ағзалардың арасындағы қарым-қатынастарды сипаттайды.
5. Топтық жұмыс. «Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы» 1- топ. Дайын график бойынша сипаттайды. 2- топ. Суреттегі ақпараттарды пайдаланып, график құрастырады. 3- топ. Мәтіндегі ақпараттарды пайдаланып график құрады. 4- топ. Берілген графикті толықтырады.
Әр топ жұмыстарымен бөліседі. Мұғалім кері байланыс береді. | Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||||||
Сабақтың соңы: 37-40 | 8. Рефлексия Мұғалім сабақ мақсатарына қайта оралып, сабақ мақсаттарына жету деңгейін талқылайды. Кері байланыс «Мен үшін...» әдісі - мен үшін жаңалық... - маған түсініксіз... - алдағы сабақта... | Қосымша 4 | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Оқу материалының жеткізу деңгейін таңдайды: білу, түсіну және қолдану (сурет), талдау (суреттерді салыстыру және талдау). Сабақ барысында оқу материалы ақпаратты қабылдаудың түрлі типтерін ескере отырып қолданылады (мәтін, суреттер). Сабақты бекіту кезеңінде қызығушылығы төмен оқушыларға мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі. Қызығушылығы жоғары оқушыларға күрделендірілген тапсырмалар ұсынылады. | экожүйенің құрамдас бөліктері туралы 5 сыныпта алған білімдерін қайталайды және түзушілер, тұтынушылар және ыдыратушылардың маңызын сипаттау арқылы бастапқы білімдеріне формативті баға алады. Жақын арадағы даму аймағын анықтауға арналған диагностикалық бағалау. Топтық жұмыс арқылы өсімдік ағзасындағы осмос үдерісін түсіндіру дағдыларынады. | Топтық жұмыс барысында сыныптағы қозғалыс ұқыптылықты талап етеді. |
Қосымша 1
Қосымша 2
Мәтін. Экожүйедегі қарым қатынас. Қоректік тізбек экожүйедегі қоректену қарым-қатынасын сипаттайды. Трофикалық деңгей қоректену деңгейін көрсетеді. Продуценттер бірінші трофикалық деңгейден, шөпқоректілер екінші трофикалық деңгейден, ал етқоректілер үшінші деңгейден орын алады, және солай жалғаса береді. Шынайы экожүйелердегі қоректік тізбектер бір-бірінен оқшауланбайды, керісінше бір-бірімен тығыз байланыста болады. Оларды қоректік желілер деп атайды, және олар экожүйедегі ағзалардың өзара байланысын көрсетеді. Қаршығалар торғайлармен қатар, басқа да кішкентай құстармен және сүтқоректілермен қоректенеді, ал олар өз кезегінде әртүрлі қорек көзімен қоректенеді, бірақ кейбір қорек көздері үшін олар басқа ағзалармен бәсекеге түседі.
Қосымша 3
Қосымша 4
«Мен үшін...» әдісі
- мен үшін жаңалық...
- маған түсініксіз...
- алдағы сабақта...
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?