Нуклеин қышқылдары Көрсетілім № 6«ДНК мен РНК молекулаларының модельдері». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4A Құрамында азот бар органикалық қосылыстар. Гетероциклдік қосылыстар. Нуклеин қышқылдары

Мектеп: Шымкент ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нуклеин қышқылдары

Көрсетілім № 6«ДНК мен РНК молекулаларының модельдері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • ДНҚ және РНҚ моделі құрылысын сипаттау
  • ДНҚ молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылысының кодтау жүйесін түсіндіру;

 Сабақмақсаттары

- ДНҚқұрылымының қарапайым моделін, соның ішінде азотты негіз жұптарының арасындағы сутектік байланысты түсіндіру

- ДНҚ мен РНҚ құрылымын салыстыру

- ДНҚ-ның ақуыздардың реттілігіндегіаминқышқылын қалай кодтайтынын түсіндіріңіз

 Бағалау критерийлері

  • ДНҚ құрылымын сипаттайды
  • ДНҚ мен РНҚ құрылымындағы айырмашылығын көрсетеді
  • Үш негізді кодон ретінде түсіну
  • ДНҚ ның түзілетін амин қышқылдарын қалай кодтайтынын біледі

 Тілдікмақсаттар

 

ДНҚ мен РНҚ құрылымыны салыстыра отырып сипаттайды

 Құндылықтардыдарыту

 

 

Ынтымақтастықты топтық бірлескен жұмыс арқылы дарыту

 Пәнаралықбайланыстар

Биология- тірі ағзалардағы биологиялық сұйықтықтардың денатурациясы

 АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/nuklein-qyshqyldary

Бастапқы білім

Ферментативтік катализ

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

3 минут

Ұйымдастыру сәті

Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, жағымды психологиялық атмосфераны құрып алады. Мұғалім сабақты биология пәні мұғалімімен кіріктіріп өтетінін хабарлайды

Алдыңғы білімді белсендендіру сәті:

«Қос шиыршық»bilimland сайтынан 3-бет ДНҚ құрылымының моделі жөнінде анимация көрсетіліп, ДНҚ ны құрайтын бөліктерді талдау жүргізуде оқушылардың биологиядан алған білімдеріне сүйену.

Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс

Бағалау: мұғалімнің кері байланысы

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/nuklein-qyshqyldary

2 минут

10 минут

8 минут

5 минут

8 минут

Жаңа сабақты түсіндіру

Жаңа сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаты таныстырылады

Мұғалім оқушыларды 3 топқа бөліп, зерттеу жұмысын ұйымдастырады

1-топ: ДНҚ құрылысы

2-топ: РНҚ құрылысы

3 –топ: Генетикалық код

Оқушылар зерттеуі барысында биология пәні мұғалімі оқушыларға қолдау көрсетеді, кейбір сұрақтарына түсіндірме жасайды

Ой бөлісу кезеңі

Әрбір топ өзі зерттеген тақырыбымен 2 минут бойында таныстырылым жасайды

Мұғалімнің қорытынды сөзі: ДНҚ мен РНҚ құрылымындағы айырмашылықтар жөніндегі сұрақ қояды.

Генетикалық код жөніндегі түсініктерін бағалау үшін

Бір глицин амин қышқылын кодтайтын триплеттерді кестеден анықтайды

Биология пәні мұғалімі: Мұғалім қорытындылап, қате ұғымдар айтылса дұрыстап, оқушылардың таныстырылымын толықтырады

Білімді қолдану кезеңі

Оқушылар ДНҚ құрылымы мен оның амин қышқылдарын қалай кодтайтынына тапсырма орындайды

Іс әрекет түрі: Жұптық жұмыс

Бағалау: өзара бағалау жұмыстарын салыстыру арқылы

Перзентация слайды

1-қосымша

Презентация слайды

2-қосымша

Сабақтың соңы

2 минут

Оқушылар орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай

Тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация – тапсырмалар жайдан күрделіге қарай беріледі. Қабілет бойынша оқушыларға мұғалім тарапынан, қабілеті жоғары оқушылар тарапынан қолдау көрсетіледі. Психо -физиологиялық тұрғыдан оқушыларға тапсырмалар визуалдылыққа,аудиалға, кинестетик тактилді сипап сезу тапсырмалары (практикалық жұмыс) ұйымдастырылады

Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы

Кабинеттегі жарықтың түсуін қадағалау, оқушылардың партада дұрыс отыруын ескерту, бөлменің ауасын желдету

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы

ОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?