Қайталанбайтын терулер, орналастырулар және алмастырулар. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1B бөлім: Комбинаторика және жиындар теориясының элементтері | Мектеп: НЗМ Талдықорған | |||||||||
Күні:270918 | Мұғалімнің аты-жөні: Артыкбаев Б.Б., Жүнісова А.Т. | |||||||||
Сынып: 9b(1) | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Қайталанбайтын терулер, орналастырулар және алмастырулар | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.4.2.2 қайталанбайтын терулер, орналастырулар және алмастырулар санын есептеу үшін комбинаторика формулаларын біледі; 9.4.2.3 қайталанбайтын терулер, орналастырулар және алмастыруларды қолданып комбинаторика есептерін шығарады; | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Қайталанбайтын терулер, орналастырулар, алмастыруларға есептер шығару | |||||||||
Жетістік критерийлері | Орналастырулар формуласын қолданады Терулер формуласын қолданады Алмастырулар формуласын қолданады | |||||||||
Тілдік мақсаттар |
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
... мүмкін оқиғадан ... элементті таңдаудың ... тәсілі бар. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Оқи алу, өз бетімен ақпаратты алу, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәселені қою және шешім қабылдау, өзінің және өз тобының жұмысының сапасына жауап бере алу, өз уақытын ұйымдастыра алу, сабақтарда түрлі мәдениет пен пікірлерге құрметпен қарауды тәрбиелеу біліктілігі. Құндылықтарды дарыту сабақта іс-әрекеттің барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | экономика | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - | |||||||||
Бастапқы білім | Жиын, сандар жиыны, жиын элементтері, ішкі жиын, бос жиын, тең жиындар ұғымдарын, символдық белгілеулерін білу. Қысқаша көбейту формулалары. Берілген жиын элементтерінің комбинацияларының барлық мүмкін нұсқалар санын табу. Жиын, сандар жиыны, жиын элементтері, ішкі жиын, бос жиын, тең жиындар ұғымдарын, символдық белгілеулерін білу. Қысқаша көбейту формулалары. Берілген жиын элементтерінің комбинацияларының барлық мүмкін нұсқалар санын табу. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 1 минут 6 минут | Ұйымдастыру кезеңі Топтық жұмыс. Теру, алмастыру, орналастыру ұғымдарн ажырату Оқушыларды «алмастыру», «орналастыру» , «теру» ұғымдарын түсінуге және алмастыру санын табу формуласын түсінуге жетелеу. Цифрлар берілген: 4,6,2,8. 1-топ: Цифрларды барлық мүмкін тәсілдермен алмастырыңыз. Алынған алмастыруларды жазыңыз. Қанша алмастыру болды? 2-топ: Оның ішінен 2 цифр таңдаңыз және оларды барлық мүмкін тәсілдермен алмастырыңыз. 3-топ: Олардың ішінен барлық мүмкін тәсілдермен 2 цифр таңдаңыз (яғни құрамы өзгереді, бірақ реті маңызды емес). | Қосымша 1 | ||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут
15 минут
15минут 20 минут | «Алмастыру», «орналастыру», «теру» түсініктерін бекіту үшін 3 түрлі есеп ұсынуға болады. Есепті шығармас бұрын, оқушыларға есеп комбинацияның қай түріне берілгенін анықтауды ұсыныңыз. Жазылуда элементтердің тәртібі маңызды ма? Деген сұраққа жауап беру. Есептер шығару Бағалау критерийлері Есепті шешу жолын дұрыс таңдайды Формуланы дұрыс анықтайды Дұрыс есептеулер жүргізеді
сөздігі және 11 ағылшын тілінде көркем шығарма. Оқырман 3 кітапты неше тәсілмен таңдай алады, егер: а)оған сөздік міндетті түрде қажет болса; б)оған сөздік қажет емес болса?
а) «д» әрпінен басталатын; б) «т» әрпінен басталып, «е» әрпімен аяқталатын?
Теру, алмастыру, орналастыру ұғымдарын қолдану схемасы Есептер шығару | Қосымша 2 Виленкин Н.Я. Алгебра и начала математического анализа, учебник, 11 класс, углубленный уровень, М.: Мнемозина, 2014г. Виленкин Н.Я. Комбинаторика, М.: Наука, 1969. Қосымша 3 | ||||||||
Сабақтың соңы 2 минут 1 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Үй жұмысы. | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||
Қосымша 1
Цифрлар берілген: 4,6,2,8.
1-топ:
Цифрларды барлық мүмкін тәсілдермен алмастырыңыз. Алынған алмастыруларды жазыңыз. Қанша алмастыру болды?
2-топ:
Оның ішінен 2 цифр таңдаңыз және оларды барлық мүмкін тәсілдермен алмастырыңыз.
3-топ:
Олардың ішінен барлық мүмкін тәсілдермен 2 цифр таңдаңыз (яғни құрамы өзгереді, бірақ реті маңызды емес).
Қосымша 2
1. Жарысқа 7 команда қатысады. Командалар арасында орынды бөлудің неше тәсілі бар?
- Жартылай финалға 7 команда қатысты. Оның ішінен финалға үшеуі шықты. Командалардың финалға шығуының әртүрлі неше тәсілі бар?
- Жартылай финалға қатысушы 7 команданың ішінен 3 команда алтын, күміс және қола медальдарды жеңіп алды. Жеңімпаз үштікті әртүрлі неше тәсілмен алуға болады?
- Бөлімшеде 5 офицер, 10 сержант және 50 солдат бар. 1 офицер, 2 сержант және 3 солдаттан тұратын неше наряд құрастыруға болады?
- Кітап сөресінде 12 кітап бар: ағылшын-орыс
сөздігі және 11 ағылшын тілінде көркем шығарма. Оқырман 3 кітапты неше тәсілмен таңдай алады, егер:
а)оған сөздік міндетті түрде қажет болса;
б)оған сөздік қажет емес болса?
- Егер купеде басқа жолаушылар болмаса, үш адамнан тұратын жанұяны төрторындық купеге неше тәсілмен орналастыруға болады?
- «Дәулет» сөзінің әріптерінің арасында қанша мынадай алмастырулар болады:
а) «д» әрпінен басталатын;
б) «т» әрпінен басталып, «е» әрпімен аяқталатын?
- Кейбір қалаларда машина номері М, Н, К, Т, С әріптер жиынынан алынған әртүрлі екі әріптен және әртүрлі үш цифрдан тұрады. Осындай номерлермен неше машинаны қамтамасыз етуге болады?
- Бес ұл бала және төрт қыз бала тоғызорындық орындыққа, әр қыз бала екі ұлдың арасында отыратындай етіп отырғысы келеді. Олар мұны неше тәсілмен жасайды?
- Жарысқа 7 команда қатысады. Командалар арасында орынды бөлудің неше тәсілі бар?
- Жартылай финалға 7 команда қатысты. Оның ішінен финалға үшеуі шықты. Командалардың финалға шығуының әртүрлі неше тәсілі бар?
- Жартылай финалға қатысушы 7 команданың ішінен 3 команда алтын, күміс және қола медальдарды жеңіп алды. Жеңімпаз үштікті әртүрлі неше тәсілмен алуға болады?
- Бөлімшеде 5 офицер, 10 сержант және 50 солдат бар. 1 офицер, 2 сержант және 3 солдаттан тұратын неше наряд құрастыруға болады?
- Кітап сөресінде 12 кітап бар: ағылшын-орыс
сөздігі және 11 ағылшын тілінде көркем шығарма. Оқырман 3 кітапты неше тәсілмен таңдай алады, егер:
а)оған сөздік міндетті түрде қажет болса;
б)оған сөздік қажет емес болса?
- Егер купеде басқа жолаушылар болмаса, үш адамнан тұратын жанұяны төрторындық купеге неше тәсілмен орналастыруға болады?
- «Дәулет» сөзінің әріптерінің арасында қанша мынадай алмастырулар болады:
а) «д» әрпінен басталатын;
б) «т» әрпінен басталып, «е» әрпімен аяқталатын?
- Кейбір қалаларда машина номері М, Н, К, Т, С әріптер жиынынан алынған әртүрлі екі әріптен және әртүрлі үш цифрдан тұрады. Осындай номерлермен неше машинаны қамтамасыз етуге болады?
- Бес ұл бала және төрт қыз бала тоғызорындық орындыққа, әр қыз бала екі ұлдың арасында отыратындай етіп отырғысы келеді. Олар мұны неше тәсілмен жасайды?
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру