Шығарманы мазмұндау. 3 сынып


Қысқа мерзімді жоспар

Пән:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)

Күні:

Сынып:

Мектеп: Қарағанды қаласы

Мұғалімнің аты-жөні: Шадетова А.К.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

    • Шығарманы мазмұндау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру

3.1.2.1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық/таңдауына қарай мазмұндау/ сахналау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: шығарманың мазмұнын өз сөзімен мазмұндайды, маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қойып және жауап береді

Көптеген оқушылар: ашық сұрақтар қойып құрастыруда өз қиялын ұштастыра алады

Кейбір оқушылар: шығарма мазмұны бойынша өз ойын толық жеткізе алады

Бағалау критерийлері

  • маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қойып және жауап береді
  • шығарманың мазмұнын өз сөзімен мазмұндайды

Тілдік мақсаттар

Құндылықтарды дарыту

Топталып жұмыс жасаған кезде бірлесе, ынтымақтаса жұмыс жасайды.

Жұппен жұмыс жасаған кезде бір- бірін тыңдап, құрмет көрсетеді.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Жоспар құрай алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 мин

 

Ширату тапсырмасы.

1. «Ұялы телефонды шамадан тыс қолдану қажет пе?» деген сұрақ қойылады.

2. Оқушыларға:

– алдымен оқушыларға жеке ойлануға уақыт беріледі.

– оқушыларды жұпқа бөліп, өз жұбымен сұрақты талқылайды (олар екеуден немесе үшеуден жұмыс істейді). Бір-біріне сұрақтарын қояды. Қойған сұрақтарына жауап береді.

– содан кейін бірнеше жұптан/топтан өз сұхбаттары жөнінде сұраңыз.

Оқу мақсатын айқындау: шығарманың мазмұнын өз сөзімен мазмұндайды, маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қойып және жауап береді

4 слайд

Сабақтың ортасы

7 мин

7 мин

10 мин

10 мин

Сөйлесейік. (Т,Ө). Суреттер туралы не айтасың? Бұл суреттер «жақсы» немесе «жаман» іс-әркетті көрсетіп тұр ма?

  • Оқушылар топқа бөлінеді.
  • Суреттер бойынша топта талқылауға, өз ойларын айтуға тапсырма беріледі.

  • Оқушылар суретте не болып жатқанын жəне оның себебін түсіндіреді.

(Қ.Б)«Бас бармақ» әдісі:

  • толықтай сипаттап айтып бердім (бас бармақ жоғары қарайды)
  • кейбір тұстарды түсіндіре алмадым (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр)
  • қорғай алмадым (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр)

Оқиық. (Ө).

1.Оқулықтағы «Асан мен телефон» тақырыбындағы мәтінді оқу тапсырылады.

2. Барлық оқушылар оқып болғаннан кейін, оқу тілін зерделей алауға жұмыс жүргізіледі, мысалы: түсініксіз сөздер түсіндіріледі.

3. Оқушылардан өз ойларын, пікірлерін пысықтау үшін немесе автордың жазғанын ой елегінен өткізу үшін қайта шолу тапсырылады.

Қ/Б. Мұғалім тарапынан кері байланыс (мадақтау). Ұтымды сұрақ пен мәнді жауап бағаланады. Жарайсың! Өте ұтымды сұрақ қойдың. Мәнді жауабың үшін ризамыз.

Мазмұндайық (Ө, Т). «Толықтыр, өзгерт, дамыт, күрделендір» әдісі.

1. Оқушыларға «мәтіннің мазмұнын өз сөзіңмен айтып көр» деген тапсырма беріледі.

2. Мазмұнын айтуға дайындалуға уақыт беріледі. 3. Оқушылардың өз еріктері бойынша мазмұны сұралады.

4. Оқушылардың пікірін тыңдай отырып, оқушылар берілген пікірді ТОЛЫҚТЫРЫП, ӨЗГЕРТІП, ДАМЫТЫП немесе КҮРДЕЛЕНДІРЕ алатындай ашық сұрақтар қояды.

5. Оқушылар жауап берудің алдында ойлануына уақыт беріледі.

Қ/Б «Смайликпен» бағалау әдісі. Топтар бір –бірін тыңдайды, стикерлерге смайликтер суретін салып, оны бағаланған топ үстеліне жапсырады.

Ойланайық. «Фишбoyн» («Бaлықсүйегi») әдiсi

Мәтіннен қандай мәселелерді байқауға болады?

1. Балықтың қаңқасы сызылады.

2. Қаңқаның жоғарғы жағына проблемалар, ал, төменгі жағына сол проблемаларды айқындайтын фактілер келтіріледі.

3. Аяқталған схемаларын көрсетіп, туындаған жағдаяттар мен оларды шешу жолдарының арасындағы байланысы көрсетілуі керек.

  Өзекті мәселелер

 

 

  Шешу жолдары мен дәлелдемелері

ҚБ: «Ауызша кері байланыс» «Жарайсың», «Керемет», «Жақсы». Осы кері байланыс арқылы оқушылар өздері пайдалана алатын кері байланыс тілін қалыптастырады.

5 слайд

1-қосымша

суреттер

оқулық

6 слайд

7 слайд

2-қосымша

Сабақтың соңы

3 мин

Кері байланыс. Бір минут. Оқушылар екі топқа бөлініп, бір - біріне қарама қарсык тұрып, кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз жəне қатесіз сөйлейді.

8 слайд

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1-тапсырма. «Диалог және қолдау көрсету» арқылы саралау. Қабілеті төмен оқушылар ойларын білдірсе, ал қабілетті оқушылар дұрыс жауаптар ұсына алады.

2-тапсырма. «Қолдау арқылы» саралау. Қабілеті төмен оқушылар мәтінді оқып шығады және сұрақтарға жауап бере алады, ал қабілетті оқушылардың жауаптарының ерекше болып, өз бетінше тұжырымдалуын жəне бастама көтеруге ұмтылуын қолдаңыз.

3-тапсырма. «Тапсырма арқылы» саралау. Әр оқушының топтық жұмыстағы рөлдері бойынша өздерінің жұмыстарын түсіндіріп берудегі мүмкіндіктерін ескеріңіз.

4 тапсырма – «Нәтиже арқылы саралау» негізінде орындалады. Қабілеті төмен оқушылардың жазған идеясын тыңдап, қолдаңыз, қабілетті оқушылардың түсініктемелер мен қағидаттарды тұжырымдап айтуын сұраңыз.

Дескрипторлар

  • мәтінді оқиды
  • шығарманың мазмұнын өз сөзімен мазмұндайды
  • маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қойып және жауап береді

Сабақ бойынша рефлексия



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу