Инсулин өндірісі. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақтың тақырыбы:

Инсулин өндірісі

Мектеп: ХББ Назарбаев Зияткерлік мектебі, Қызылорда қаласы

Күні:

Мұғалім: Балабаева С.С.

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты

  • Инсулин өндіру мысалында биотехнологиялық үдерісінің жалпы сызбасын сипаттау

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар орындай алады:

  • Оқушылар ДНҚ реттілігін ауысқан кезде не болатынын талқылайды.
  • Кедергі ферменттері мен лигазаны қолданумен рекомбинантты ДНҚ өндірісін сипаттайды.
  • Оқушылар ақпарат көзі ретінде кітапты қолданып, биореакторды салады және таңбалайды.
  • Оқушылар адам инсулині бактерияда құрылуына көмек беретін кезеңдер туралы есеп жазады.
  • Оқушылар жұптаса отырып гендік инженериядағы инсулиннің өндірілуінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды (әлеуметтік және этикалық қарауды қоса).

 Тілдік мақсаттар

 

Оқудағы тілдік мақсат:

Интернетті пайдаланып немесе ресурстарды қолдана отырып жазбалар жазады (оқу, тыңдау және жазба сөз машықтары).

  • Genetic Engineering - Генная инженерия – Гендік инженерия
  • Genetically modified organism Генетически модифицированный организм - Генетикалық модификацияланған ағзалар
  • Recombinant DNA - Рекомбинантная ДНК – Рекомбинантты ДНК
  • Insulin Production - Инсулин Производство – Инсулин өндірісі
  • Аdvantages – Преимущества – Артықшылықтары
  • Disadvantages – Недостатки –Кемшіліктері
  • Gene – Ген –Ген

Лексика және терминология:

Ген, генетикалық модификацияланған , рекомбинантты ДНҚ

Алдыңғы білім

Жасуша циклын жалпы сипаттау (9-сынып)

Әрбір соматикалық жасуша бірдей хромосомаға ие екендігін білу

(7-сынып)

Өсу және дамудағы митоз маңыздылығы (9-сынып)

Хромосомалар ДНҚ-дан тұратынын білу (7-сынып)

гаплоид және диплоид терминдері (9-сынып)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақ кезеңдері

Оқыту ресурстары

01-07 мин

07-15 мин

15-25 мин

25-35 мин

35-40 мин

(G) Оқушылар ДНҚ реттілігін ауысқан кезде не болатынын талқылайды. Олардан ДНҚ-ның жағымды және жағымсыз өзгерістері туралы ойлануларын сұраңыз (мысалы, жетілген ферменттер, қызметтерін тоқтататын мутация, екі нәруыз евгеникамен біріктірілген).

(T) Кедергі ферменттері (гидролаза мысалын 10.1C қараңыз) мен лигазаны қолданумен рекомбинантты ДНҚ өндірісін сипаттаңыз. Рекомбинантты ДНҚ микроағзаларда түрлене алады осылайша, микроағза керек ақуызды бөледі. Нәруыз қолдану алдында одан әрі өңделуі тиіс.

(I) Оқушылар ақпарат көзі ретінде кітапты қолданып, биореакторды салады және таңбалайды.

(I) Биореактор қызметін сипаттаңыз.

(I) (f) Оқушылар сәйкес жаттығуды қызмет құрылымын анықтап көрсету арқылы аяқтайды.

(Т) Оқушылар кішігірім топтарда ашу арқылы, ашытқыны(биоректорды) қалай іске қосу, ол арқылы өнім алу туралы талқылайды. Олар сызба жасап, үрдісті тәртібімен жазып, бір бірімен байланыстылығын көрсетеді.

(Т) Биотехнологияға қатысты әрекет тәртібін талқылаңыздар

(I) (f) Оқушыларды биотехнологиялық үрдіске керекті негізгі элементтермен қамтамасыз етеіңіз. Осы арқылы олар сызбаны дұрыс толтырып, зерттеу жасай алады.

(I) (f) Оқушылар адам инсулині бактерияда құрылуына көмек беретін кезеңдер туралы есеп жазады

(G) Оқушылар жұптаса отырып гендік инженериядағы инсулиннің өндірілуінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды (әлеуметтік және этикалық қарауды қоса). Сонан соң жұптар осы процесті бағалау үшін төрт-төрттен топтарға бірігеді.

Оқушыларға осы процесті пысықтауға мүмкіндік беретін процес келесі:

http://www.abpischools.org.uk/page/modules/diabetes_16plus/diabetes8.cfm?coSiteNavigation_allTopic=1

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – сіз оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз.

Оқушылардың топпен іс-әрекетте белсенді әрекетін,өз пікірін жеткізе алуын ескеремін

Оқуаралық байланыстар Денсаулық сақтау және қауіпсіздік қағидаларын орындау. Байланыс АКТ

Егер оқушылар конфетті жейтін болса столдарға қағаз сүлгі үлестіріп беремін.

Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындағаноқудифференциациясытабыстыма? Мен уақыттысақтадым ба? Мен жоспарғақандайөзгерісенгіздімжәне неге?

Сабақта оқу атмосферасы өте жақсы болды.Оқушыларды өзіндік жұмыс жасату барысында сабаққа белсенділігі көрініп тұрды. Жоспарға сәйкес енгізген өзгерісім қосымша тапсырманы кесіп желімдеп ДНҚ –ның 3Д моделін жасауды қосымша сабаққа қалдырдым .Сондықтан уақытты сақтадым.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:Оқыту және таныту

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:Өзіндік жұмыс жасату арқылы есте сақтау қабілетін арттыру танымын дамыту.

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім?

Топтардың жұмысын жандандыру.Сұлбаны құрастырудың бағыттаушы үлгі суреттерді қабырғаларға іліп қою.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу