Ақуыз. Ақуыз молекулаларының құрылымы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2 В

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ақуыз. Ақуыз молекулаларының құрылымы

Оқу мақсаттары

11.5.1.20 тірі ағзалардағы белоктың қызметін сипаттау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар біледі:

Ақуыздардың атқаратын қызметтерін біледі және оны түсіндіре алады.

Көпшілігі біледі:

  • белок тапшылығы адам және жануарлар ағзасына қалай әсер ететін болжайды

Кейбіреуі біледі:

  • белоктың химиялық қасиеттерін топшылайды

 Бағалау

 критерийлері

- белоктың тірі ағзадағы қызметтерін және белок тапшылығы адам және жануарлар ағзасына қалай әсер ететінін сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Ғылыми тілде ақуыздың тірі ағзадағы қызметін сипаттай алады. Сондай-ақ, белок тапшылығынң салдарын қорытындылайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология

  • Ақуыз – Белок – Protein
  • Пептидтік байланыс – Пептидная связь – Peptide bond
  • Полипептидтер – Полипептиды – Polypeptide
  • Біріншілік құрылым – Первичная структура – Primary structure
  • Екіншілік құрылым – Вторичная структура – Secondary structure
  • Үшіншілік құрылым – Третичная структура – Tertiary structure
  • Төртіншілік құрылым – Четвертичная структура – Quaternary structure
  • Ақуыз денатурациясы – Денатурация белка – Protein denaturation
  • Алмастырылмайтын аминқышқылдар – Незаменимые аминокислоты – Еssential amino acids

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Нәруыз (үшінші реттік құрылым) үлгісі...шартталған.

Тартылған әрекетер ...

Бұл өзара әрекеттердің нәтижесі ... болып табылады.

Мұнымен не айтқыңыз келеді?

Мен мүлде түсінбей отырмын ...

Түсіндіре аласыз ба ...?

 Құндылықтарды

 дарыту

жетілдіретін, ғылымның дамуына ықпал ететін тұлға қалыптастыру.

АҚТ қолдану дағдылары

бейнематериалдар, презентация, интернет ресурстарын пайдаланады

Пәнаралық байланыстар

Биология

Бастапқы білім

Химиялық байланыстардың түзілуі, органикалық химияға кіріспе, аминдер және амин қышқылдары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

3 мин

Оқушылармен сәлемдесу.

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Берілген тағам түрлерінде қандай ортақ зат кездеседі?

деген сияқты сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбына шығу және сабақ мақсаттарымен таныстыру.

2 мин

10 мин

5 мин

10 мин

5 мин

Оқушылардан ақуыздар жайлы сұрау. Сабақ соңында ақуыздардың анықтамасын қорытып шығулары керек.

Полипептидтер мен ақуыздар

Аминқышқылдарының молекулалары бір-бірімен пептидтік байланыс деп аталатын химиялық байланыс арқылы ұзын тізбек түзіп қосылады. Осылайша полипептидтер мен ақуыздар түзіледі.

  • Полипептидтер – пептидтік байланыспен байланысқан жүзден аз аминқышқылдарынан тұратын пептидтер.
  • Ақуыз – пептидтік байланыспен қосылған жүзден аса аминқышқылдарынан құралған биологиялық маңызды молекула.

Ойлан, бөліс, талқыла...

Бейнематериал беріледі.

A оқушылар мәтіндерге атау берулері керек

В оқушылар берілген парақтағы бос орындарға тиісті сөздерді қойып, сөйлемді толықтырулары керек. С оқушылар мәтінді аяқтайды.

Өзара бағалау жүреді.

Ақуыздардың таралуы мен функциясы

Ақуыздар біздің тамақтану рационымыздың маңызды компоненті болып табылады. Организмді ақуыздың қажетті мөлшерімен күнделікті қамтамасыз етіп отыру өте маңызды.

  • Салауатты өмір сүру үшін ересек адамдар күніне ақуыздың қанша мөлшерін қабылдауы қажет?
  • Ақуыздар ағзаға қалай түседі және ол одан әрі қандай заттарға ыдырайды?
  • Ақуыздарға бай өнімдердің тізімін жасаңыз.

Жұптық жұмыс. Адам ағзасындағы ақуыздың атқаратын функциясы қандай?

  • Жұп: Катализдік қызметі
  • Жұп: Тасымалдаушы қызметі
  • Жұп: Қорғағыштық қызметі
  • Жұп: Құрылымдық қызметі
  • Жұп: Реттегіш қызметі
  • Жұп: Қоректік қызметі

Тапсырма:

  • Әр жұп өз тақырыпшалары бойынша шағын постер құрастырып, ақуыздың қызметі жайлы толық ақпарат берулері керек.
  • Әрбір жұптың жұмысын оқушылар арнайы кестеге ақуыздың негізгі қызметі мен мысалдарын түртіп алулары қажет.

*Орындау уақыты – 10 мин.

*әр топ өз постерін түсіндіреді. (2 мин.)

бір-біріне кері байланыс береді.

Бағалау критерийлері:

- тірі ағзалардағы белоктың қызметін сипаттай алады.

Дескриптор:

- тірі ағзалардағы белоктың қызметін сипаттайды;

- кестені толтырады;

- келесі топқа сындарлы кері байланыс береді.

Жеке жұмыс

Оқушылар белок тапшылығы адам және жануарлар ағзасына қалай әсер ететіні туралы шағын эссе жазады.

ҚорытындыБелоктар дегеніміз ....

Презентация

Ақыздар

https://twig-bilim.kz/kz/film/food-basics-proteins

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Плюс-минус-қызық»

Бұл тапсырманы жазбаша түрде орындайды, «П» - «плюс» бұл сабақтың барлық ұнаған жақтарын, жағымды эмоция тудыратын жұмыс түрлері мен ақпарат, яғни барлығын қамтиды.

«М» - «минус» бұл сабақтың барлық ұнамаған жақтарын, сабақтағы барлық ұнамаған жағдайлар, іш пыстырарлық қызықсыз, кері әсер тудыратын, түсініксіз болған мәліметтерді көрсетіп жазып береді.

«Қ» - «қызықты» оқушы сабақтағы барлық қызығушылық тудырған фактілердің барлығын жазып көрсетеді және осы проблемалар туралы мұғалімге арналған өздерінің сұрақтарын қояды.

Саралауоқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушыларды сабақ барысында үйренгенін бағалауүшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақта утехнологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенд ііс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ жоспарына өзгерістер енгізілді

1. Сабақтың материалын тереңірек зерттеуге уақыт қажет болды.

2. Жекелеген оқушыларға қолдау көрсету қажеттілігі туындады.

3. Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсіл тиімді болмай, басқа тәсіл қолдану қажет болды.

4. Басқа себеппен ____________________________________________________________________________________________

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?