Магнит өрісі. Лоренц күші. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп: Астана қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

4.1 Магнит өрісі

Мұғалімнің аты-жөні: Тулеуова А.Б.

Сынып: 10

Күні:

Оқушы саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Магнит өрісі. Лоренц күші

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 10.4.1.2 – сол қол ережесін қолдану және магнит өрісінің тогы бар өткізгіш пен қозғалыстағы зарядталған бөлшектерге әсерін сипаттау

Бағалау критерийлері

  • Магнит өрісінің қозғалыстағы зарядталған бөлшектерге әсерін сипаттайды
  • сол қол ережесінің қолданып, Лоренц күшінің бағытын анықтайды
  • Лоренц күшінің мәнін анықтайды
  • Лоренц және ампер күштерінің қолданылуын түсіндіреді

 Тілдік мақсат

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

магнит өрісі, тұрақты магнит, магнит индукция векторы, магнит тілшесі, солтүстік полюс, оңтүстік полюс, тогы бар түзу өткізгіш, Ампер гипотезасы, Ампер күші, сол қол ережесі, бұрғы ережесі, магнит өрісінің күш сызықтары

Лоренц күші, қозғалыстағы зарядталған бөлшек, траекториясының қисяқтық радиусы, бөлшек жылдамдығы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Магнит өрісінің күш сызықтары деп кеңістіктің кез-келген нүктесіне жүргізілген ... осы нүктедегі ... .... векторымен сәйкес келетін сызықтарды айтады.

Магнит өрісіндегі ұзындығы 1м, бойында 1А өткізгішке әрекет етуші күш 1Н-ғ а тең екенін көрсететін физикалық шама- м.и.в.

Индукция векторының өлшем бірлігі – Тесла

Қозғалыстығы зарядталған бөлшекке магнит өрісі тарапынан әрекет жасайтын күш....

Егер бөлшек жылдамдығы индукция векторына перпендикуляр болса, онды бөлшек траекториясы ....

Лоренц күшінің бағытын анықтайды .... ... ережесімен.

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушылардың белсенділігін арттыру;
  • Сыни ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау;
  • Коммуникативтік дағдысын жетілдіру
  • Математикалық сауаттылығын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Математика (тура тәуелділік), химия(атом құрылысы)

АКТ қолдану дағдылары

Презентация Power Point, сайттар: классная физика; bilimland.kz

Бастапқы білім

8-сыныптан магнит өрісі, жердің магнит өрісі, магниттік әрекеттесулер жайлы, токтың магниттік әрекеті туралы білімдері бар. Эрстед тәжірибесін білулері керек.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1-2 минут

2-3 минут

5- 6 минут

4-5 минут

10-12 минут

І. Ұйымдастыру

1. Cабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін талдау

2. үй тапсырмасы бойынша түсінбеген сұрақтарын талдау

ІІ. Оқушының алдыңғы тақырып бойынша білім қорын тексеруге арналған тапсырмалар.

Өзіндік жұмыс.

Критерийлер:

  • магнит өрісінің күштік сипаттамасын біледі және бағытын көрсете алады.
  • магнит индукция векторының өлшем бірлігін ХБЖ-де сипаттай алады
  • Ампер күшінің мәнін анықтай алады
  • Сол қол ережесін қолдана алады

Тапсырмалар:

  • Индукциясы 7,5 мТл біртекті магнит өрісіндегі түзу өткізгіш арқылы 4 А ток өткен кезде 20 см ұзындығына 3мН күш әсер ететін болса, оның магнит өрісінің күш сызықтарымен жасайтын бұрышы неге тең?
  • Магнит өрісі тарапынан тогы бар өткізгішке әсер ететін күш қай кезде максимал мәнге ие болады? Неліктен, дәлелдеңіз?
  • Суретте екі параллель өткізгіш берілген.

3.1). 1-ші өткізгіш арқылы тұрақты I тогы жүріп жатыр.

  • Берілген екі өткізгіш өзара қалай әрекеттеседі? Түсіндіріңіз.
  • А нүктесіндегі магнит индукция векторының бағытын суретте көрсетіңіз.

3.2). 2-өткізгіш арқылы шамасы мен бағыты дәл сондай электр тогы жіберілді.

  • екі өткізгіш арасындағы әрекеттесу қалай өзгереді?
  • А нүктесіндегі магнит индукция векторы бұл жағдайда қалай өзгереді? Түсіндіріңіз және сызбасын көтсетіңіз.

Оқушылар жұмысын талдау, бағалау (оқушылар бір-бірінің жұмысын тексереді, бағалайды)

ІІІ. Магнит өрісінің қозғалыстағы зарядталған бөлшекке әсері.

  • Бейнематериалмен танысу, талдау

http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10879

  • Лоренц күшінің формуласын анықтау

ІV. Лоренц күшінің бағытын анықтау

https://www.youtube.com/watch?v=slmV2IlluAM

V. Лоренц күшінің қолданылуы

Циклотронның жұмыс жасау принципі:

https://www.youtube.com/watch?v=cNnNM2ZqIsc

тапсырмалар сайты:

http://phys.reshuege.ru/test?theme=246

лоренц күшін түсіндіруге арналған видео:

https://www.youtube.com/watch?v=fwiKRis145E

ресурсы ЦОР:

http://school-collection.edu.ru/catalog/rubr/ed9ec0b9-ace4-4180-a418-bbce9d8154df/110158/

бейнероликтер:

http://class-fizika.narod.ru/vid.htm

мультфильм( сол қол ережесін қолдануды түсіндіру)

https://www.youtube.com/watch?v=8li1Vp8vLaI

Презентациямен жұмыс

8-10 минут

VІ. Есептер шығару (жұптық жұмыс)

  • Индукциясы 0,2Тл-ға тең магнит өрісіндегі 10Мм/с жылдамдықпен индукция сызықтарына перпендикуляр қозғалып келе жатқан протонға әсер ететін күш неге тең?
  • Индукциясы 0,01Тл магнит өрісінде радиусы 10см щеңбер сызған протонның жылдамдығы қандай? (gp = 1,6·10-19Кл; mp =1,6·10-27кг )
  • Массасы m зарядталған бөлшек біртекті магнит өрісінде перпендикуляр υ жылдамдықпен қозғалады. Егер бөлшектің массасын 2есе арттырса, оның траекториясы радиусы қалай өзгереді?
  • Индукциясы 4мТл біртекті магнит өрісінде қозғалған электронның айналу периоды неге тең? (е = 1,6·10-19Кл; m =9,1·10-31кг )
  • Магниттік индукциясы 0,1 Тл болатын біртекті магнит өрісіндегі масс-спектрометрде бір-рет иондалған бөлшек диаметрі 0,2 м болатын шеңбер бойымен 956 км/с жылдамдықпен қозғалады. Бөлшектің массасын табыңдар. Ол қандай бөлшек?
  • Сәйкесінше индукция 1 мТл және кернеулігі 0,5кВ/м болатын магнит және электр өрісі өзара перпендикуляр орналасқан. Осы айқасқан өрістірде электрон бірқалыпты әрі түзусызықты қозғалуы үшін қандай жылдамдықпен өріске ұшып кіруі керек?

1-2 минут

VІ. Үйге тапсырма беру: №3.316-3.318

VI. Рефлексия, бағалау

С.Тұяқбаев, есептер жинағы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Сапалық және сандық тапсырмаларды толық орындайды
  • Өзіндік жұмыс тапсырмаларын толық талдау
  • Бейне материалдарға талдау жасау
        • Өзара бағалау
        • Өзін-өзі бағалау
        • Қосымша сұрақтарға жауаптар беру

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу