Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу | Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару; | |||||||
Сабақ мақсаттары | Сызықтық теңдеулер құру арқылы мәтіндік есептерді шешеді | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы: -мәтін шатрын түсінеді; -есептің шартына сәйкес айнымалы енгізеді; -теңдеуді дұрыс құрады; -есептеулерді дұрыс жүргізеді; -шешімін дұрыс табады. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: мәтін есептің берілгеніне сәйкес математикалық моделін құрастыру алгоритмін сипаттайды. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||||
Құндылықтарды дарыту | Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | ||||||||
Бастапқы білім | Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы | Мақсат: сабақтың басын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару. | |||||||
Бастапқы білім мен жаңа білімді байланыстыру | Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Сұраққа жауап беріңіз. 1. -12 саны төменде берілген теңдеулердің қайсысының түбірі болып табылады. A) 6х+72=0 B)12x=0 C) 3x=12 D) x-12=0 2. Мына теңдеулердің әрқайсысының шешімдер санын анықтаңыз. Жауабын бос ұяшыққа жазыңыз 1. x+8=11 2. 5(x+9)=5x+45 3. 3x-21=16+3x 3. Төменде берілген теңдеулер, теңдеулердің қай қасиеті бойынша мәндес теңдеулер болып табылады? Жауабын бос ұяшыққа жазыңыз.
4. Төменде берілген теңдеулер арасынан 2x-3=1-x теңдеуіне мәндес болатын теңдеуді теріп жазыңыз. 1) 3-2x=x-1; 2) 3(2x-3)=3(1-x); 3) 4) 2x-x=1-3. Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңыз. Ара қашықтығы 500 км екі қаладан бір мезгілде қарама – қарсы бағытта трактор мен одан жылдамдығы 4 есе артық жүк машинасы шығып 4 сағаттан кездесті. Трактордың жылдамдығы қандай? Шешуі: Трактордың жылдамдығы х (км/сағ) болсын, онда жүк машинасының жылдамдығы 4х (км/сағ) болады. Сонда есептің шартына сәйкес қозғалыс қарама – қарсы болғандықтан, мынадай теңдеу шығады: Бұдан
Демек, трактордың жылдамдығы 25 км/сағ – қа тең болған Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау /СМ Сабақ тақырыбын және бағалау критерийлерін таныстыру | Слайд 1-11 | ||||||
Сабақтың ортасы | Оқушылар кездесетін уақыттарын басқа сыныптастарымен ақылдасады. Әр тапсырмаға берілген уақытта есепті бірлесіп жұпта шешеді. Барлық уақытта кездесу аяқталғаннан соң, бірлесіп шығарған есептерді мұғалім өз таңдауы бойынша тақтада талқылауға шақырады. 3:00 – де. Тік төртбұрыштың бір қабырғасы 20 см, ал екінші қабырғасы біріншінің 40%-ін құрайды. Тік төртбұрыштың ауданын және периметрін табыңыз. 6:00 – де. Автобуста келе жатқан әйелдер саны ерлерден үш есе артық. «бәйтерек» аялдамасында 6 әйел шығып, 12 ер адам кіргенде, әйелдер ерлерден 6-ға артық болды. Бастапқыда автобуста неше адам болған? 9:00 – де. А пунктінен В пунктіне саяхатшы 1,5 сағат жаяу жүрді. Саяхатшының жылдамдығынан 5 есе көп катер өзенмен В пунктінен С пунктіне дейін 2 сағат жүзді. Катердің жылдамдығынан 1,5 есе көп автобусқа саяхатшы С пунктінде отырып, D пунктіне дейін 2 сағат жүрді. А пунктінен D пунктіне дейінгі жол 106 км екені белгілі болса, саяхатшы мінген автобус қандай жылдамдықпен жүрді? 12:00 –де. Мотор құрастыратын цех жұмысшылары тапсырманы белгіленген мерзімде орындау үшін күніне 6 мотор құрастыруы керек еді. Олар күніне 2 моторды артық құрастырып, тапсырманы белгіленген мерзімнен 3 күн бұрын орындады. Мотор құрастыратын цех жұмысшылары тапсырма бойынша барлығы неше мотор құрастырулары керек? Жұпта жұмыс жасайды. Бірлесіп тапсырманы орындайды. Жұптар кезектесіп сұрақтарға жауап береді. Жауаптарын сыныптастарына түсіндіріп береді. | «Кездесу» ойыны | ||||||
Білімді бекіту | Мақсат: дағдыларды дамыту қызметі арқылы материалды өңдеу
80%-і екінші саннан 6-ға кем. Бірінші санды табыңыз. Жеке жұмыс орындайды. Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалауды орындайды. | Көз жаттығуларын жасату (Аяқтарыңызды алшақ қойып, бүкіл денеңізбен бір жағыңыздан екінші жағыңызға қарай бұрылыңыз. Көздеріңіз алыстау тұрған бір нәрсеге қадалуы қажет. Ауық-ауық кірпіктеріңізді қағып қойыңыз. Жаттығуды 50 рет қайталаңыз) | ||||||
Сабақтың соңы | Мақсат: оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс. Оқушылар рефлексиясы үшін сұрақтар:
Оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын жетістік критерийлері арқылы бағалайды. | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Жұптық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін. | Оқушылардың тапсырманы орындаудағы белсенділіктрін бақылау арқылы формативті бағалаймын. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы ауызша өзін – өзі бағалайды. | Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?