АТФ құрылысы мен қызметтері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлігі: | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар Қатыспағандар: | : | |||||||||||||||||
Сабақты тақырыбы | АТФ құрылысы мен қызметтері | ||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламаға сілтеме) | 10.1.4.1 АТФ құрылысы мен қызметтерін сипаттау | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: АТФ молекуласының құрылысы мен қызметтерді сипаттау Оқушылардың көбі орындай алады: АТФ молекуласының құрылысы мепн нуклеотидтерді салыстырады Кейбір оқушылар орындай алады: биологиялық есептерді шығару үшін білімдерді қолдану | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | АТФ құрылысы мен қызметтерді біледі АТФ құрылысы мен қызметтері жайлы білімдерді қолдана алады | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән бойынша лексика мен терминология: Азот негізі: аденин, пентоза, рибоза, фофор қышқылының қалдықтары, макроэргиялық байланыс Пайдалы сөз тіркестер мен сөйлемдер Жасушадағы әмбебап энергия көзі… Жасушаның «Валюттық қоры» …… | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дағдыландыру
| Берілген сабақ өмір бойы білім алу, ашықтықты, топта жұмыс істеу барысында ынтымақтастықты құрметті, дамытуға арналған. Құдалықтарды дамыту топта жұмыс жасау барысында ережерді орнату және қабідеттері төмен оқушыларға өзара көмектесу арқылы жүзеге асады. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия – молекулалар арасында химиялық байланыстар, физика-энергия, энергияның пайда болу үрдістері | ||||||||||||||||||
Алдынғы білім | Нуклеин қышқылдарының құрылысын білу. 9 сынып бағдарламасынан нуклеотид құрылысын білу | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланатын қызмет | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-7 мин | (К) Оқушыларға еске түсүрүді ұсыныңыз: Қандай энергия түрлерін білесіз? (Кинетикалық, потенциалды) Осын энергия түрлерін сендер физика сабақтарында зерттеген болатыңыз. Тірі ағзалар химиялық байланыстар энергиясын жиі қолданады. Сыныпты екі топқа бөлу Ретімен әр топқа кем дегенде үш сұрақ қою. - энергия дегеніміз не? - қандай органикалық заттар энергияның ең көп мөлшерін өдіреді? - кинетикалық энергия дегеніміз не? - жылу энергия дегеніміз не? -химиялық байланыстардың қандай түрлерін білесіз? - атом электр станцияларда энергияны өндіру үшін қандай элемент қолданады? | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8-25мин 25-35 мин
| (Т) Оқушыларға, ресурстарда берілген видео АТФ құрылысы жайлы видео фрагментті ұсыныңыз. Экранда АТФ құрылысын көрсетіңіз. Сынып үш топқа бөлінеді Топтарды АТФ моделін құратыруға сұраңыз, Кейін оларды аденозиндифосфат (АДФ) пен аденозинмонофосфат (АМФ), бөліп, оларды қайтадан бірігу. (К) Модель құрастыру қызметін формулалармен және АТФ құрылымдардың түсіндірумен қолдау. Мұғалім топтардың жұмыс орындау барысын қадағалайды, керек болған жағдайда оларды дұрыстап, қиындықтар пайда болған оқушыларға түсіндіреді. (Т) Оқушыларды АТФтін мүмкі болғанша көбірек қызметтерін атауға сұраңыз.
Осы тапсырманы тірі ағзалардың ерекшеліктерінің мысалы сипаттау арқылы (тыныс алу, қозғалу, сезімталдық, өсу, көбею, экскреция, қоректену) киындатыңыз. (И) (Ф) Оқушыларды келесі тапсырмаларды орындауға сұраңыз: 1) АТФ басқа нуклеотидтердің немен ерекшеленелі? 2) АТФ молекуласында энергияға байланыстарға бай байланыстар бар 3) Осы байланыстар қалай аталады? 4) АТФ молекуласында бір немесе екі байланыс үзілген кезде энергияның қандай мөлшері бөлінеді? | https://www.youtube.com/watch?v=AbK_5eYofkw ақпараттық парақ | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Сонында оқушылар сабақты қорытындылайды: - нені білдім, нені үйрендім Үй жұмысы: ағылшын тілінде ресурстарды оқып келу Рефлексия: (кесте) кері байланыс ретінде
Сабақта қызықты болды; Сабақта үйрендім; Сабақта қандай қиындылықтар болды | ||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||||||||||||||
Барлық оқушылар орындай алады: АТФ молекуласының құрылысы мен қызметтерді сипаттау Оқушылардың көбі орындай алады: АТФ молекуласының құрылысы мепн нуклеотидтерді салыстырады Кейбір оқушылар орындай алады: биологиялық есептерді шығару үшін білімдерді қолдану | 10.1.4.1 «АТФ құрылысы мен қызметтерін сипаттау» мақсаты бойынша формативту бағалау
| Қауіпсіздік ережелерін сақтау Топтық жұмысты орындау барысында оқушылардың қозғалу үрдісінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. | |||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру