Кальвин Циклі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

САБАҚ :

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 11 сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Кальвин Циклі

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

  • фотосинтездің жарыққа тәуелді емес кезеңін (Кальвин циклі) сипаттайды: реагенттер, өнімдер, үдеріс өтетін орынын.

 Бағалау критерийлері

  • Фотосинтездің қараңғы және жарық фазаларын сызбадан салыстырады. Кесте құрады.
  • Қараңғы кезеңінің компоненттерін атайды. (Кальвин Циклі)

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

  • қараңғы фазасы үрдісінің қажетті компонентері мен оның өнімдері туралы анық түсінік қалыптастырады;
  • бұл фазаның фотосинтез үшін маңыздылығын анықтайды.
  • фотосинтездің қараңғы және жарық фазасында өтетін үдерістерді салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар

Терминология

  • Көміртек диоксиді, молекуласында 5 көміртек атомы бар қант, рибулозобисфосфат (RuBP), АТФ, қалпына келтірілген НАДФ, триозофосфаттар, глицерин және май қышқылдары.

Құндылықтар

Топпен жұмыс істеу ынтымақтастық, достастық қарым-қатынастарды нығайтуға ықпал етеді. Ашықтық өзін еркін ұстауға, өз ойын жеткізе білуге үйретеді. Әртүрлі мысалдар мен тәжірбиелерді келтіре отырып өмір бойы білім алуға негізделеді.

 Пәнаралық байланыстар

Химия – фотосинтез биохимиялық реакция (фотосинтез теңдеуі, фотосинтезге қатысатын заттар)

Алдыңғы білім

Фотсинтез және қоректену үрдістері туралы бірқатар негізгі білімдері болғаны дұрыс. Оқып білуге арналған бастапқы тараулар:

Қоректену: 6, 7, 8, 9, 10 сыныптарында және 11.

Фотосинтез – 8, 9

Тыныс алу: 11.

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басталуы

0-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылардан фотосинтездің жарыққа тәуелді фазасының процестерін дайын модель бойынша түсіндіруді сұраңыз.

(Фотосинтездің жарыққа тәуелді фазасы өнімдеріне назар аудару қажет.

Терминологияны пайдалануда бірізділікті сақтаңыз; әр циклдегі көміртек атомының санына көңіл аударыңыз.)

Сабақтың тақырыбын анықтап, бағалау критерийлерін көрсетіңіз..

Грин.Стаут.Тейлор.

Биология.

Презентация

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

6-34

2. Оқушыларға жарыққа тәуелсіз фазасы/циклдің негізі моменттерін түсіндіре отырып, анимация немесе презентация көрсетіңіз. Оқушыларға бұл фазаның қараңғы фаза/Кальвин циклі деп аталатындығын ескерту қажет.

Оқушылардан Кальвин циклінің мылқау сызбасын толтыруды сұраңыз.

3. Оқушылардан Кальвин циклінің кезеңдерін талқылауды сұраңыз.

(Оқушылар презентациялау кезінде көміртек атомдарының саны мен байланыстардың атауын пайдаланады. Оқушылар толтырылған схемаларды пайдаланып, цикл кезеңдерін талқылайды).

4. (ҚБ) Оқушылардан фотосинтездің жарыққа тәуелді фазасынан жарыққа тәелсіз фазасына қандай заттардың өтетінін, басқа жерлерден қандай заттардың түсетінін, шығатын өнімдері, қандай заттар жарыққа тәуелді фазаларына қайта түсетінін анықтайды.

Оқушылар топта Кальвин Циклінің сызбасын талдайды

Кесте үлгісі:

Салыстру

критерийі

Жарық фаза

Қараңғы фаза

Локализация

тилакоид мембранасы

Строма

Негізгі үдерістер

Су фотолизі НАД тың НАДH қа дейін тотықсыздану, АТР синтезі

НАДН тың тотығуы,

АТФ синтезі АДФ және Р+, СО2 фиксациясы

Бастпақы заттар

Су , АДФ, фосфор қышқылы, НАД

АТР, НАДН, рибулозофосфат

Түзілетін өнімдер

НАДН, АТФ

Глюкоза,амннқышқылы

Кальвин циклі анимациясы

https://www.youtube.com/watch?v=cVOyxzhHnVE

Кальвин циклі жөнінде (ағылшын тілінде):

https://www.khanacademy.org/science/biology/photosynthesis-in-plants/the-calvin-cycle-reactions/a/calvin-cycle

Фотосинтез туралы видеоматериал:

https://www.youtube.com/watch?v=LFcNvLY_Lew

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

35-40

Рефлексия

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда аса табысты болуы мүмкін; жұптармен жұмыс проблемалары туындауы мүмкін оқушыларға қолдауды қамтамасыз етеді.

Алдын ала дайындалған препараттар олардың үлгілерімен проблемалар туындауы мүмкін, сондай-ақ тапсырманы орындауға үлгермейтін оқушыларға қажет.

Аса қабілетті оқушылар өзіндік препараттардың сипаттамасын жасауға және митотикалық индесті есептеуге мүмкіндік береді.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу