Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті сәулелену заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


«Келісілді»

ӘБ жетекшісі____________________

Мектеп: Тараз қ. ФМБ НЗМ

Мұғалім:

КДМ

Күні:

Сынып:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сабақ тақырыбы

Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті сәулелену заңы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.8.2.1 - Ядролық қалдықтардың ұзақ уақыт сақталуының әсерінен аумақтардың улануын радиоактивті ыдырау заңы негізінде түсіндіріңіз

Сабақ мақсаты

-радиоактивтік ыдыраудың спонтандық сипатын негіздеу және радиоактивтік ыдырау құбылысын түсіндіру;

-сандық және графиктік есептерді шешуде радиоактивтік ыдырау заңын қолдану;

Бағалау критерийлері

Оқушы

  • радиоактивтік ыдыраудың спонтандық сипатын негіздеу және радиоактивтік ыдырау құбылысын түсіндіреді;
  • -сандық және графиктік есептерді шешуде радиоактивтік ыдырау заңын қолданады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Радиоактивтілік, жартылай ыдырау периоды, нуклид, (өздігінен) ыдырау,

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Тұрақты ыдырау үшін нуклидтердің жартысына қажетті уақыт.

Кез келген бастапқы шаманың жартысын тұрақты азайту үшін энегрияның қуат көзіне қажетті уақыт.

Қуат көзінің энергиясы қуат көзіндегі тұрақсыз нуклидтердің санына тікелей пропорционалды.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ бойында оқушылардың бір-біріне сыйластық қарым-қатынасы, өзара құрмет, өмір бойы оқуға ұмтылыс

 Пәнаралық байланыстар

Математика

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы.

Бастапқы білім

Радиоактивтілік

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқыту ресурстары

0-1 мин

1-15 мин

15 – 20 мин

20-35 мин

(W) Ұйымдастыру. Сынып оқушыларын сабаққа психологиялық дайындау.

(E/G) Әр топқа 100 монета таратыңыз. Әр монета тұрақсыз ядро болып табылады. Барлық 100 монетаны бірге қозғайды. Әрбір цифр бет3мен т8скен монета «ыдырайды» және сол монеталарды алып тастаймыз. Процесс «ыдырамаған» ядролармен жалғаса береді. Оқушылар қалған санны N, барлығы ыдырап кеткенге дейін, айналымның бірнеше санымен өзгеретіндігін жазып алады.

N айналым санына (уақыт рөлін атқарып отырған) тәуелділігі экспоненциалдық ыдырау мағынасына орынды жуықтатуы тиіс және жартылай ыдыраудың тұрақты (дерлік) кезеңінің болуын көрсету үшін пайдаланылуы керек.

(I) Ресурстағы бейнекөрінісі оқушыларға барий-137m жартылай ыдырау периодын өлшеу үшін экраннан деректер алуға мүмкіндік береді. Басқа ұқсас ресурс протактиния-234 жартылай ыдырау периодын табу үшін пайдалануға болады

(f) Оқушыларға келесі тапсырмаларды ұсыныңыз:

  • Радиоактивті ыдырау графигі бойынша жартылай ыдырау кезеңін анықтау
  • ыдырау мәліметтері бойынша жартылай ыдырау периодын анықтау
  • жартылай ыдырау периодының толық саны бойынша қалған санды есептеп шығару

нуклидтің бастапқы және қалған мөлшері туралы мәліметтер бойынша уақытты есептеу.

Тәжірибе жасау үшін:

100 монета.

(Олардың цифр бетімен түсетін күйі «ыдырауда» деп есептеуге болады)

Презентация

Радиоактивтік ыдырау заңын көрсететін симуляция:

https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=jadro_rozpad&l=ru

 

Екі әр түрлі детекторды пайдалана отырып, барий-137m жартылай ыдырауын өлшеу бойынша тәжірибе:

http://www.youtube.com/watch?v=fToMbj3Xz2c

Протактиния-234 жартылай ыдырау кезеңі туралы деректер алу:

http://www.youtube.com/watch?v=214cwT4v3D8

Қосымшалар

35-40 мин

Рефлексия

Рефлексия

1. Бүгін мен сабақта _________бойынша білімімді тереңдеттім және бекіттім.

2. Бүгін мен сабақта _________________ туралы білдім.

3. Бүгінгі сабақта мен үшін ең қызықты _________________ туралы болды.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу