Жүсіпбек Аймауытов «Ақбілек» романы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән: Қазақ әдебиеті | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 10Т1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Бөлім | Ж. Аймауытов. «Ақбілек» романы | |||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме | 10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; | |||||||||
Оқу мақсаттары | Оқушылардың барлығы көркемдеуіш құралдарын табады Оқушылардың көбі көркемдеуіш құралдарының қызметін талдайды Оқушылардың кейбірі көркемдеуіш құралдарға терең талдау жүргізеді, өзіндік пікір мен қорытынды шығарады. | |||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||
НЗМ құндылық | Топта, жұпта жұмыс жасай білу; өз білімін жетілдіріп отыру;тілге деген құрметін арттыру; өзге елдің мәдениетін құрметтеу | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: теңсіздік, революция, жаңа заман, бейімделу, оқу, қала өмірі, психологизм т.с.с Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша....; себебі......; Оны мен былай дәлелдеймін..... Қрыта келе,...... | |||||||||
Алдыңғы білім | ||||||||||
Жоспар | ||||||||||
Уақыт | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Қызығушылықты ояту: С Оқушылар білетін көркемдеуіш құралдарын қолдана отырып, Ақбілекті суреттейді. Көркемдеуіш құралдарын қолдана отырып, Ақбілекті суреттеңіздер. | |||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин | Мағынаны ажырату ЖЖ. Тапсырманы жұпта орындайды. Берілген үзіндідегі көркемдеуіш құралдарды табады және сұрақтарға жауап береді. «Салпы етек, жылауық күз емес, гуілдеген желді күз еді. Тұнық біткен шаңырақты сабалап, қараша үйлер тозығы жеткендігін айтып, зар қақсап, сықыр-сықыр етеді. Бұрқырап түсе бастаған күзгі сары ала жапырақ ауыл қотанында жындай ойнақтайды. Қартайған, ескірген, күні өткеннің бәрі де зікір салып тұрғандай».
Бағалау критерийі:
Жұптық бағалау. Жұптар жұмыстарымен алмасады, критерий бойынша тексереді. Ұсыныстарын дәптерге жазады. Т. Тапсырманы топта орындайды. Топтар өз тапсырмаларын таныстыру кезінде үзінділері белсенді тақтада көрсетіліп тұрады. Басқа топтар үзіндімен танысуға әрі көркемдеуіш құралдарын дұрыс не бұрыс анықтап тұрғанын анықтауда көмектеседі. Тапсырма. Үзіндіні оқи отырып, образды сөздердің астын сызып, соның мағынасын ашуға ұмтылыңыз. Қандай көркемдеуіш тәсілмен жасалып тұр? Бұл сөздің мына контексте қандай образ береді? Міне, осы сұрақтардың жауабын тауып, образды тілдің мәнін түсіндіріңіз. 1-топ. «Салпы етек, жылауық күз емес, гуілдеген желді күз еді. Тұнық біткен шаңырақты сабалап, қараша үйлер тозығы жеткендігін айтып, зар қақсап, сықыр-сықыр етеді. Бұрқырап түсе бастаған күзгі сары ала жапырақ ауыл қотанында жындай ойнақтайды. Қартайған, ескірген, күні өткеннің бәрі де зікір салып тұрғандай».2-топ. «Салпы етек, жылауық күз емес, гуілдеген желді күз еді. Тұнық біткен шаңырақты сабалап, қараша үйлер тозығы жеткендігін айтып, зар қақсап, сықыр-сықыр етеді. Бұрқырап түсе бастаған күзгі сары ала жапырақ ауыл қотанында жындай ойнақтайды. Қартайған, ескірген, күні өткеннің бәрі де зікір салып тұрғандай».3-топ. «Салпы етек, жылауық күз емес, гуілдеген желді күз еді. Тұнық біткен шаңырақты сабалап, қараша үйлер тозығы жеткендігін айтып, зар қақсап, сықыр-сықыр етеді. Бұрқырап түсе бастаған күзгі сары ала жапырақ ауыл қотанында жындай ойнақтайды. Қартайған, ескірген, күні өткеннің бәрі де зікір салып тұрғандай». 4-топ. Жылқы жұттан кейін енді есікке жүргім келмеді. Неде болса, алыс жерді де бір көрейін деп, барақотқа жұмыс қылуға жалдандым. Ертіс ағып, Өскемен, Зайсан, Семей сияқты қалаларды да көрдім. Азын-аулақ орыстың тілін де үйрендім. Орыспен араласып, орыс тілін үйренген соң, кеудеме нан піскендей, өзіме-өзім әлдеқандай көріндім. Өзім – бір тұрған заңмын. Бағалау критерийі:
Топаралық бағалау. Дайын критерий бойынша бағалайды. Кері байланыс береді.
|
| ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. | |||||||||
Қосымша мағлұматтар | ||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||
| ||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Оларға: шендестіру, қайталау, паралеллизм, риторикалық сұрақ - жауап, дауыс ырғағы т.б жатады. Сөз айшықтары адамның сөйлеу шеберлігін, зерделілігін, тіл байлығын көрсетеді.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?