Тотығу, альдегидтер мен кетондардың нуклеофильді қосылуының реакциялары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: 11.1B: Карбонилді қосылыстар | Мектеп : | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тотығу, альдегидтер мен кетондардың нуклеофильді қосылуының реакциялары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 11.4.2.5 альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін құру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | - Толленс, Фелинг, Бенедикт реагентінің альдегидтермен және кетондармен реакциясын білу - Альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерін білу - Альдегид пен кетондардың нуклеофильді қосылуының реакцияларына мысалдар келтіре білу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | - Альдегид пен кетондардың физикалық қасиеттерін біледі - Толленс реагенті және Бенедикт реакциясы бар альдегидтер мен кетондардың тотығу реакциялары үшін байқалатын өзгерістерді сипаттай алады - Альдегид пен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакцияларының теңдеуін жаза алады - күрделі құрылымы бар альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін жаза алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология: Функционалдық топ, гидроксильді топ, тотығу және тотықсыздану реакциясы, ерекше реакция, кетон, альдегид, карбон қышқылы, Толленс және Бенедикт реакциясы Диалогке қажетті сөз тіркестері: Егер гидроксиль тобы с көміртегіне қосылған болса ... көміртегі атомдарының көп саны (алкиль тобы). Альдегид в тотығуы мүмкін ....күкірт қышқылымен араластырылған ерітінді. Қысқарту........ арасындағы айырмашылық үшін пайдаланылуы мүмкін......., ........ мен....... .кетон | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс: | Физика, математика, биология | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары: | Ұсынылған презентация мен видео роликтен керекті мәліметтерді таңдап алу дағдысын қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Алкендер Нуклеофилдермен және электрофильді қосылыстар Қосылу реакциясы Нуклеофильді орынбасу Изомер Тотығу-тотықсыздану реакциялары Спирттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 1-8 мин | Ұйымдастыру кезеңі Жаңа тақырыпты бастамас бұрын, оқушылардың оқу мақсатын меңгеру кезінде қажет болатын алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында тұжырымдар презентация арқылы көрсетіледі. Әр оқушы «Дұрыс» немесе «Жалған» деп жазылған карточкаларды көтеру арқылы тұжырымдарға жауап береді. Мұғалім бірден оқушыларға кері байланыс беріп тұрады.
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 8-20 мин 20-30 мин 30-35 мин | Жаңа білім Оқушылардың тотығу-тотықсыздану реакциялары туралы білімдерін еске түсіріп, жаңғыртқаннан кейін оқушыларға бүгінгі күннің тақырыбы мен оқу мақсаты, жетістік критерийлері презентация көмегімен таныстырылады. Оқу мақсатын меңгеру үшін оқушылар практикалық жұмыс жасайтындықтары айтылады. Жұмыс парағы үлестіріледі. Оқушылар берілген жұмыс парағындағы нұсқаулыққа сүйеніп, практикалық жұмысты жұпта жасайды. ( реагенттер болмаған жағдайда бейнежазбамен көрсетуге болады). Байқалған өзгерістерді кестеге толтырады. Жұмыс барысы: 1. Альдегидтке 5 тамшысын сынауыққа тамызып,үстінен Бенедикт реактивінен 5 тамшы тамызыңыз. 2. Альдегидке 5 тамшысын сынауыққа тамызып,үстінен хром қышқылы 1 тамшысын қосыңыз. 3. Альдегид 5 тамшысын сынауыққа тамызып,үстінен Толленс реактивінен 5 тамшы тамызыңыз 4.Сынауыққа ацетон ерітіндісінен 5 тамшысын қосыңыз үстінен Бенедикт реактивінен 5 тамшы тамызыңыз. 5. Сынауыққа ацетон ерітіндісінен 5 тамшысын қосыңыз үстінен хром қышқылы 1 тамшысын қосыңыз. 6. Сынауыққа ацетон ерітіндісінен 5 тамшысын қосыңыз үстінен Толленс реактивінен 5 тамшы тамызыңыз 7. Сынауыққа ацетон ерітіндісінен 5 тамшысын қосыңыз және йодоформмен реакция жүзеге асыру үшін бірнеше тамшы йодтың спирттік ерітіндісімен,натрий гидроксидін тамызыңыз. Байқалған өзгерістерге сүйене отырып, химиялық реакция теңдеулерін жұпта жазады.
Оқушыларға зертханада жасалған тәжірибелердің реакция теңдеулерін презентация арқылы талқылау. | Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 35-40 мин | Рефлексия. Кем деген 50 сөз қолданып, альдегидтер мен кетондар үшін тотығу –тотықсыздану реакциялары туралы не білгендіктеріңді қорытындылап жазыңыз Үй жұмысы: жұмыс парағын толтыру. | Дәптермен жұмыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?