Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян" өлеңі. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 3-сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: 3

Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар

Қатыспағандар:

Сабақтың

тақырыбы

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.2.4.1- шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп

креативті жазу

 Сабақтың мақсаттары

Шығарма үзіндісін қайта өңдеп, оқырманды қызықтырып креативті жазады.

 Бағалау критерийі

Шығарма үзіндісін қайта өңдеп, оқырманды қызықтырып креативті жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

үзінділер, қайта өңдеп креативті жазу,өрмекшінің торы, әдеби шеңбер, кезбе тілші, қауіп ету, реңін бұзу, адыра қалғыр заман, заман сүреңін жаратпау т.б.

Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар:

Менің ойымша... менің байқауымша... жайында былай ойлаймын...мына жолдардан анық байқалады:

Ойымды қорыта келе:

Мектеп құндылықтары

  • Жауапты азаматтық позиция;
  • Ұлттық және адами құндылықтарға деген құрмет;
  • Шығармашылық.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі пәндерінен алған білімдерін қолданады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау»

Жоспар

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

5 мин

Қызушылықты ояту

«Өрмекшінің торы» әдісі

Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Бір оқушының қолына оралған жіп бумасы беріледі. Оқушы жіптің ұшын шеңбердегі өзі таңдаған оқушыға «Үш қиян» өлеңібойынша сұрақ қойып лақтырады. Екінші оқушы сұраққа жауап беріп, үшінші оқушыға сұрақ қояды. Осылайша шеңбердегі барлық оқушы жіпті шырмай лақтырып, бір-біріне сұрақ қойып, жауаптарын тыңдап шығады. Сұрақ-жауап аяқталғаннан кейін оқушылар орындарына отырып, өз көзқарастарын бір минут жұбымен талқылайды.

https://bilimland.kz/kk#lesson=15789

Сабақтың ортасы

6-16+8

25-38 мин

Мағынаны тану

1-тапсырма Ж.

«Әдеби шеңбер» әдісі

  • 1. Талқы себепшісі – шығарма мазмұны бойынша 5 сұрақ құрастырады.

2. Белгілеуші – шығарманың ең маңызды эпизодтық бөлігін тауып белгілейді.

3. Байланыстырушы – тақырыпты өмірмен байланыстырады, дәлелдейді.

4. Қорытындылаушы – автор позициясы мен көтерген мәселесін қорытындылайды.

2-тапсырма Ж.,ТЖ.

«Кезбе тілші» әдісі

Сыныпәр топтан бір оқушыны «Кезбе тілші» етіп сайлайды. Олар топтарды аралап, жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Оқушылар қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан өздері қалаған үзіндіні таңдайды және бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрастырады.

Жаңалық бағдарламасы үшін қойылатын сұрақтың үлгісі төмендегідей:

  • Қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан үзінді таңдап алу мүмкіндігі берілсе, қай үзіндіні таңдаған болар едіңіз?
  • Үзіндіні өзіңіз таңдау сізге қиындық туғызбай ма?
  • Неліктен осы үзіндіні таңдағыңыз келеді?
  • Креативті жазу несімен қызықты?
  • Креативті жазуда неден қиналасыз?

«Кезбе тілшілер» жаңалықтар бағдарламасын қорытындылап, сынып алдында мәлімдеме жасайды.

3-тапсырма Ж.,ЖЖ.

«Креативті жазу»

Оқушылар өз таңдауы бойынша үзінділерді бөліп алып, қайта өңдеп, креативті жазу жазады. Сыныпта ақылдасып, алдымен бағалау критерийлеріне сай дескрипторлар құрастырып алады.

Өздері құрастырған бағалау критерийі бойынша жұптар бірін-бірі бағалайды.

anatili.kazgazeta.kz/?p=14987

 

Сабақтың соңы

2 мин

«Бас бармақ» әдісі

Шығарма бойынша сыни пікір білдірген ақын-жазушылар туралы ізденіп келу

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

«Өрмекшінің торы», «Әдеби шеңбер» әдістері оқушыларды креативті жазуға дайындау үшін ой салу мақсатын көздейді. Креативті жазу үшін үзіндіні таңдап алу мүмкіндігі оқушылардың өз қабілеттеріне қарай білім алуына жағдай жасайды.

Шығарма үзіндісін қайта өңдеп, креативті жазу үшін оқушылар күтілетін нәтижені көрсете отырып, бағалау критерийлерін өздері құрастырады. Бұл олардың тапсырманы талапқа сай орындауына көмектеседі әрі оқушы өзіне не қажет екенін түсінеді.

Оқушылар сабақ барысында қимыл-қозғалысының дұрыс болуы қадағаланады. Оқушылардың сынып бөлмесінде отырып қалмай, әрекет үстінде болуы ескеріледі.

Осы сабақ барысында төмендегідей НЗМ құндылықтары дамытылады:

  • Жауапты азаматтық позиция;
  • Ұлттық және адами құндылықтарға деген құрмет;
  • Шығармашылық.


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу