Наурыз көже. Мазмұндама жазу
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 бөлім: Мерекелер. Демалыс мәдениеті | Мектеп: Талдықорған қаласы физика-математика бағытындағы «Назарбаев Зияткерлік мектебі» | |||||||||||||||||||
Күні:. | Мұғалімнің аты-жөні: Сарыева А.Т. | |||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | №4-сабақ. Наурыз көже мазмұндама жазу. | |||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото/диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау 3.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу; 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап диалогке қатысу | |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды; - аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазады; - өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап диалогке қатысады | |||||||||||||||||||
Сөздік қор
| Пәндік терминология мен тірек сөздер құрт, күріш, бидай, тұз, айран, сүр ет, тары. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: - Наурыз көженің негізгі құрамы неден тұрады? - Наурыз көже пісірудің қандай мағынасы бар? - Неліктен наурыз көже дәмді болады деп ойлайсың? | |||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұлттық салт-дәстүрлерімізді құрметтеу, жалғастыруды дәріптеу | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, әдебиеттік оқу | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - | |||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Мазмұндама жазу | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар Наурыз мекересінде айтылатын баталарды еске түсіреді. Сынып алдында таныстырады. Наурыз бата тілектері Ұлыс ... болсын, Ақ ... болсын, Қайда барса, ... болсын! Ұлыс бақты болсын, Төрт түлік ... болсын! Ұлыс ... берсін, Бәле-жала ... енсін! Жауабы: Ұлыс оң болсын, Ақ мол болсын, Қайда барса, жол болсын! Ұлыс бақты болсын, Төрт түлік ақты болсын! Ұлыс береке берсін, Бәле-жала жерге енсін! Саралау. Оқушыларға қолдау көрсету мақсатында құрамында түсіп қалған сөздер кездесетін бата жолдарын ұсыну. Оқушылар бата жолдарын мағынасына қарай толықтыырп, есте сақтайды. Қораң ... толсын, Үйің ... толсын. Оқу, ... үйреніп, Жас балалар ... болсын! Жауабы: Қораң малға толсын, Үйің жанға толсын. Оқу, білім үйреніп, Жас балалар адам болсын! Сабақ мақсаты мен бағалау криттерийлерін белгілеу. | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
| 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап диалогке қатысу (Ұ) Ұсынылған жағдаятқа өз ойын жүйелі білдіру, дұрыс баға беру. Жағдаят: Наурыз мерекесі күні мұғалім оқушылардан бір-біріне тілек айтуларын сұрады. Айгүл қасындағы Сәнияға «Наурыз мерекесі құтты болсын! Өркенің өссін!» деп, әжесінен естіген тілек сөздерін айтты. Қалай ойлайсың, Айгүлдің айтқан тілек сөздері өз жасына лайық па? Сен қалай құттықтар едің? Мұғалім оқушылардың тілек сөздерді дұрыс қолдануына, өзара қателерін тауып түзетулеріне мүмкіндік береді. «Бір сөзбен жеткіз!» жаттығуы арқылы оқушылардың дұрыс интонация таңдауға дағдыландырылады. Дескриптор - жағдаятқа сай лексиканы қолданады; - сұхбаттасының жасын ескереді. 3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжау (Ө, Ұ) «Наурыз көже» тақырыбы және берілген бейнесуреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжау. Болжаулары сынып ішінде жарияланады.
Дескриптор - сурет негізінде болжам жасай алады; - жасаған болжамын суреттегі деталдар арқылы негіздей алады. 3.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу; (Ұ,Т,Ө) «Наурыз көже» тақырыбындағы бейнематериалдың 0:56 -1: 40 уақыт аралығындағы үзіндісі көрсетіледі. «Наурыз көже» тақырыбымен берілген бейнематериалдағы тірек сөздерді және ұсынылған жоспарды пайдалана отырып ауызша әңгіме құрау. «Білім аукционы» ойыны арқылы әр оқушы 1 тірек сөзбен сөйлем құрастырады. Сөйлемдерді өзара мағыналық байланыстыру тәжірибелік жұмысы жүргізіледі. - Наурыз көженің негізгі құрамы неден тұрады? - Наурыз көже пісірудің қандай мағынасы бар? - Неліктен наурыз көже дәмді болады деп ойлайсың? Бейнесуреттердегі тірек сөздер: құрт, күріш, бидай, тұз, айран, сүр ет, тары. Жоспар:
Жоспардағы әр бөлікке сәйкес мазмұнын ашатын сөйлемдер құрастыру, сөйлемдердің мағыналық байланысы қадағалау. Өзіндік жұмыс. Жоспар бойынша мазмұндама жазу. (Ұ,Қ) Жұмыстар көрмесін әзірлеу. «Галерея» әдісі. Оқушылар көрмені аралап, өз ұсыныстарын білдіреді. Сынып оқушыларының жұмыс қарқыны баяу болса, жазба жұмыстарын топ алдында таныстыра алады. Өзара мәтіндерін жетілдіруге ұсыныс айту. Қателерді анықтау. Қатемен жұмыс. Анықталған қате түрлеріне орай қатемен жұмыс ұйымдастыру. | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | ІІІ Рефлексия (Ө; Қ) Өзін өзі бағалау кестесі
Оқушының бағалауы мен педагогтің бағалауы сәйкес келді ме? Неліктен? Оқушылармен қандай оқу мақсаттарын әлі де пысықтау керек? Үй тапсырмасы:
| |||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||
Оқушылардың жұмыс қарқынына қатысты. | Өзара және өзіндік бағалау формалары | Сергіту сәті. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?