Қазақстандағы көрнекті орындар. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9-бөлім

Қазақстандағы туризм және экотуризм

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Тоганакова Рабиға Сулейменовна

Сынып: 8 Т1

Қатысқан оқушылар

саны:

 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы көрнекті орындар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.5.1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру

 Сабақтың мақсаттары

Перифразаны қолдану арқылы мәтін бойынша сұрақтар құрастыру

 Бағалау критерийі

Перифраза тәсілінде сөздерді басқа атаумен ауыстыра алады, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

танымал, табиғи, бірегей, ерекше, ежелгі, үнсіз, қайталанбас, үйлесімді, сан алуан, шөлейтті, шипалы, ну, монументальды өнер ескерткіштері, шүйгін жайылымды жазық дала, қыналар мен папоротниктер

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Мен мынадай дәлелдер келтіремін...

Оның себебін... деп түсіндіремін.

Біздің пікірімізше....

Олай ойлауға ... себептер бар.

Құндылықтарды игерту

Өз еліне, жеріне сүйіспеншілік, отансүйгіштік қасиеттерін

дамыту

Пәнаралық байланыс

География, биология, тарих

Бастапқы білім

Қазақстандағы туризм түрлері

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-1

1-2

2-5

1. Раппорт (сенім) орнату. Мұғалім оқушылармен амандасады, оқушыларды түгелдейді, оларға жылылық танытып, жұмсақ сөйлеседі, орынды мадақтау айтады.

2. Сабақтың тақырыбын хабарлайды.

3. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылайды.

Оқушыларды санау арқылы төрт топқа бөледі.

Сабақтың ортасы

5-10

10-25

25-28

28-35

Оқылым алды тапсырма

«Бір сөзбен» тәсілі.

Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен өздерінің бүгінгі сабақтағы қарастырылатын тақырыпты сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады.

Сөз тіркестері: танымал, табиғи, бірегей, ерекше, ежелгі, үнсіз, қайталанбас, үйлесімді, сан алуан, шөлейтті, шипалы, ну.

Оқушыларға ойлануға 2 минут уақыт береді. Берілген уақыт аяқталғаннан кейін бірнеше оқушының талқылау қорытындыларын тыңдайды.

Мұғалім «Біліп жүр!» айдарымен оқушыларға перифраза тәсілі туралы ақпарат ұсынады:

 Перифраза (грекше речі — айнала,— рһгазіз — айтамын) — белгілі бір ұғымды әдеттегіден басқаша сөз орамы немесе сөз тіркесі арқылы түсіндіру. Мысалы: дәрігер деудің орнына «ақ желеңді абзал жандар» деп атау.

 Перифразаның ерекше бір түрі — эвфемизм. Мысалы, ұрлық қылмайды — біреудің ала жібін аттамайды.

Оқылым тапсырмасы

«Сұраққа жетіп ал» әдісі

Жұппен жұмыс істейді.

Мұғалім оқушыларға сұрақ құрастыру үшін критерий құруды ұсынады. Критерий сұрақтың түріне, деңгейіне сәйкес болуы керек.

Үлгі критерий:

- перифраза тәсілімен құрылуы;

- ойдың айқын (не сұралып тұрғандығы) болуы;

- ашық сұрақ түрінде құрастырылуы.

Оқушылар жұпта мәтінді тұтас оқиды. Оқылған мәтін мазмұнына сай критерий бойынша сұрақтар құрастырады. Құрастырып болғаннан кейін сұрақтарын А4 қағазға жазып, сынып бөлмесінің қабырғаларына іледі. Оқушылар сынып бөлмесін аралап басқа жұптардың сұрақтарын оқиды, критерий бойынша бағалап, стикер жапсырып кетеді. Ең көп стикер жинаған жұмыс үздік жұмыс болып есептеледі.

Оқылымнан кейінгі тапсырма

«6 Н» тәсілі

  • «6 Н» — бұл сұраулы сөйлемнің алғашқы әрпі және «Неге?» деген сұрақ қана емес, сонымен қатар «Нені?», «Не себепті?», «Неліктен?», «Неге олай?», «Неше?», т.б. сұрақтарды да білдіреді.
  • «6 Н» тәсілі сабақта меңгерген тақырыптың беймәлім тұстарын айқындау үшін сұрақ қоя білуге үйретеді. Барлық сұрақтар мен жауаптарды жазып отыру керек. Бір ғана шарт – жауаптар қайталанбау керек.

Дескриптор:

- туристік орынды сипаттайды;

- перифраза тәсілін қолданып сұрақ құрастырады;

- сұрақтарға жауап береді.

Өзара бағалау

«Серпілген сауал» әдісін қолданып, оқушылар бір-бірінің жұмыстары туралы сұрақ қою/жауап беру арқылы өзара бағалау жасайды.

- ... (оқушының аты) сауалнамасы туралы не ойлайсың?

- ... (оқушының аты) ...ның (оқушының аты) жауабын кеңейту үшін оны қалай дамытуға болады?

- ... (оқушының аты) естігендеріңнің барлығын бір жауапқа қалай біріктіруге болады?

1-таратпа

2-таратпа

«Алтынемел Ұлттық табиғи паркі»

«Бесшатыр қорғаны»

«Шарын каньоны»

«Көкшетау» ұлттық табиғи саябағы»

Сабақтың соңы

35-40

Рефлексия

+ (плюс) - сабақ барысында қандай тапсырма ұнағанын, сабақтың жағымды жақтарын жазады.

- (минус) - оқушыға не ұнамады, не қызықсыз болып көрінді, соны көрсетеді.

! (қызықты) - бұрын естімеген жаңа ақпарат, қызықты фактілер туралы жазады.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу