Экологиялық пирамидалар. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биосфера, экожүйе, популяция | Nazarbayev Intellectual School of Physics & Math in Almaty | |||||||
Күні : __________ 2020 | Мұғалімнің аты: | |||||||
Сыныбы : 11_____ | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаты | Оқушылар: 11.3.1.1 экологиялық пирамида ережелерін түсіндіру | |||||||
Оқу мақсаттары | Оқушылар: Экологиялық пирамиданың ережелерін түсіндіру Экологиялық пирамидалар түрлерін салыстыру | |||||||
Бағалау критерийлері | - Трофикалық деңгейлер арасында энергия беру тиімділігін белгілейді - Берілген деректер бойынша пирамиданың тиісті түрін анықтайды | |||||||
Пәндік лексика | экожүйенің түрі, тұрақтылығы, эндемика, продуценттер, консументтер, редуценттер, автотрофтар, гетеротрофтар, трофикалық деңгейлер, генетикалық әртүрлілік, экожүйелердің әртүрлілігі, түрлік әртүрлілік, түрлердің теңестірілуі | |||||||
Дағдылар | Студенттер осы сабақта оқу, тыңдау, жазу және сөйлеу дағдыларын пайдаланатын болады. Бұл үшін пайдаланылуы мүмкін: - экожүйе және трофикалық деңгейлер арасындағы өзара байланыс туралы білім мен түсініктерді дамыту. - экожүйенің түр алуантүрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты сипаттау. | |||||||
Алдыңғы оқыту | Биосфера және экожүйе: 7, 9 сыныптар. Тағамдық тізбектер: 7 сынып. Биосфера, экожүйе, популяция: 8 сынып. Эволюциялық даму және селекция негіздері: 10 сынып. Тірі организмдердің алуан түрлілігі: 9, 10 сыныптар. | |||||||
Сабақтың барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басталған уақыты 0-10 минут | Амандасу Үй тапсырмасын тексеріңіз. Суреттермен және тұжырымдамалармен жұмыс. (жұппен жұмыс істеу) (T) (W) Сабақтың тақырыбы мен міндеттеріне шығу. Түсініктемелері мен анимациясы бар бейнені көру. | "Трофикалық деңгейлер" (ағылш.)https://www.youtube.com/watch?v=0glkXIj1DgE немесе | ||||||
Сабақтың ортасы 20-30 минут | (К) оқушыларға алдыңғы білімді өзектендіру үшін бейнероликті көруді ұсыныңыз. Бейнероликті көру кезінде оқушылар алдағы уақытта алдын ала білімдерін қайталауға көмектесетін сұрақтар ойлап табулары керек. (П) оқушылардан әртүрлі экожүйелерден екі тамақ тізбегін құруды сұраңыз. Бір азық-түлік тізбегі жайылымдық, ал екіншісі ұсақ болуы керек. Оқушылар қарастыра алатын экожүйелер: жер үсті-дала, орман, таулар; су-өзен, көл, мұхиттар; жасанды-аквариум, бақ, егіс алқаптары. Жұмысты өзара тексергеннен кейін, тағамдық тізбектер экологиялық пирамиданың қандай трофикалық деңгейінде тірі организмдердің болатынын талқылаңыз. Пирамида карточкаларында қол қойылмауы тиіс.
(Г) оқушыларға жұмыс істеу үшін карточкалар таратылады, оларды қарап, олар пирамидалардың түрлі түрлерінің (сандар пирамидасы, биомасс пирамидасы және энергия пирамидасы) арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табу керек. (У) оқушыларға 10% (Линдеман) ережесін түсіндіріңіз. 10% ережесі (Линдемана) үш пирамида арасындағы ұқсастықтың бір белгісі ретінде келтіруге болады. Бұл ереже азық-түлік тізбегінің келесі деңгейіне тек 10% салмақ немесе энергияның алдыңғы деңгейінен өтеді. | Экологиялық пирамидалардың үш түрінің мысалы (ағылш .):https://sites.google.com/site/vsenvironmentalsciencesystems/_/rsrc/1380072258957/2the-ecosystem/pyramid-structures/ecologicalpyramids.gif.1380072258544.gif Ереже 10% егжей-тегжейлі түсіндіру (ағылш.):https://www.biology.iupui.edu/biocourses/N100H/ch41eco.html | ||||||
Сабақ соңы 31-40 минут | Көрініс Үй тапсырмасы | Қосымшалар Тақырыптық тапсырмалар | ||||||
Қосымша ақпараттар | ||||||||
Дифференциация - сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қоңырау тастауды қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-сіз студенттердің оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Оқу бағдарламасына сілтемелер Қауіпсіздік техникасы ережелері Байланыс АКТ Құндылықтармен байланыс | ||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма ? Барлық оқушылар LO деңгейіне жетті ма? Егер жоқ болса, неге? Менің жоспарланған дифференциалым жұмыс істеді ма? Мен уақытты Ұстадым ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
| |||||||
Жиынтық бағалау Қандай екі нәрсе шынымен жақсы болды (оқу және оқыту)? 1: _______________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ 2: ________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ Сабақты жақсарту үшін қандай екі нәрсе бар (оқыту мен оқытуды қарастыру)? 1: _______________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ 2:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Мен осы сабақтан келесі сабағым үшін негіз болатын жекелеген адамдардың сыныбы немесе жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру