Қышқылдар мен сілтілер. Индикаторлар. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары. 2 - сабақ.


Бөлім: 6.2В : Заттардың жіктелуі

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Қышқылдар мен сілтілер Индикаторлар (2-сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

- 6.3.2.2 тірі және өлі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажыратады және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтайды

Сабақ мақсаттары

- заттарды қышқылдық/сілтілік/бейтарап ортасы бойынша жіктеу- әмбебап индикаторының түс өзгерісін қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтау

Бағалау критерийлері:

- ерітіндідегі заттарды ортасы бойынша жіктейді

- әмбебап индикатордың қышқылдық, сілтілі және бейтарап ортадағы түсін атайды

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- ерітіндінің ортасы қалай анықталатынын сипаттай алады;

Пәндік лексика және терминология:

- қышқылдық орта

- сілтілілік орта

- бейтарап орта

Айтылымға қажетті сөз тіркестері:

•Әмбебап индикатор …….үшін қажет.

• Егер ерітіндідегі әмбебап индикатордың түсі ….. өзгерсе, онда орта …

Құндылықтарды дарыту

 

 «Мәңгілік ел» құндылықтары

 Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар.

Пәнаралық байланыстар

 Табиғи объектілердің ортасын анықтау барысында биология пәнімен байланыс орнатылады

Бастапқы білім

 

2.1.1.8 Эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кесте түрінде беру

3.3.1.1 Заттарды шығу тектері мен агрегаттық күйлеріне сәйкес жіктеу 

3.2.1.3 Фотосинтез үдерісін білу және түсіну

3.3.3.1 Тірі ағзада және өлі табиғатта судың бар болатыны туралы білу  

 ЖОСПАР

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер

 

Ресурстар

Сабақтың басы

0-6

  • Сұрақ-жауап

Әр түрлі ортада әмбебап индикаторының түсі қалай өзгереді?

Әмбебап индикатор + қышқылдық орта→

Әмбебап индикатор + сілтілік орта →

Әмбебап индикатор + бейтарап орта→

  Дескрипторлар

 Оқушылар

- әмбебап индикатордың қышқылдық, сілтілі және бейтарап ортадағы түсін атайды

2.Мақсатты тұжырымдау.

Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаты анықталады:

- заттарды қышқылдық/сілтілік/бейтарап ортасы бойынша жіктеу- әмбебап индикаторының түс өзгерісін қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтау

Слайд №1-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

7-14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15-26

 

 

27-36

3. Бейнекөріністі көре отырып, төмендегі сұраққа жауап беріңіз:

Күшті қышқылдар мен сілтілердің қасиеттері аса қауіпті болуы мүмкін

  • Біз оларды қайдан аламыз және заттың қаншалықты қышқыл не сілті екенін қалай білеміз?

Бейнекөрініс бойынша сұраққа оқушылар толық жауап бере алмаса, мұғалім толықтырады.

Бейнекөрініс бойынша қорытынды ақпарат:

  • Әлсіз қышқылдар пайдалануға жарайды, ал күшті қышқылдар зиянды немесе тітіркендіргіш болуы мүмкін
  • Әмбебап индикатор ерітіндісінің көмегімен кез келген сұйықтықтың қышқылдығын немесе сілтілігін тексеруге болады

Дескрипторлар

 Оқушылар

  • Қышқылдық/сілтілік/бейтарап орта бар екенін түсінеді
  • Ерітіндінің ортасы қалай анықталатынын сипаттайды
  • Пайдалануға жарамды қышқылдарды анықтайды

4. Жеке жұмыс - Жұппен жұмыс

Жұптағы оқушылар өздеріне берілген А және В мәтіндерімен жеке танысады, жұбына түсіндіреді

А мәтіні

Қышқылдар, олардың қасиеттері және қолданылуы

В мәтіні

Негіздер, олардың қасиеттері және қолданылуы

 Дескрипторлар

 Оқушылар

- терминдерді қолдана отырып, қышқылдық/сілтілік орта көрсететін заттарды сипаттайды

- қолданылу саласын ауызша талқылайды

5. «Жіктеу» Жұп-сынып форматы

Берілген ақпараттарды жеке – жеке қима түрінде жұптағы оқушыларына таратады. Жұптағы оқушылар ақылдаса отырып, заттарды қышқылдық/сілтілік/бейтарап ортаға жіктейді. Сыныпта талдайды.

 Дескрипторлар

 Оқушылар

- қима қағаздарда берілген заттарды қышқылдық/сілтілік/бейтарап ортаға жіктейді

- қышқылдық/сілтілік/бейтарап ортаны түстері бойынша ажыратады

Бағалау: дескрипторды қолдана отырып, жұпаралық кері байланыс беріледі

Слайд 4-5 https://twig-bilim.kz/kz/film/acids-and-alkalis-part-1

Слайд 6

Қосымша №1

 

 

Слайд 7

Қосымша №2

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы:

37-40

5. Рефлексия «Бес бармақ»

Үй тапсырмасы:

Эссе «Қарапайым сусабынның құрамы қандай?»

Слайд 8-9

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында дарынды оқушылар қолдау қөрсетеді, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейтіледі. Сонымен қатар, топтағы жұмыс барысында басқа оқушыларға қолдау көрсету барысында ұйымдастырушылық, көшбасшылық қабілеттері дамиды

Мұғалім оқушыларды ауызша жауаптары, тапсырмаларды дескрипторға сай орындаулары бойынша кері байланыс береді.

Партада дұрыс, ыңғайлы отыруы;

Лабораториялық жұмыс барысында қауіпсіздік шараларының орындалуы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу