Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Қоректену | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.2.6 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар фотосинтез және хемосинтез процесі туралы сәйкес терминалогияларды қолдана алады. Пайдалы лексика мен терминология: Күкіртредуциялайтын немесе Күкірті бактериялар Нитротұтатын немесе нитробактериялар Темір тұтатын бактериялар Сутекті бактериялар | |||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Химия, физика. | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, флипчарт, ғаламтор, ноутбуктер | |||||||||||||||||||||||||||
Ұсынылатын бастапқы білім
| Жасушалық биология – 9 – 10 сыныптар Молекулалық биология – 9 – 10 сыныптар Тасымалдау – 7 – 10 сыныптар Координация және регуляция – 10 сынып Қоректену – 9 сынып | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (үндеу) 0-2 мин 3-10 мин | Амандасу. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Оқушылардың түгелдігін, сабаққа даярлығын қадағалау. Ой қозғау: Мұғалім соңғы тұжырымдама туралы ойлануды сұрайды «Органикалық қосылыстар — аминқышқылдар, глицерин және май қышқылдары тірі ағзалармен фотосинтезден басқа да тәсілдермен синтездеуге болады» Қандай жауап дұрыс? IT: графикті оқу туралы топтарға тапсырма беріледі 1 топ тапсырма Графикке атау беріңдер және бұл графиктің жоғарыдағы проблемалық сұрақпен байланысын түсіндіріңдер ДЖ: Графиктің атауы «Жер атмосферасының пайда болып қазіргі заманға дейін газдық құрамының өзгеруі» Бұл графикде тірі ағзалар (бактерии) фотосинзездейтін ағзаларға дейін (балдырлар) кандайда бір тәсілмен органикалық затарды өндіре алатыны туралы нақты дерек берілген. 2 топ тапсырма Оттегі мен көмірқышқыл газының өзгеру ерекшеглігіне қарай графикті сипаттаңдар ДЖ: Көк жасыл балдырлар пайда болғаннан бері атмосферадағы СО2 концентрациясы біртіндеп төмендеген қазіргі заманға дейінгі деңгейге Көк жасыл балдырлар пайда болғаннан бері атмосферадағы О2 концентрациясы біртіндеп жоғарылаған қазіргі заманға дейінгі деңгейге 3 топ тапсырма Графикті пайдаланып жоғарыдағы проблемалық сұраққа жауап беруіне көмектесетін сұрақ құрастырыңдар ДЖ:
IT Мұғалім әр топты тыңдап бүгінгі сабақтың мақсаты мен тақырыбын айтады | MS PowerPoint презентация Таратпа материал 1-қосымша | ||||||||||||||||||||||||||
11-23 мин 24-30 мин 31-37 мин | Топтық жұмыс
Бағалау критерилері:
Топтар өздері жинаған материалдарды қорғау ҚБ. фотосинтез және хемосинтез процестерін салыстыру
| Таратпа материал 2-қосымша 3-қосымша | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (рефлексия) 38-40 мин. | Рефлексия «Жетістік баспалдағы» 1.Мен білем… 2. Мен түсіндім, келесіні… 3.Мен істейалдым… | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Барлық оқушылар білетін болады: Фотосинтез бен хемосинтез процесінің айырмашылығын түсіндіре алады Оқушылардың көпшілігі: Фотосинтез бен хемосинтез поцесіндегі химиялық реакциялар жүйесін түсіндіре алды Оқушылардың кейбіреуі: Фотосинтез бен хемосинтез поцесіндегі химиялық реакциялар ұқсастығын біледі Оқушыларға таратылатын материалдар, суреттер, оқу презентациясы түріндегі демеу көрсетіледі. Оқу компонентін визуализациялау оқыту мақсаттарына жетуге бағытталады. | (1) Тақырыпты меңгеруге үндеу барысында оқушыларда оқу құзыреттіліктерінің қалыптасуының деңгейіне қалыптастырушы бақылау. (2) Жұптық жұмыс барысында бағалау. |
| |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру