Нуклеин қышқылдары Көрсетілім № 6«ДНК мен РНК молекулаларының модельдері». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4A Құрамында азот бар органикалық қосылыстар. Гетероциклдік қосылыстар. Нуклеин қышқылдары

Мектеп: ФМН НИШ Талдықорған

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нуклеин қышқылдары

Көрсетілім № 6«ДНК мен РНК молекулаларының модельдері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • ДНҚ және РНҚ моделі құрылысын сипаттау
  • ДНҚ молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылысының кодтау жүйесін түсіндіру;

 Сабақмақсаттары

- ДНҚқұрылымының қарапайым моделін, соның ішінде азотты негіз жұптарының арасындағы сутектік байланысты түсіндіру

- ДНҚ мен РНҚ құрылымын салыстыру

- ДНҚ-ның ақуыздардың реттілігіндегіаминқышқылын қалай кодтайтынын түсіндіріңіз

 Бағалау критерийлері

  • ДНҚ құрылымын сипаттайды
  • ДНҚ мен РНҚ құрылымындағы айырмашылығын көрсетеді
  • Үш негізді кодон ретінде түсіну
  • ДНҚ ның түзілетін амин қышқылдарын қалай кодтайтынын біледі

 Тілдік мақсаттар

 

ДНҚ мен РНҚ құрылымыны салыстыра отырып сипаттайды

 Құндылықтар

 

 

Ынтымақтастықты топтық бірлескен жұмыс арқылы дарыту

 Пән аралық байланыстар

Биология- тірі ағзалардағы биологиялық сұйықтықтардың денатурациясы

 АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/nuklein-qyshqyldary

Бастапқы білім

Ферментативтік катализ

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

3 минут

Ұйымдастыру сәті

Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, жағымды психологиялық атмосфераны құрып алады.

Алдыңғы білімді белсендендіру сәті:

«Қос шиыршық»bilimland сайтынан 3-бет ДНҚ құрылымының моделі жөнінде анимация көрсетіліп, ДНҚ ны құрайтын бөліктерді талдау жүргізуде оқушылардың биологиядан алған білімдеріне сүйену.

Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс

Бағалау: мұғалімнің кері байланысы

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/nuklein-qyshqyldary

10 минут

8 минут

7 минут

8 минут

Жаңа сабақты түсіндіру

Жаңа сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаты таныстырылады

РНҚ-ның құрылысы мен функциясы Әрбір жасушада ДНҚ-ға қарағанда РНҚ-ның мөлшері 5-10 эссе көп кездеседі. РНҚ-ның бастапқы рөлі- ақуыздар түзіп, генетикалық ақпаратты трансляция алу және де әр түрлі ген экспрессиясының кезеңдерінде қатысатын эндонуклеазалық функцияларты реттейді. Кейбір вирустартың (ретровирустарда және көптеген жануарлар вирусы нда) өсімдіктер мен жәндіктерде РНҚ бір және екі тізбекті молекула күйінде кездэсседі.

Мұғалім сыныпты 3 топқа бөліп, зерттеу жұмысын ұйымдастырады

1-топ: ДНҚ құрылысы

2-топ: РНҚ құрылысы

3 –топ: Генетикалық код

Оқушылар зерттеу барысында мұғалімнің оқушыларға қолдау көрсетуі, кейбір сұрақтарына түсіндірме жасауына сүйенеді

«Ойлан - бөліс» әдісі

Әрбір топ өзі зерттеген тақырыбымен 2 минут бойында таныстырылым жасайды

Мұғалімнің қорытынды сөзі: ДНҚ мен РНҚ құрылымындағы айырмашылықтар жөніндегі сұрақ қояды.

Генетикалық код жөніндегі түсініктерін бағалау үшін

Бір глицин амин қышқылын кодтайтын триплеттерді кестеден анықтайды

Мұғалім қорытындылап, қате ұғымдар айтылса дұрыстап, оқушылардың таныстырылымын толықтырады

Білімді қолдану кезеңі

Оқушылар ДНҚ құрылымы мен оның амин қышқылдарын қалай кодтайтынына тапсырма орындайды

Іс әрекет түрі: Жұптық жұмыс

Бағалау: өзара бағалау жұмыстарын салыстыру арқылы

Перзентация слайды

1-қосымша

Презентация слайды

2-қосымша

Сабақтың соңы

2 минут

Оқушылар орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай

Тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация – тапсырмалар жайдан күрделіге қарай беріледі. Қабілет бойынша оқушыларға мұғалім тарапынан, қабілеті жоғары оқушылар тарапынан қолдау көрсетіледі. Психо -физиологиялық тұрғыдан оқушыларға тапсырмалар визуалдылыққа,аудиалға, кинестетик тактилді сипап сезу тапсырмалары (практикалық жұмыс) ұйымдастырылады

Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы

Кабинеттегі жарықтың түсуін қадағалау, оқушылардың партада дұрыс отыруын ескерту, бөлменің ауасын желдету

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы

ОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?