Альдегидтер және кетондардың тотығу, нуклеофильді қосылу реакциялары. Химия, 111 сынып, сабақ жоспары.
Атырау қаласының Назарбаев Зияткерлік мектебі | Nazarbayev Intellectual School, Atyrau Subject Name LessonPlan | ||||||
Мұғалім: Косанов Р.П. | Тақырыбы: | Альдегидтер мен кетондарды алу | |||||
Сабақ кезеңдері | Сынып: 10а/d | Өткізілу уақыты: 2сағ | |||||
Оқу мақсаты: | 11.4.2.3 альдегидтер мен кетондарды алудың түрлі тәсілдерін түсіндіру | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| ||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар:
| ||||||
Тілдік мақсат: | Қажетті сөз тіркестері мен диалогтар: Альдегид дегеніміз ............................. Кетон дегеніміз .................................. Альдегидті зертханада алу үшін ................................... Терминология: Альдегид, кетон, спирттік топ, біріншілік спирт, екіншілік спирт, тотығу, қажетті жағдай, кучеров реакциясы, алкен, алкин | ||||||
Құндылықтарды дамыту: | Топтық жұмыстар арқылы оқушыларды ынтымақтастыққа, көшбасшылыққа баулу. Жеке және жұптық жұмыстар арқылы өмір бойы оқуға үйрету | ||||||
Пән аралық байланыс: | Биология | ||||||
Алдынғы білім | Альдегидтер мен кетондардың номенклатурасы. Спирттер мен олардың номенклатурасы. Спирттердің тотығу реакциялары | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басталуы | |||||||
0-2 минут 3-10минут 10 – 16 минут 17-20 минут | Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысын қадағалау. Жаңа тақырып пен оқу мақсатын анықтау үшін оқушыларға «Миға шабуыл» ұйымдастырылады. Оқушылар жұптастырылады. Ол үшін оқушыларды біріншілік және екіншілік спирттерге жіктеп 2 топқа бөлеміз. 1-топ - Біріншілік спирттер. 2-топ - Екіншілік спирттер. Топтарға тапсырма беріледі. Постерге: Өз топтарыңыздағы спирттерде (біріншілік және екіншілік) тотығу процесі қалай жүзеге асады? Тотығу процесінің механизмін жазыңыз және алынған негізгі өнімді атаңыз. Тотығу процесі жүруі үшін қажетті тотықсыздандырғышты атаңыз. Осы сұрақтар жауап беру үшін оқушылар постер дайындайды. Постерді дайындау үшін оқушыларға 7 минут уақыт беріледі. Топтардың жұмысын қорғауға 2 минут уақыт беріледі. Қосымша 3-минут сұрақтарға Топтардың жұмысын бағалау критерийлері:
Оқушыларға сұрақтар беріледі:
Оқушыларда оқу мақсаттарының тізімі бар. Қай мақсаты үйренді, қайсысын оқымады алдыңғы сабақтардан біледі. Сондықтан оқушылар жаңа сабақтың оқу мақсатын және тақырыбын оңай табады деп ойлаймын. Оқушылар дәптерлеріне тақырып пен оқу мақсатын жазады. | Қималар Кесінділер Слайд 1 Слайд 2 Маркелер Флипчарт Слайд 3 Топтарға берілетін сұрақтар тізімі Слайд 4 Бағалау критерийлері Слайд 5 | |||||
Сабақтың ортасы 20-30 минут 30-60 минут 61-70 минут 71-76 минут | Оқушыларға теориялық мәлімет беріледі. Алдегидтер мен кетондарды спирттерді тотықтырып алудан басқа да әдістері бар. Кучеров реакциясы. Алкиндерді гидратациялау Ацетилен газына сынап (ІІ) сулфаты қатысындасуды қосу арқылы сірке (этаналь)алдегидін алуға болады: Егер алкиндердің басқа гомологтарына осы реакциясы жүргізсеңіз кетон алынады: Алкендерді тотықтыру арқылы. Егер алкендерге Pd немесе Cu катализаторы қатысында тотығу реакциясын жүргізсек альдегид алынады. Және де аталған әдіс Кучеров реакциясына салыстырғанда тиімді. Себебі, Кучеров реакциясында улы сынап қосылысы қолданылады. Кумолдық әдіс. Кумолды тотықтыру арқылы жүзеге асады. Жұптық тапсымалар. Есептер шығару. ҚБ Есептердің жауаптарын талдау. Жеке тапсырма Үйренген әдістерді қолдана отырып альдегид пен кетонның алынуы бір-бірден сұрақ құрастырыңыз. | Теориялық мәліметке сілтеме . http://cnit.ssau.ru/organics/chem4/o35.htm Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 Қосымша 1 | |||||
Сабақтың соңы | |||||||
Рефлексия 77-80 мин | «Minute Paper» Оқушылар сабақ барысында (маңызды, маңыздылығы аз, маңызды емес) алған мағыналы заттарды анықтауларын сұрау. | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?