Пропорционал кесінділер (Жаңа материалды меңгеру сабағы). Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
8.1A Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу. | Мектеп: Павлодар қаласындағы «химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі» | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Богданова Ю.Н. | ||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы: | Пропорционал кесінділер (Жаңа материалды меңгеру сабағы). | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 8.1.1.9 циркуль және сызғыштың көмегімен кесіндіні n тең бөліктерге бөлу; 8.1.1.10 пропорционал кесінділерді салу; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларды пропорционал кесінділердің анықтамасымен таныстыру. Есеп шығару барысында пропорционал кесінділер туралы теореманы қолдануды үйрету | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: – кесіндіні тең (пропорционал) кесінділерге бөлу қадамын сипаттайды; – есеп шығару барысында бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолданады. Пәндік лексика мен терминология: – көпбұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш, жетібұрыш, сегізбұрыш, тоғызбұрыш, онбұрыш; – дұрыс көпбұрыш; – дөңес, дөңес емес көпбұрыш; – көпбұрыштың бір қабырғасына іргелес бұрыштар; – пропорционал кесінділер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер – - параллель түзулер ... қияды; | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрметтеу, ынтымақтастық, ашықтық. Құндылықтарға баулу жұптық және топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны қолдану. | ||||||||||
Бастапқы білім | Үшбұрыштар теңдігінің белгілері, тең бүйірлі үшбұрыштар қасиеттері мен белгілерін білу, түзулердің параллельдігінің белгілері мен түзу, қиюшыға қатысты қасиеттерді білу. Үшбұрыштар теңдігі мен түзулердің параллельдігін дәлелдей алу. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Beginning of the lesson 1 min | Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу.
| ||||||||||
Brain gym 3 min | Өмірмен байланысты практикалық есепті шығару. Ағаштың биіктігін анықтаңыз, егер ағаштың көлеңкесі бойының ұзындығы 160 см болатын баланың көлеңкесінен алты есе ұзын болса. Жауабы: 9,6 м | ||||||||||
Зерттеу Investigation 8 min 2 min | Оқушылар топта (4 адам) берілген есептің шешуін анықтайды. Тапсырма. Егер берілсе, онда теңдігі орындалатындай с кесіндісін қалай салуға болады? Талқылау. Шешімі табылса, ең жақыс шешім ұсынылады. | Флипчарт фломастерлер | |||||||||
Сабақ тақырыбына шығу Lesson hook 3 min | Бейне материал қарау. Диалогтік оқыту арқылы түсіндіру. Оқушылар сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын тұжырымдайды - орындаған тапсырма мен бейне материал бойынша тақырыбымыз қандай болады? | Қосымша 1 | |||||||||
Жаңа материалды өздігімен меңгеру New material 9 min 1 min | Мәселелік аймақ. Жасырын дифференциация Тор көзді қағазды қолданбай, циркуль және сызғыштың көмегімен АВ кесіндісін тең кесінділерге қалай бөлуге болады? 1 топ –5 тең кесінділерге, 2 топ – 3 тең кесінділерге, 3 топ – 7 тең кесінділерге. Тапсырманы жұпта қарастырады. Болжамдар ұсынады. Талқылайды. Тапсырманың барлық талаптарын ескеріп, мәселенің шешу жолдарын ұсынады. Критерийлер бойынша бағалау. Бағалау критерийлері: - Фалес теоремасының қажеттілігін анықтайды - Фалес теоремасын біледі және есеп шығаруда қолданады, - циркул мен сызғыштың көмегімен сызбаларды дұрыс салады, - параллель түзуді дұрыс жүргізген, - кесінділерді тең бөліктерге бөлу орындалған Бекіту барысында, шешу жолын көзбен шолу. | Қосымша 2, Қосымша 3 | |||||||||
Бекіту. Revising 10 min | «Мен – СЕН - БІЗ» стратегиясы (топтық жұмыс). 1. Оқушылар тапсырманың нешу жолдарын өздігімен ойластырып, шешеді. 2. Ойларымен бөліседі. 3. Басқа топпен де ойларынмен бөліседі. 4. Негізгі ойды топта талқылайды, топтың ойын ұсынатын спикер таңдайды. Тапсырма . Қабырғалары және болатын ABC үшбұрышы берілген. D нүктесі АВ қабырғасын теңдігі орындалатындай екі бөлікке бөледі. D нүктесі арқылы АС қабырғасына параллель болатын СВ қабырғасын Е нүктесінде қиятын түзу жүргізілген. AD, DB, BE, CE және DE ұзындықтарын анықтаңыз. Тапсырманы топқа саралап беруге болады, бір топқа сызбасымен, ал екіншісіне сызбасыз. Бағалау критерийлері: - пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі, - сызбада пропорционал кесінділерді анықтайды, - тапсырма сызбасын дұрыс салады, - есеп шығару барысында теореманы қолданады, - пропорция құра алады, - түрлендіруді дұрыс орындайды, - теңдіктегі бос ұяшықтарды дұрыс толтырады. Этап рефлексиясы:
| Қосымша 4 | |||||||||
Reflection 2 min | Кестені толтыру «Мен білемін – Мен білгім келеді – Мен білдім».
| Қосымша 7 | |||||||||
Homework 1 min |
| Қосымша 7 | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру