Векторларды есептер шығаруда қолдану (бекіту сабағы). Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1А бөлім: Жазықтықтағы векторлар | Мектеп: Өскемен қаласының химия-биология бағытындағы НЗМ | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ибраева А.Б. | |||
Сынып: 9 F | Қатысқандар саны:: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы: | Векторларды есептер шығаруда қолдану (бекіту сабағы) | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.3.4.14 векторларды есептер шығаруда қолданады; | |||
Сабақ мақсаттары |
| |||
Жетістік критерийлері | - векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін біледі; - векторлардың скалярлық көбейтіндісін табады; - векторлар арасындағы бұрышты есептей алды; - векторларды есептер шығаруда қолданады; | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
есептің шешілу жолын түсіндіреді. | |||
Құндылықтарды дарыту | Ұлттық бірлік, бейбітшілік және біздің қоғамдағы келісім Құнтылықтарды дарыту - жұптық және топтық жұмыс арқылы іске асырылады. | |||
Пәнаралық байланыстар | ||||
АКТ қолдану дағдылары | https://bilimland.kz/ru/subject/geometriya/9-klass/primenenie-vektorov-k-resheniyu-zadach, https://learningapps.org/index.php?category=2&subcategory=3411&s=вект | |||
Бастапқы білім | Кесіндінің ортасының координаталары, нүктелердің арақашықтығы, түзудің жалпы теңдеуі мен екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуі формулаларын біледі, шеңбердің теңдеуі. | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі: (Амандасу, сыныпты түгендеу, сынып оқушыларының сабаққа дайындығын тексеру) Оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек айтады. Үй тапсырмасын тексеру, дайын жауаптар бойынща оқушылар дәптерлерін алмастыру арқылы бірін-бірі тексереді. | Слайд 2 | ||
Сабақтың ортасы Қайталау 5 мин | Өткен материалды қайталау мақсатында learningapps.org бағдарламасын қолдану. https://learningapps.org/index.php?category=2&subcategory=3411&s=вект | |||
5 мин | Тапсырма С нүктесі - АВ кесіндісінің ортасы, ал О жазықтықтың кез келген нүктесі. Дәлелдеу керек: () Бұл тапсырманы шешу үшін слайдтағы дескрипторды қолданады. Дескриптор:
Есептің дұрыстығын слайдпен тексеру Шешімі: Үшбұрыш ережесі бойынша +, =. Бұл теңдектерді қосқанда, шығады. Себебі С – АВ кесіндісінің ортасы, онда . Сондықтан, , немесе | Слайд 3 | ||
Жұптық жұмыс 15 мин 7 мин | Тапсырма1 Қызыл түспен берілген векторларды әртүрлі әдістермен векторларды қосу ережесін қолдана отырып, , , векторларының қосындысы түрінде өрнекте. Дескриптор: 1) бірінші векторды , арқылы өрнектейді 2) екінші векторды , , арқылы өрнектейді 3) бірінші векторды , арқылы өрнектейді Тапсырма 2 A(–2; –3), B(–3; 4) және C(4; 5) нүктелері берілген. ABС үшбұрышының ауданын тап. Дескриптор: 1) АВ қабырғасының ұзындығын табады; 2) ВС қабырғасының ұзындығын табады; 3) АС қабырғасының ұзындығын табады; 4) АВС үшбұрышының түрін анықтаңыз; 5) үшбұрыштың ауданын табады. Тапсырма 3. Трапецияның табанының ортасы арқылы жүргізілген түзу бүйір қабырғаларының созындысының қиылысу нүктесі арқылы өтетіндігін дәлелдеу керек. Дескриптор:
Тапсырма 4 Келесі шартты қанағаттандыратын векторын тап Өздік жұмыс Тапсырма 1 ABCD параллелограмның төбелері берілген: A(-2; 5), B(3; -1), С(-9; 1). D төбесінің координатасын анықта. Дескриптор:
Тапсырма 2 және векторлары бұрыш 60° жасайды. = 2, = 3 екені белгілі. ( + )·( -2) мәнін тап Дескриптор: 1) жақшаны ашады; 2) 3) көбейтіндінің мәнін табады Тапсырма 3 Өрнекті ықшамда | Қосымша 1 Қосымша 2 | ||
Рефлексия 2 мин | Мен.......................................таныстым. Маған ...................... оңай болған жоқ. Мен .................................... меңгердім. Мен ............................ есте сақтадым. | Слайд 10 | ||
Үй тапсырмасы 1 мин | Тапсырма 3 Трапецияның диагональдарының ортасын қосатын кесінді, трапецияның табандарына параллель және олардың айырмасының жартысына тең екенін дәлелде. | Слайд 11 | ||
Қосымша ақпарат | ||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды? Барлық оқушылар: келтіру формуласын біледі; Көптеге оқушылар: келтіру формулаларын қолданып өрнекті ықшамдай алады; Кейбір оқушылар: келтіру формуласын арқылы тригонометриялық функцияның қасиеттерін айқындай алады; | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) Топтық жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерін ескеру. Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану Жергілікті жердегі ақпараттық құралдардың көмегімен облыс жетістіктерін хабарлау |
Бірлескен жұмыс бұл тыңғылықты жоспарланған жұмыс, себебі сенімділігі аз оқушылар өз деңгейіндегі сенімділігі аздармен жұмыс істейді. Серіктестер арасында диалог бір уақытта оқиды. Бір-біріне тәуелді болмайды |
| Құндылықтар: Оқушылар теңдік үшін контекстерді есепке алып бірегей болады, бірлескен жұмыс жағдайында қолдайтын және сындарлы болады. Оларда коммуникативті қасиеттерін дамытып мұғаліммен және өз тұстастарымен диалог жасау мүмкіндігі болады. |
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты). 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: проблемалық оқытуға оқушыларды икемдеу 2: Интерактивті тақтаның мүмкіндіктерін жоғары деңгейде қолдану Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру