ЭКСПО-2017 көрмесі. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Ғылым мен технология жетістіктері

Мектеп: Астана қаласындағы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің ТАӘ:

Жанаева Г.Ш.

Сынып: 6

Қатыспағандар саны:

Қатысқандар саны :

Сабақтың тақырыбы

ЭКСПО-2017 көрмесі

Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.5.1 - мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;

6.3.3.1 - ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру.

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады;

Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма) түрінде құрастырады.

 Бағалау критерийлері

 

Нақтылау сұрағын құрастырады;

Деректерді жинақтай отырып, графиктік мәтін құрайды.

 Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Тыңдалым мен айтылымға қажетті сөз тіркестері:

 Құндылықтар

Оқушыларды жауапкершілікке, бірін-бірі сыйлауға, отансүйгіштікке баулу.

 Пәнаралық байланыс

Осыған дейін меңгерілген білім

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І. Қызығушылықты ояту.

 1851 жылы Лондонда алғашқы көрмені өткізгелі бері, ЭКСПО-ға бүкіл әлемнен миллиардтан аса адам келген. Жұртшылықты  техникалық жаңалықтарды бірінші болып тамашалау мүмкіндігі қызықтырады. Дәл осы ЭКСПО-дан кейін телефон, рентген аппараты, сыдырма ілгек, балмұздаққа арналған вафлядан жасалған стақан, телехабар тарату, сенсорлық экран және т.б. дүниелер біздің күнделікті тұрмысымызға жол тартқан. Бүкіләлемдік көрмелерде көрсетілген ең танымал деген 10 жаңалықты есімізге түсірейік.

Мұғалім ЭКСПО көрмесінде көрсетілген ең танымал ашылуларды ұсынады. Оқушылар суретке қарап, бұл затсыз өмір қандай болатыны туралы ойланады және жауап береді.

Таныстырылым

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

10 минут

Оқылым

  Экспо – бүкіләлемдік көрме. Уикипедияның тілімен айтқанда, индустрияландырудың нышаны мен техникалық, технологиялық жетістіктерді әлемге паш ету мүмкіндігі. Экспо көрмесінің тарихы сонау 1851 жылдан бастау алады. Тұңғыш рет ол Ұлыбританияда өткен. Көрме сол уақытта темір мен шыныдан жасалған хрусталь сарайының құрылысымен ерекшеленді. Алғашқы әлемдік көрмеде өндірістік тауарлар, көліктер және көркем өнер заттар әкелушілер назарына ұсынылды. Ұлыбританияда өткен көрменің әсері аз уақыттың ішінде технологиялардың тез таралуына ықпал етті. Бұдан соң көрме тек бір ғимаратпен шектелмей, оны өткізу үшін тұтас қалашықтар салына бастады. Мысалы Париждегі Эйфель мұнарасы да осы халықаралық көрмеге орайластырып салынған еді. 1928 жылдан бастап Экспо ұйымы мен Халықаралық көрме бюросы айналысады. Оның құрамына 168 мемлекет кіреді. Көрме көптеген мемлекеттердің басын қосып қана қоймай, түрлі кезеңдерді біріктіреді. Экспо өткен уақыт, қазіргі уақыт пен болашақ арасындағы көпірге айналып отыр.

 Әдетте, Экспоға қатысуға дарынды ақындар, суретшілер, мүсіншілер тартылады. Вагнер, Штраус, Верди көрмеге арнап музыкалық шығармалар жазса, қылқалам шеберлері Манэ, Дали және Пикассо суреттер салған. Өндірістік даму мен алға ілгерілеуді білдіретін экспоны өткізу бұл бертін болашақ жетістіктерінің белгісі. Сол себептен Қазақстан көрмені ұйымдастыруға қызығушылық білдірді және әлемдік бірлестік тарапынан қолдау тапты. Қазақстан Азия мен Европаның қиылысында орналасқан. Мұндағы жылдар бойы еліміздің аумағынан түрлі өркениеттерді қосты. Нәтижесінде мұнда ерекше мәдениет қалыптасты. Бұл Қазақстанның ең басты байлығы.

 Көрменің тақырыбы – болашақ энергиясы. Мақсаты – ғаламшар тұрғындарының климаттың өзгеруі мен көмірқышқыл газының шығарылуына азайтуға бағытталған күреске шақыру.

Көрмеде жұмыс істегендер де, оны тамашалағандар да ЭКСПО-мен қимай қоштасты. Көрмеге 178 елден адам келген. Жалпы, ЭКСПО-ға үш айдың ішінде 4 млн-ға жуық адам кіріп-шыққан. Көрменің аумағын толығымен аралау үшін 96 сағат қажет екен. «ЭКСПО» аумағында 93 күннің ішінде 3,5 мың мәдени іс-шара өтті. Алып шар – «Нұр Әлем» павильонын салу үшін 13 мың тонна металл мен 2800 бірегей әйнек қолданылған. Сфераның жалпы аумағы: 22 мың шаршы метр. ЭКСПО-ға 53 елдің мемлекет және үкімет басшылары келіп, көрменің құрметті қонағы болған. Жұмыс істеген еріктілер саны – 4500. Үш ай ішінде келушілер көрме аумағында 100 млн-нан астам суретке түскен. Ғалымдар 153 ғылыми жаңалық ұсынып, 33 мың әртіс өнер көрсеткен екен.

Сұрақтар:

 

Оқушылар ауызша мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Негізгі ақпарат

Қосымша ақпарат

1. Тест сұрақтарына жауап беріңіз және бір сұрақ (жауаптарымен) құрастырыңыз.

1. Көрме неге елімізде өтпекші? Себебі

А. Қазақстан Азия мен Европаның қиылысында орналасқан

В. Қазақстанның өзі қызығушылық білдірді

С. Қазақстан Азия мен Европаға өте жақын орналасқан

Д. Қазақстан Азия мен Еуропадан қашықта орналасқан

2. Көрменің мақсаты не?

А. Экономикалық өсімді ілгерілету

В. Жасыл экономика дамуын бәсеңдету

С. Баламалы қуат көздерін қолдану

Д. Тек қана желдің қуатын пайдалану

  • Оқушы 2 тест және мәтін бойынша диаграмма құрастырады.

Дескриптор:

  • Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді;
  • Сұрау есімдіктерін қолданып, сұрақ құрастырады;
  • Деректерді қолданып, диаграмманы сауатты құрады.

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды.

Рефлексия.

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу