Байланыс энтальпиясы. Есептер шығару BOND ENTHALPY (BOND ENERGY). Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3 | Мектеп: Павлодар қ. ХББ НЗМ | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай Асылбек | |||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Байланыс энтальпиясы. Есептер шығару BOND ENTHALPY (BOND ENERGY) | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.2 Химиялық реакция кезде байланыстар үзіліп, жаңа химиялық байланыстардың түзілу процесі екенін түсіну; | |||||||||
Сабақ мақсаттары |
*Берілген реакция теңдеуінің жылу эффектісін көрсететін диаграмма салу. | |||||||||
Бағалау критерийлері |
*Берілген реакция теңдеуінің жылу эффектісін көрсететін диаграмма салады. | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Ауызша/жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады; есептің шығарылуын түсіндіре алады Пәнге қатысты лексика мен терминология өнімдердің/реагенттердің стандартты энтальпиясының қосындысы; байланыс энергиясы, үзілген/пайда болған байланыстар саны; орташа байланыс энтальпиясы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Реакция энтальпиясының өзгеруін есептеу үшін ... формула қолданылады; Х | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық; өмір бойы білім алу | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика: жылу, ішкі энергия Математика: әртүрлі таңбалы сандарды қосу, алу амалдары | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Білімлэнд сайтымен жұмыс BOND ENTHALPY (BOND ENERGY) http://www.chemguide.co.uk/physical/energetics/bondenthalpies.html#top | |||||||||
Бастапқы білім | ||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Амандасу, оқушыларды белгілеу Үй жұмысын тексеру: энтальпия түрлері Сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау сабақ тақырыбына шығу Неліктен фотосинтез процессі (күндізгі фазада) эндотермиялық реакцияға жатады? Байланыс энтальпиясы деген не? 1. Алдымен кіріспе ретінде талдау: Орташа байланыс энтальпиясы деген не? Оған қандай факторлар әсер етеді? | Тақырып бойынша презентация, тапсырмалар
| ||||||||
Сабақтың ортасы Жалпы мағынаны тануға 65 минут | Оқушылар жұпта Білімлэнд сайтынан «орташа байланыс энтальпиясы, оған әсер ететін факторлар» туралы ақпаратпен танысады, видео көреді (2-3ші беттердегі видео ұзақтығы: 59+24секунд) немесе ақпараттық парақты оқиды. (5 минут) Қорытындылайды, дәптерлеріне жазады: Байланыс диссоциациясының энтальпия мәні келесі факторларға тәуелді:
бұл тек екіатомды молекулаларға қатысты! 2. Мұғалім: ал көп атомды молекулалар үшін байланыстың орташа энтальпиясын қалай анықтауға болады? (білімлэндтен 3-ші беттен оқушылар видео көреді: 1.02 минут). 3. Мұғалім: Реакцияның энтльпиясының өзгеруін байланыс энтальпиясын қолданып қалай анықтауға болады? (оқушылар формуланы дәптерге жазады, есептердің шығарылуы туралы видео көреді, https://bilimland.kz/kk#lesson=10251 4-ші беттен: 1. «этиленнің гидрленуі үшін стандартты энтальпия өзгерісі» 1.01 минут, Этиленнің гидрленуі үшін байланыс энтальпия өзгерісі есептеу. ΔH21 x C=C bond @ 611= 611 kJ 4 x C-H bonds @ 413= 1652 kJ 1 x H-H bond @ 436= 436 kJ Реагенттердің байланыстары бұзылғанда (үзілгенде) бөлінетін жалпы энергия = 2699 kJ ΔH31 x C-C bond @ 346= 346 kJ 6 x C-H bonds @ 413= 2478 kJ Өнімдер түзілгенде жұтылатын жалпы энергия= 2824 kJ Гесс заңын қолдану /Hess’s Law ΔH1 = ΔH2 – ΔH3 = (2699 – 2824) = – 125 kJ 2. «NH3 аммиак түзілуінің стандартты энтальпиясы» 1.31 минут), талдайды, есептейді) (5 минут) Тапсырмалар параығында жаттығулар:" Қалыптастырушы бағалау" орындайды (15 минут) Бірін бірі тексереді, бағалайды. Қорытындылайды. (5 минут) • байланыстың күші қоршаған ортаға да байланысты, оның мәні • байланысты түзу экзотермиялық болса, керісінше байланысты үзу эндотермиялық • екі атомды газдар үшін, байланыс энтальпиясы = 2 x атомдану энтальпиясы • аз байланыс энтальпиясы = әлсіз байланыс = үзу оңай Тапсырма: Coursebook p.95 бет Check-up 2 (жаттығу орындау) | https://bilimland.kz/kk#lesson=10251 Орташа байланыс энтальпиясы | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй жұмысы: ИОС | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
*Берілген реакция теңдеуінің жылу эффектісін көрсететін диаграмма салады. | бірін-бірі тексеру арқылы | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
| |||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?