Дұрыс көпбұрыштар. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар №2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Шеңбер. Көпбұрыштар

Күні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дұрыс көпбұрыштар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;

Сабақ мақсаттары

Дұрыс көпбұрыштың қабырғасы мен оған іштей және сырттай сызылған шеңбердің радиустарының арасындағы байланысты формулаларын есептерде қолдану, дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын табу.

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатқа жетті, егер:

- дұрыс көпбұрыштың қабырғасын іштей (сырттай) сызылған шеңбердің радиустарымен байланыстыратын формулаларды қорытады және оларды есептер шығаруда қолданады;

- дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын табады

Тілдік мақсаттар

  • Пәндік лексика және терминология: шеңбер, доға, радиус, көпбұрыш, шеңберге іштей сызылған дұрыс көпбұрыш; шеңберге сырттай сызылған дұрыс көпбұрыш; іштей сызылған шеңбер радиусы; сырттай сызылған шеңбер радиусы

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушылардың сабақтағы мәдениетін тәрбиелеу: мұқият тыңдау және тапсырмаларды орындау
  • Ұқыптылық, еңбекқорлық, жауапкершілік, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
  • Математикалық сауаттылықты дамыту

Азаматтық жаһандық құндылықтары:

  • Патриоттық сезімдерді тәрбиелеу: Математика және қазақ тілі пәндерінің интеграциясы арқылы Отанға деген құрмет;
  • Математика және ағылшын тілі пәндерінің интеграциясы арқылы өзге халықтарға деген құрметтеушілік қарым-қатынасты тәрбиелеу;

Сабақ үстінде коллоборативті орта құру арқылы өзін ұстау мәдениетін, жақсы қарым-қатынас қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

физика

Негізгі

дағдылары

Өзін-өзі реттеу дағдылары:  

Сабақтағы тапсырмаларды орындау кезінде өздері жұптасады, өзінің уақытын берілген уақытқа сай реттейді және түсінбеген тұстарын басқа жұптардан немесе мұғалімнен сұрайды

Бастапқы білім

Көпбұрыш анықтамасын, теңқабырғалы үшбұрыш пен шаршы қасиеттерін білу; көпбұрышқа іштей сызылған шеңбердің және көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің анықтамаларын білу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың мақсатын оқушылармен айқындау. Бағалау криетрийлерін құрастыру.

Сабақтың ортасы

8 мин

15 мин

12 мин

Өткен сабақты еске түсіру:

n

a

R арқылы

R

r арқылы

r

S

S

R арқылы

3

4

6

Оқушылар дайын нұсқаулықпен өзара бағалайды, кері байланыс береді.

Топтық жұмыс

Оқушыларды үш топқа біріктіреміз. Әр топқа үлестірмелердің бірін орындауды ұсынамыз.

Жұмысты орындап болған соң, әр топ басқаларға өз есебінің шығарылуын түсіндіреді.

1 топ:

Үлестірме 1

Берілген сызба бойынша шаршының периметрін табыңыз, егер оған сырттай сызылған алтыбұрыштың қабырғасы берілген болса.

2 топ:

Үлестірме 2

Берілген сызба бойынша үшбұрыштың ауданын табыңыз, егер оған іштей сызылған төртбұрыштың қабырғасы берілген болса.

3 топ:

Үлестірме 3

Берілген сызба бойынша екі шеңбер арасындағы сақина ауданын табыңыз, егер іштей сызылған үшбұрыштың қабырғасы берілген болса.

Есептер:

  • Егер дұрыс үшбұрыштың қабырғасы 5 см-ге тең болса, онда осы үшбұрышқа іштей сызылған шңбердің раиусын табыңыз.
  • Квадратқа іштей сызылған шеңбердің радиусы 1 см. Сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңыз.
  • Дұрыс алтыбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусы 7-ге тең. Дұрыс алтыбұрыштың қабырғасын табыңыз.
  • Дұрыс алтыбұрышқа сырттай сызлған шеңбердің радиусы 5√ 3 см. Дұрыс алтыбұрыштың қабырғасын, іштей сызылған, ауданын табыңыз.
  • Шеңберге іштей сызылған квадраттың периметрі 16 см тең. Квадратқа іштей сызылған шеңбердің ауданын табыңыз.

кеспе

Постер

кеспе

2 мин

Кері байланыс:

Сабақтың мақсатына жеттіңдерме?

Қандай қиындықтар туындады?

Сабақтың соңы

  • Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу