Тригонометриялық функциялардың туындылары. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3С Туынды | Мектеп: Талдықорған қаласы, НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Мендекина Б.Қ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 сынып | Қатысқандар саны: | : | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Тригонометриялық функциялардың туындылары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.23 Тригонометриялық функциялардың туындыларын табу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Тригонометриялық функциялардың туындыларын табу формулаларын қорыту және есеп шығаруда қолдана білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Тригонометриялық функциялардың туындыларын табады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады Тригонометриялық функциялардың туындыларын табуды түсіндіреді Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтық, жұптық жұмыстарда өз ара ынтымақтастықтың болуы, жұмыстағы жауапкершілік дағдыларын қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектептің миссиясымен пайымдауын жүзеге асыру және ГГ | Тарихи деректерден мағлұмат беру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Туынды - математиканың ең маңызды ұғымдарының бірі, ол функцияларды зерттеуге және олардың графиктерін салуға мүмкіндік береді. Бұл бөлімде алынған білім физикада, мысалы, жылдамдықтың математикалық моделі ретінде, жұмыс, жіңішке өзекшенің(стержень) массасы, жылу, қысым және тағы басқа физикалық шамаларда қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Калькулятор қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| Функцияның нүктегі шектерін анықтау және білу, шектердің қасиеттерін қолдана алу, алгебралық және тригонометриялық өрнектерді түрлендіре алу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Сабақ мақсатымен таныстыру. Тарихи деректерден мағлұмат беру. «Туынды» терминін Ж.Лагранж(1736-1813)енгізген, француздың derive сөзінің дәлме дәл аудармасы және ол туындыны у' , f ' арқылы белгілеуді ұсынған. |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин
6мин
7мин
20 мин 25 мин | ҰЖ. Тригонометриялық функциялардың туындыларын қарастырайық.Функция туындысының анықтамасы бойынша ƒ(x)=sin x функциясының туындысының формуласын қорытып шығайық. 1) Функция өсімшесін табайық: (синустар айырмасының формуласын қоланамыз)
2) Функция өсімшесін аргумент өсімшесіне бөлеміз: 3) Туындыны табамыз: = 1 cos x0=cos x0 Сонымен f '(х) =cos x екені дәлелденді. Осылайша (cos х)' = - sin x формуласын қорытамыз. ТЖ. Екі топқа бөліп тангенс пен котангенстің туындыларын табу формуласы қорытылады. Топтар презентация жасайды. Алдың ала келісілген критерийлер бойынша топтар бірін бірі бағалайды . Тригонометриялық функциялардың туындысын табу кестесін жасайды.
Сабақты бекіту тапсырмасын беру: Ж.Ж. Үлестірме тарату. Тестік жұмыс орындату (қосымша 1) Дайын жауаптармен өзара бағалау жасату І нұсқа жауаптары: 1c, 2c, 3a, 4a,5d ІІ нұсқа жауаптары: 1b, 2d, 3d, 4b,5c Өздік жұмыс жасату және бағалау критерийлері бойынша өзіндік бағалау жасату Функциялардың туындысын табу: І деңгей. ƒ(x)=sin 2x, ƒ(x)=cos (3x+1), ƒ(x)=tg (2x-3), ƒ(x)=ctg(-5x) Бағалау критерийлері:
II деңгей. ƒ(x)=(sin x)2, ƒ(x)=tg (x2) Бағалау критерийлері:
III деңгей. Бағалау критерийлері: ƒ(x)=(cos x)4 + (sin x)4, ƒ(x)=5sin 10x cos 8x
Оқулықтан есептер шығару №224-231(тақ) | Bilimland ресурстарын қолдану ұсынылады. Курс «Алгебра» 10- cынып. Тригонометриялық функцияның туындысы. Видеоматериал, конспект, жұмыс парағы, жұмыс парағының жауабы
А.Е Әбілқасымова 10-сынып Оқулығы Алгебра және анализ бастамалары Алматы: Мектеп,2014.-184б., ISBN 978-601-07-0 010-9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Үй жұмысы №224-228(жұп) Cабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу
| Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша №2
Iнұсқа 1.y=4sіnx а)4sіnx в)-4соsx с)4соsx d)-4sіnx
2.y=cos²x+sin²x а)4sіn2x в)1 с)0 d)cos²x-sin²x
3.у=2sіnx+4x² а)2соsx+8x в)sin2x-4 с)-2cosx-4x d)-2sinx+8x
4.y=4cos²3х а)-12sіn6х в)12sin6x с)8соs6x d)24cos6x
5.y=sіn(3x-1) а)cos(3x-1) в)–cos(3x-1) с)-3sin(3x-1) d) 3cos(3x-1)
Жауаптары: 1c, 2c, 3a, 4a,5d
ΙΙнұсқа
1.y=8sіnx а)8sіnx в)8соsх с)-8соsх d)-8sіnx
2.y=3соs²х+3sin²x а)3 в)1 с)3sin²x+3соs²х d) 0
3.y=2соsх-5х4 а)соs2x-20x в)sin2x-20x³ с)2cosx-5x³ d) -2sinx-20x3
4.y=sin3x а)sin3x в)3cos3x с)–sin3x d)-3sin3x
5.y=соs(2x-1) а)cos(2x-1) в)2соs(2x-1) с)–2sіn(2x-1) d) 2sin(2x-1)
Жауаптары: 1b, 2d, 3d, 4b,5c
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру