Құқықтық мемлекеттің түсінігі. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Құқықтық мемлекеттің түсінігі | |||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты меңгеру | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама-сына сілтеме) | 11.2.1.1 мемлекеттердің саяси және құқықтық жүйелерінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін «Құқықтық мемлекет» түсінігін қолдану; 11.2.1.2 - құқықтық мемлекеттің қалыптасуының тарихи негізін зерттеу | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларға Құқықтық мемлекет түсінігің түсіңдіру | |||||||||
Бағалау критерийлері | Құқықтық мемлекет ұғымының мәнін түсінеді Құқықтық мемлекет ұғымының белгілерін түсінеді Белгілерді түсіндіре алады Пікірталас мәселесінде өзінің ұстанымын дәлелдейді | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| мәтіннен ақпарат алу және ескерту жасау: құқықтық мемлекет Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология: құқықтық мемлекет, заңдылық идеялары, заңдылықтың принциптері мен белгілері Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: құқықтық мемлекет идеясы пайда болды .... құқықтық мемлекет белгілері .... | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық Құндылықтарды қалыптастыру оқушылардың бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеті сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады. | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Мемлекет және құқық теориясы, құқық негіздері | |||||||||
Жаһандық хабардарлық | Әлемдегі құқықтық қоғамдардың қазіргі даму тенденцияларын білу. | |||||||||
Бастапқы білім | 1945 жылғы 26 маусымдағы Біріккен Ұлттар Ұйымының Жарғысы, Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, 1966 жылғы 16 желтоқсандағы Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт және т.б. сияқты құжаттардың қысқаша мазмұнын білу. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 1 мин 2-5 мин | С - Ұйымдастыру кезені С - сабақ тақырыбына шығу. Сабақтың мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру С - «құқықтық мемлекет» терминмен кесте бойынша жұмыс: 1. Анықтама 2.2 синонимдер 3. ассоциация 4. 1 сөйлем | Презентация | ||||||||
Сабақтың ортасы 6-15 мин 16-25 мин 26-40 мин | С - «құқықтық мемлекет» ұғымы және заң үстемдігінің негізгі идеясы туралы мұғалімнің қысқаша кіріспесі: заң үстемдігі - адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарына негізделген елдегі саяси билікті ұйымдастырудың нысаны. Құқықтық мемлекет идеясы баяғыда пайда болды, бірақ біртұтас тұжырымдама буржуазиялық қоғамның қалыптасу кезеңінде, феодалдық озбырлық пен заңсыздықты жан-жақты сын күшейткен кезде және биліктің қоғам алдындағы жауапсыздығы қатты айыпталған кезде пайда болды. Дж.Локк, С.Монтескью және басқа ойшылдардың идеялары 18 ғасырдың аяғында Америка Құрама Штаттары мен Францияның конституциялық заңнамаларында енгізілді. «Құқықтық мемлекет» деген терминнің өзі неміс әдебиетінде 19 ғасырдың бірінші үшінде құрылған. Ж - Құқықтық мемлекеттің белгілерімен жұмыс: Жұп. 1 - қоғамның барлық салаларында заңдылық пен заңның үстемдігі; Жұп. 2 - барлығының заң алдындағы теңдігі; Жұп. 3 - өкілеттіктерді үш салаға бөлу; Жұп 4 - адамның құқықтары мен бостандықтары, олардың құқықтық және әлеуметтік қауіпсіздігі. Жұп. 5 - адамның құқықтары мен бостандықтарын ең жоғары құндылық деп тану; 6. жұп - жеке адам мен мемлекеттің өзара жауапкершілігі; 7-жұп - саяси және идеологиялық плюрализм; 8-жұп. - қоғамдағы тәртіп пен тұрақтылық. Таңдалған сипаттама туралы ақпарат алмасу С - нәтижелерді талқылау. Қажет болса - мұғалімдердің кеңесі ҚБ - ұсынылған критерийлер бойынша өзара тексеру + студенттер мен оқытушылардың пікірлері | Презентация Приложение 1 | ||||||||
Сабақтың соңы 41-45 мин | С - нәтижелерді талқылау. С - Үй тапсырмасы - Құқықтық мемлекет туралы ақпаратпен танысу | |||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Қорытындылау мақсатында оқушылардың қабілетіне қарай жеке тапсырмалар ұсыну, оқушылардың өздеріне таңдауға беру | Өзіндік рефлексия бірінші ұсынылған форматта немесе екінші форматта жүргізу мүмкіншілігі бар(мұғалімге қажет ақпарат оқушылардың қиналған тапсырмалары және жеке жетістіктері) | АКТ-ның пайдалану уақыты шектеулі,сергіту тапсырмалары | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ма, неліктен? | ||||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру