Жиһаз және интерьер заттарын өндіру. Көркем еңбек (ұлдар), 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім: Дизайн және технология

Мектеп: ФМБ НЗМ Орал қ.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отаров М.Т.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жиһаз және интерьер заттарын өндіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.2 Әртүрлі кәсіпорындардағы өндіріс пен технологиялық процесті білу және түсіну;

9.1.4.2 Пайда табу үшін түрлі өнімдерге арналған нарықты талдау

Сабақ мақсаттары

  • Жиһаз және интерьер заттарын жасау кәсіпорындарының түрлерімен танысу;
  • Жиһаз және интерьер заттарын сұранысын нарықта зерттеу;

Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Білу
  • Инрерьердің не екенін біледі
  • Жиөаздардың түрлерін ажыратады
  • Түсіну

3. Кәсіпорындардағы өндірістік және технологиялық үдерісті түсінеді

  • Қолдану
  • Кәсіпорындардағы өндірістік және технологиялық үдерісті түсінеді
  • Сараптау

5. Технология мен өнердің қарым-қатынасын табады

  • Синтез
  • Технология мен өнердің өзара байланысын анықтайды
  • Бағалау
  • Өз жұмысын және өзгелердің жұмысын бағалайды

Тілдік мақсаттар

 

Тілдік емес тақырыптарға арналған.

Өндіріс

Production

Производство

Жиhаз

Furniture

Мебель

Интерьер

Interior

Интерьер

Жиһаз өндірісі.......

Интерьерді жабдықтау….

Құндылықтарды дарыту

Мақсатшыл, өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Физика, геометрия

АКТ қолдану дағдылары

Зерттеу жұмысына ноутбуктарды пайдалану

Бастапқы білім

Оқушылар интерьер дизайнын әр түрлі стильдерімен танысу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 Сабақтың басы

 15 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 27 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 мин

 

 

  • Өткен материалды қайталау.

Жиһаз жасау технологиясы және нарық.

2. Пәтерде жиһазды іріктеу және орналастыру бойынша жалпы ұсынымдар қандай? (Оқушы жауап береді.)

Тұрғын үй жиһаздары бір гарнитурадан немесе жиынтықтан тұрудың қажеті жоқ. Бірақ барлық элементтер бір-бірімен сәйкес келуі тиіс, өлшемі, сипаты мен түрі. Пәтерді жиһазбен жабдықтаған кезде осы алғышарттарды ескеру қажет.

Қазіргі заманауи пәтердің бөлмелері демалуға, қонақтарды қабылдау мен жұмысқа арналып жабдықталады.

Жатын бөлмелері үшін ең қажетті жабдықтау заттарына: кереует, киім сақтауға арналған шкаф және жұмыс үстелі.

Бір бөлмелі пәтерде кереует, әдетте, диван немесе диван төсенішімен ауыстырылуы керек, ол күнделікті төсек-орын киімдерін сақтауға қызмет етеді. Мұндай пәтер үшін өте ыңғайлы жиналмалы жиһаздар.

Кереуетті жиналмалы (егер ол бар болса) орналастыру, бөлменің қалған бөлігінен жиналатын қабырғамен бөлуге кеңес беріледі. Кез-келген бөліктің ең жеңіл бөлігінде балалардың бұрышын жасауға болады.

Жиһазды орналастыру кезінде бөлменің пропорциялары маңызды рөл атқарады. Жиһаздың тар және ұзын бөлмелері бойлық қабырғалар бойымен орналастырылмауы керек. Бұл бөлменің ұзындығын еселеп көрсетеді.

Егер мұндай бөлме жеткілікті үлкен болса, қабырғалардың біріне перпендикуляр диван немесе гардероб бөлігін орналастыру арқылы екі бөлікке бөлуге болады. Бұл жағдайда бөлменің бір бөлігін демалуға, ал екіншісі үстелге және жұмысқа арналған шкафпен жабдықталуы мүмкін. Жиһазды (шкаф, тумба, трельяж) ыңғайлы етіп орналастыру керек.

Пәтерді жиһазбен жабдықтаған кезде, ондағы барлық заттар - жиһаз, маталар, шамдар, картиналар, кілемдер - олардың мақсатына сай болуы керек. Пәтерді безендіруде үлкен мәнге ие жиһаз және терезе перделерін, жұмсақ жиһаздардың қаптама бетіне арналған маталар ескерілуі керек. Бөлме қажетті түсті гамма құру үшін жалпы түс үйлесімділігіне сәйкес келуі керек.

Пәтерді жабдықтау үшін сізге көп жиһаз керек. Оларды тапсырмаларды орындау арқылы табасыз. Басқа адамдарға қарағанда тезірек және жақсы жұмыс істейтіндер қосымша ішкі заттардан (сағат, суреттер және т.б.) алады.

1 Тапсырма

Пәтердің жоспарын сызыңыз.

Тапсырманы орындаған оқушылар әр бөлмеде жиһаздың бір түрін таңдайды.

2 Тапсырма

Жиһаздың бөліктерін білдіретін шатастырылған сөздер жасау.

Дұрыс тапқан оқушы үйдің қонақ бөлмесіне жиһаз жиынтығын таңдап жапсырады. Қосымша: суреттер, сағаттар және т.б. ұсынуға болады.

3 Тапсырма

- Барлық жиһаздарды екі үлкен топқа бөлу: жұмсақ және корпусты.

Тақтада белгілі бір топты сипаттайтын сөздер тиісті топқа орналастыру.

Топтарға бөліп жазу (бұрыштық, қатты, тегіс, сызықты, ыңғайлы, дөңгелектелген, жұмсақ, жеңілдетілген). Тапсырманы орындаған оқушылар пәтердің жоспарын ас үйге қатысты жиһаз жиынтығын таңдайды. Қосымша: суреттер, сағаттар және т.б.

Рефлексия

Алынған білімдерді талқылау

Алынған білім осы тақырыпты зерделеуде және интерьер тақырыбын құруда да қолданылуы мүмкін.

https://nsportal.ru/shkola/tekhnologiya/library/2015/12/10/mebel-vidy-mebeli

https://nsportal.ru/shkola/korrektsionnaya-pedagogika/library/2014/04/13/konspekt-uroka-po-sbo-vidy-mebeli-i-materialy

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқушының оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде тапсырмаларды таңдауда, оқушылардың нәтижелерін анықтауда дифференциация жүргізілуі мүмкін

Жұмыстар жеке жүргізіледі, бұл бағалау процесін жеңілдетеді. Оқушылар критерий бойынша бір-бірін өздігінен бағалайды.

Бағалауда әрбір оқушының деңгейін ескеріледі.

1. Сабаққа бес минут қалғанда келіңіз.

2. «Технология» бөлмесіне тек мұғалімнің рұқсатымен кіріңіз.

3. Арнайы киім кию.

4. Бекітілген орындарға отырыңыз және мұғалімнің рұқсатынсыз тұрмаңыз.

5. Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен ғана бастаңыз. Мұғалім сізге хабарлағанда, жұмысты тоқтата тұрыңыз. Жұмыс істеген кезде алаңдамаңыз.

6. Таныс емес құралдарды түсіндірмейінше пайдаланбаңыз.

7. Құралды тек қана мақсатқа сай пайдаланыңыз.

8. Ақаулы және өткір емес құралдармен жұмыс істемеңіз.

9. Жұмыс кезінде құралды мұғалім көрсеткендей ұстаңыз.

10. Белгіленген жерде құралдар мен жабдықтарды сақтау.

11. Жұмыс орның таза және ұқыпты ұстаңыз.

12. Мұғалім көрсеткен тәртіпте құралдар мен жабдықтарды орналастырыңыз.

13. Жұмыс кезінде сөйлеспеңіз.

14. Жұмысты мұқият орындаңыз, бөтен заттармен айналыспаңыз.

15. Үзіліс кезінде сіз сыныптан шығуыңыз керек.

16. Сабақтың соңында жұмыс орныңызды тазалаңыз.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу