М.Әуезов «Абай жолы» романындағы автор бейнесінің көрінісі. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ: Қазақ әдебиеті

Мектеп: Өскемен қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 11-сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

М.Әуезов «Абай жолы» романындағы автор бейнесінің көрінісі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау.

Сабақтың мақсаттары

Автор бейнесінің идеяға әсерін анықтау

Бағалау критерийлері

Автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындайды.

Пәнаралық байланыстар

Тарих.

Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар алдыңғы сабақта алған білімдеріне сүйенеді, білімдерін толықтырады.

Жоспар

Жоспар

ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Дерек көздері

Сабақтың басы

5 минут

5 минут

Ұйымдастыру: 

Негізгі кейіпкерлерге қатысты ұсынылған цитаталар арқылы топқа бөлінеді

ОМ, БК таныстырылады.

1-тапсырма

«Абай жолы» роман-эпопеясы туралы сұрақ жауап алмасу. Оқушылар сызба бойынша Абай жолының қандай жол екенін өз түсініктері бойынша айтады. Романнан үзінді келтіре отырып, дәлелдейді. Ал автор жолы қандай? (топтық сын пікір)

Абай жолы

Әділет жолы

Өнер жолы

Адам ұлының жолы

Халық үшін күрес жолы

Достық жолы

10 минут

10 минут

5 минут

2-тапсырма

Романда берілген үзінділерден авторлық шегіністі айқындаңыз. Автордың диалогтан кейінгі пайымына назар аударып автор бойындағы құндылықтарды бағалап пікір білдіріңіз. Абайдың романдағы мақсаты мен автордың мақсаты ортақ деуге бола ма? - деген сұраққа жауап беру арқылы ой пайымдаңыз.

  • Кері байланыс беріледі.
  • Критерий арқылы бағаланады

3-тапсырма

Кестемен жұмыс. Кейіпкерлер бейнесін жасауда автор шығарманың негізі идеясын қалай ашты? Тақтада теріс қаратылып кеспе қағаздар ілінеді. Романдағы Абай мен оның айналасындағы топтың байланысын талқылаңыз. Бұл кейіпкерлердің автор үшін маңызы қандай?

Әке бейнесі

Орыс достары

Ғашықтар

Аналар бейнесі

Өнерпаз қауым

Халық

Абай бейнесі

Билік өкілі

  • Кері байланыс.

3-тапсырма

Венн диаграммасы. Абай мен Мұхтар ерекшелігі мен ұқсастықтарын салыстыру.

Абай

XIX ғ. асу шыңы, ақыл-ойдың алыбы, ақын. Араб, парсы шығыстың классикалық поэзиясын меңгерген. Жаңа дәуірдің басы. Халықтың ұлы болды. Абай ақиқатты ақын сөзімен таныды.

Кемел

Талант

Суреткер-психолог

Ауыз әдебиетін терең меңгерген. Орыс, Еуропа мәдениетіне ден қойды. ЮНЕСКО көлемінде мерейтойлары атап өтілді.

Мұхтар

XX ғ. заңғар биігі, прозашы, драматург, ұстаз, қоғам қайраткері. Ғасырлық туынды арқылы бір халықтың энциклопедиясын жасады.

1

5 минут

 Рефлексия. Мұғалім сабақ соңында оқу мақсатына қайта оралып, оған қаншалықты жеткендіктерін талқылап, «Блоб ағашы» стратегиясы арқылы оқушылардың деңгейін анықтайды.

Өз деңгейіңді анықта.

Ағаштың қай бұтағындасың?

Суретті белгілеу арқылы өзіңе баға бер. Оқу мақсатына жету үшін өз қажеттілігіңді қалай түсіндіресің?

Үйге тапсырма:

Төмендегі алгоритмнің негізінде шығарма идеясын автор тұрғысынан талдап шағын зерттеу жазыңыз

  • Роман арқылы автор қандай идеяны жеткізбек болды
  • Идеяны жеткізуде автор қандай кейіпкерлерді қалай суреттеді
  • Кейіпкерлердің бойынан автор қандай құндылықтарды көруді мақсат етті?
  • Автордың бойынан қандай құндылықтарды байқауға болады
  • Романның негізгі идеясын кейіпкерлер арқылы қалай жеткізуге тырысты?
  • Қандай эпизодтарды мысал ретінде атар едіңіз?

«Блоб ағашы» бар кеспе қағаздар.

Қосымша ақпарат

Саралау, қабілетті оқушылармен қалай жұмыс жасайсыз?

Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі.

АКТ байланыстары.

Құндылықтар байланыстары.

Қабілеті жоғары оқуышлар бағалауға тікелей қатысады, әр жауапқа арнайы бағытталған қосымша сұрақтар қойылады, тереңірек ойлануға мүмкіндік жасаймын. Қойылатын сұрақ сынптағы негізгі жауапқа қатысты құрылады.

Бағалау нақты көрсетілген критерийлер арқылы бағаланады, кері байланыс беріліп неғұрлым жалпылықтан нақтылыққа ауысуын қадағалаймын

Қорытындылау

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары жетімді болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқу атмосферасы қалай болды?

Менің жұмысым жоспарлы болды ма?

Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба?

Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге?

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағаннан өз сабағыңызға қатысты ең орынды келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу