Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін, маңыздылық. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Білім мен ғылымның дамуы

Күні:

Сынып: 11

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Мұғалімнің аты-жөні:

2. Сабақ тақырыбы

Тарихы концепті

Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін

маңыздылық

Сабақтың мақсаты

11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау;

11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру

Оқыту мақсатты:

Оқушыларды талдау және синтез дағдыларын дамытуға ынталандыру

Бағалау критерийлері

Окушы:

- ғылым мен білімнің байланысын анықтайды

- әр түрлі елдердегі мектеп білімінің модельдерін сипаттайды

- әр түрлі елдердегі мектеп білімін салыстыра отырып, олардың қоғамның әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы дәлелдер келтіреді

- қазіргі қоғам дамуындағы мектеп білімінің рөлі туралы қорытынды жасайды

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар:

Пәнге қатысты лексика мен терминология

постиндустриалды қоғам, ақпараттық қоғам, зияткерлік, бүкіләлемдік веб, компьютерлер

Құндылықтарды дарыту

- патриотизм; еңбекке және шығармашылыққа, ашықтыққа, ынтымақтастыққа, сыйластыққа және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу

Пәнаралық

байланыстар

Оқу бағдарламасында Қазақстан тарихы, пән байланыс қарастырылған

АКТ қолдану дағдылары

презентациямен және интернет материалдарымен жұмыс барысында, қажетті ақпаратты мұқият тыңдау, іздеу, табу, сұрыптау, анықтау, салыстыру дағдыларын дамыту;

интерактивті тақтамен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру

Бастапқы білім

Оқушылар алған білімдерін қолдана отырып, тарихтың әртүрлі кезеңдерінде білім саласыңдағы болған өзгерістерді зерттейді және мектептегі білімнің қоғам дамуымен қандай байланысы барың аңықтайды

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

1. Ұйымдастыру кезеңі. Бірлескен орта құру.

2. Білімді белсендендіру

Бірінші слайдта Абай Кунанбаевтың қара сөздерінің үзіндісі (15):

«Егерде есті кісілердің қатарында болғың келсе, күнінде бір мәртебе, болмаса жұмасында бір, ең болмаса айында бір, өзіңнен өзің есеп ал! Сол алдыңғы есеп алғаннан бергі өмірді қалай өткіздің екен, не білімге, не ахиретке, не дүниеге жарамды, күнінде өзің өкінбестей қылықпен өткізіппісің? Жоқ, болмаса, не қылып өткізгеніңді өзің де білмей қалыппысың?»

- Абай Құнанбаев өзінің сөзінде не айтқысы келді деп ойлайсыз?

- Ұлы Абай не нәрсеге назар аударғысы келді?

- Өмірде сәттілікке жету үшін адам не істеуі керек? Өмір бойы өзіңіздің біліміңізбен айналысыңыз. Сондықтан қазіргі қоғамда білім беру үздіксіз. Біздің сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсың?

Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын анықтайды.

- презентация

Сабақтың ортасы

5 мин

7 мин

8 мин

7 мин

5 мин

(Ж) Өз біліміңіз бен мәтініңді қолдана отырып (1 қосымша), сұрақтарға жазбаша түрде жауап беріңіз:

ХХ-ХХІ ғасырлардағы мектеп біліміндегі өзгерістерге қандай факторлар әсер етті? Білім деңгейі қоғамның әлеуметтік-экономикалық дамуына қалай әсер етеді? Ойлаңыз – Бірігіңіз - Бөлісу (Джесс Гентил диаграммасы). Жұппен пікір алмасу. Екі жауабын тыңдаңыз.

(Т) Мәтінді оқып (2-5 қосымша) және әр түрлі елдердегі мектеп білімінің дамуы туралы ақыл-ой картасың жасаңыз. Артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтаңыз.

1-топ: Финляндиядағы мектеп моделі

2-топ: Ұлыбританиядағы мектеп моделі

3 топ: Қазақстандағы мектеп моделі

4-топ: Сингапурдағы мектеп моделі

«Джигсо» қабылдау бойынша өзара жаттығу. (Презентацияны қорғауға болады)

Бағалау критерийлері:

1. Мазмұны

2. Айқындық

(Ж) Екі елдегі мектепке салыстырмалы Венн диаграммасын жасаңыз.

Венндиаграммасын қорғау.

Қорытынды жасайық, Еліміздің әлеуметтік-экономикасы дамуы үшін білімнің деңгейі қандай болу керек? Ол үшін елдің әрбір азаматы не істеуі керек? Өз көзқарасыңызды дәлелдеңіз.

Мұғалімнің кері байланысы (Презентацияны қорғауға болады)

Бағалау критерийлері:

1. Мазмұны

2. Айқындық

3. Эстетика

Критерийлерге сәйкес бір-бірінің топтары арасындағы өзара бағалау.

(Ж) Екі елдің мектебін салыстыра отырып, Венн диаграммасын салыңыз.

Венндиаграммасын қорғау. Жақсы дамыған мемлекеттер мектеп біліміне үлкен назар аударады. Еліміздегі білім беру жүйесін жаңғырту – осы саладағы қызметтің тиімділігі мен қолжетімділігін арттыру бағытында жүргізілуі тиістігі жиі айтылады. Неге? Өз жауаптарыңызды дәлелдеңіз.

Мұғалімнің кері байланысы

Сингапурлық оқушылар қалай білім алады? https://massaget.kz/okushyilarga/mektep_omiri/34024/

Ұлыбританияда білім беру қалай ұйымдастырылған

https://bilim-all.kz/article/4298-Ulybritaniyada-bilim-beru-qalai-uiymdastyrylgan

Қазақстан Республикасындағы 12 жылдық білім беруге көшудің қазіргі ерекшеліктері

https://massaget.kz/okushyilarga/mektep_omiri/34024/

Сабақтың соңы

3 мин.

Мұғалім оқушылардың жауаптарын қорытындылайды, үй тапсырмасы: Рефлексия «Бағдаршам»

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу