Жарық дисперсиясы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электромагниттік толқындар | Мектеп: НЗМ ФМБ Астана | ||||||||||
Күні: __________2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Уазырханов М.К. | ||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жарық дисперсиясы. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.6.1.2 – шыны призма арқылы өткен ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Ньютон тәжірибесінің мәні неде екенін түсіндіре білу; Ақ жарықтың призма арқылы өткенде түрлі түсті шоқтарға жіктелуін түсіндіре білу; Толықтауыш және алғашқы түстер қандай түстер екенін түсіндіре алады; | ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Спектр, призма, дисперсия, кемпірқосақ Диалог пен жазу үшін қажет сөз тіркестер: Жарық көзінен шығып призма арқылы өткенде пайда болған........................спектр деп атады Күн жарығының құрама бөліктерге жіктелу құбылысы .............. Бір-біріне қосқанда ақ жарық беретін түстерді Ньютон....................... деп атады. Қызыл, жасыл және көгілдір түстерді Томас Юнг ...................деп атады. | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы. | ||||||||||
Бастапқы білім
| Жарықтың спектрге жіктелуі.8-сынып | ||||||||||
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 0-2 3-7 | 1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқытушы сабақ тақырыбы мен сабақтың оқу мақсаттарын таныстырады.. 2.Үй тапсырмасын тексеру
А. Жаңбырдан соң пйда болған кемпірқосақты көрген боларсыздар.Бұл құбылыс қалай пайда болады? Ә.Ньютон тәжірибесін еске түсіріңіздер. | |||
Сабақтың ортасы 8-11 12-17 18-28 29-31 32-38 | 1.Сыныппен жұмыс.Бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=4E1AxUMUz-g Демонстрациялық эксперимент – жарық дисперсиясы 2.Тақырыпты түсіндіру (таныстырылым ) Пікірталас барысында оқушылар зерттеу жүргізіп, сұрақтарға жауап береді. Талқылау презентациямен бірге жүреді, оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерге жазып алады 3.Топтық жұмыс.Сұрақтарға жауап беру
Ақ жарық шыны призма арқылы өткен кезде ол түрлі-түсті жеті түске жіктеледі (күлгін, көк, көгілдір,жасыл, сары, қызғылт сары және қызыл түстермен)
Жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде, оның таралу жылдамдығы өзгереді, нәтижесінде ол «сынады. Енді жарық призмадан өткенде, ол үшбұрыштың негізіне қарай ыдырайды. • Жарық спектріндегі әртүрлі түстердің толқын ұзындығы әртүрлі. Сондықтан, олардың жылдамдығы осы толқын ұзындығына байланысты өзгереді, мұнда күлгін ең көп сынады оның толқын ұзындығы ең қысқа және ең ұзын толқын ұзындығына ие қызыл түс, ол аз сынады • Осыған байланысты ақ жарықтың жіктелуі призмадан сынған кезде жүреді.
Ньютон бірінші болып тәжірибені жарық призма арқылы өткізді. Ол күн сәулесі призмадан өткенде экранның басқа жағындағы ақ жарықты көремін деп күтті, бірақ оның орнына ол шашырағаннан кейін жарық спектрін көрді. • Ол призмадан жарықтың бір түсін ғана (сондықтан жарықтың бір толқын ұзындығына) өткізді. Әлбетте, жарық сәулесі сынды және одан әрі таралмады. • Сондықтан, ол жарық спектрінің әртүрлі түстерінің әр түрлі болатындығын, өйткені олар толқын ұзындығы әртүрлі болатындығын түсінді. 4. Талқылаудан кейін тақырыпты жақсы түсіну үшін 1-қосымша бейнематериалды көрсету. 5. Жұптық жұмыс.Тапсырма (1-қосымша) | https://www.youtube.com/watch?v=4E1AxUMUz-g Тар сәуленің жарық көзі, үшбұрышты призма, экран. Бөлмені қараңғылау ұсынылады https://byjus.com/physics/refraction-and-dispersion-of-light-through-a-prism Үлестірмелі материалдар Таныстырылым Компьтерлер А-3 қағаздары https://www.youtube.com/watch?v=zx07PShjJmk немесе | ||
38-40 | Рефлексия: «Қандай тапсырманы орындау мен үшін қиынырақ?» Үйге тапсырма: Әр топқа постер жасауға тапсырма беру. Бірінші топ: Ақ жарықтың призма арқылы өткенде түрлі түсті шоқтарға жіктелуін түсіндіру Екінші топ: Толықтауыш түстер қандай түстер екенін түсіндіру Үшінші топ: Алғашқы түстер қандай түстер екенін түсіндіру Төртінші топ: Кемпірқосақтың пайда болуын түсіндіру
| |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру