Жыныспен тіркес тұқым қуалау. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3BТұқым қуалаушылық пенөзгергіштікзаңдылықтары

Мектеп:

Күні :

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жыныспен тіркес тұқым қуалау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

- есептерді шығаруда жыныспен тіркес тұқымқуалаудың цитологиялық негіздерін қолдану

 Сабақмақсаттары

Оқушылар:

- жыныспен тіркес тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін сипаттайды;

- есептерді шығаруда жыныспен тіркес тұқымқуалаудың цитологиялық негіздерін қолдану

 Жетістіккритерийлері

Оқушылар:

- арнайы терминологияны пайдалан отыра жыныспен тіркес тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін сипаттайды;

- есептерді шығаруда жыныспен тіркес тұқымқуалаудың цитологиялық негіздерін қолдану

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік мақсаттар

Оқушылар тұқымқуалау ақпаратының тасымалдауын ауызша және жазбаша түсіндіре алады. Өздерінің жасуша, хромосома туралы білімдерін қолдана алады.

Пәндік лексика және терминология

тұқымқуалаушылық, өзгергіштік, жасуша, ядро, хромосома, дигибридті будандастыр, ген, жыныс, гомогаметалық, гетерогаметалық.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Жұп гендер орналасқан …

Гаметаларда … хромосомалар жиынтығы болады

Дигибридті будандастыруда F1 байқалады… , ал F2 - …

Құндылықтарды дарыту

Ұжымда жұмыс жасау, басқалардың көқарасымен санасу, бір-біріне деген құрметті тәрбиелеу

 Пәнаралық байланыстар

Математика – қатынасты есептеу

 АКТ қолдану дағдылары

Интернет желісімен жұмыс жасау

Бастапқы білім

Көбею 6, 7, 8 сыныптар;

Генетика негіздері 9 сынып.

Ходурока

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10мин

10-14 мин

14-15 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

Білімді жинақтау. ҚБ «Дигибридті будандастырудың цитологиялық негізі»

Ой қозғау.

Оқушыларға әйел мен ер адамның кариотипі беріледі.

Жуан және жіңішке сұрақтар.

  • Хромосомалар деген не ?
  • Оның қандай түрлері сендерге мәлім ?
  • Ер адам мен әйел адамның хромосомаларының қандай айырмашылығы бар?
  • Жыныс хромосомаларында қандай да бір белгілер сақталған ба?
  • Жыныс хромосомаларында сақталған белгілер аутосомаларда сақталған белгілерге қарағанда тұқым қуалауында айырмашылық болады ма, қалай ойлайсыздар?

Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы, мақсаты және жетістік критерийлері тұжырымдалады.

Қосымша 1

РРТ

Сабақтың ортасы

15-22 мин

22-30 мин

30-31 мин

31-36 мин

36-38 мин

(К, И) «ақылды үкі» әдісі

«Жынысты хромосомалық анықтау. Жыныспен тіркес тұқымқуалау» тақырыбы бойынша жаңа ақпаратты оқу.

, ФО)Мұғаліммен бірге есептер шығару.

Классикалық гемофилия Х-хромосомамен байланысты рецессивтік қасиет ретінде беріледі. Гемофилияға ұшыраған адам (хх), осы аурудың жоқтығы бар әйелге үйленеді (хх). Олардан қалыпты сау қыздары мен ұлдары туады, олар сау адамдармен үйленеді.

Гемофилия немерелерінде көрінуі мүмкін бе? Ұлы мен қызының отбасында гемофилиямен ауыратын адамның туу ықтималдығы қандай ?

Бағалау критерийлері:

  • Берілгенін жазу
  • Генетикалық таңбалардың жазылуы
  • Есепті дұрыс шығару
  • Есептің жауабын дұрыс жазу

(П, И, ФО) Жыныспен тіркескен аурулар бойынша есептерді шығару

Өзара/өзін-өзі бағалау. Мұғалім тақтаға есептің дұрыс шешімі мен жауабын тақтаға шығарады. Оқушылар өздері бағалау жүргізеді.

Қосымша 2

РРТ

РРТ

Қосымша 3

РРТ

Сабақтың соңы

38-39 мин

39-40 мин

Үй жұмысы:

  • Сәйкес терминологины пайдалана отыра, жыныспен тіркес тұқымқуалаудың цитологиялық негіздерін түсіндіру;
  • - есептердішығару

Рефлексия: «Анкета»

Қосымша 4

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар A деңгейіндегі мәселелерді шешу кезінде белгілердің тәуелсіз тұқым қуалауын көрсете алады. Көптеген оқушылар B деңгейінің мәселелерін шешуде дигибридтік будандастырудың цитологиялықнегіздерін қолдана алады. Кейбір оқушылар D деңгейіндегі мәселелерді шешуде тиісті терминологияны қолдана отырып, дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін түсіндіре алады.

  • Үй жұмысында деңгейлік тапсырмаларды орындау

Миға шабуыл сатысында мұғалім жуан және жіңішке сұрақтар арқылы оқушылардың бастапқы білімдерін анықтайды.

Бірінші есепті шығару кезінде бағалай алады.

Оқушылардың өзара/өзіндік бағалаулары есептерді шығару кезінде жүргізіледі

Биология кабинетінде қауіпсіздік техникасын сақтау. оқушылардың жеке гигиенасын сақталуы, оқушылардың сабақта арқаны тік ұстауын қадағалау,нашар көретін оқушыларға назар аудару.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу