Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі. Мұрат Мөңкеұлы және «Туған жер» ұғымы. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 2-сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі.

Мұрат Мөңкеұлы және «Туған жер» ұғымы

Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж3.Көркем шығармадағы образ

 Сабақ мақсаты

Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу

 Бағалау критерийі

Шығармадағы тура және жанама мінездеулерді жіктейді

 Тілдік мақсаттар

 

Сөздер мен сөз тіркестер: шаңды қиян, майлы қиян, қанды қиян

Пән лексикасы және терминология: образ, ұйқас, мінездеу

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

менің ойымша....,

мен оны былай түсіндіремін.....,

себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын....,

мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,....,

қорыта келе,.......

 Құндылықтар

азаматтық, туған жерге деген сүйіспеншілік

 Пәнаралық байланыс

тарих, қазақ тілі

Алдыңғы білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі

Тура және жанама мінездеу бойынша алған білімді кеңейту

Сабақ барысы

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5

6-8

Қызығушылықты ояту

Ми шабуылы

  • Ақынның"Үш киян” атаған үш өзен салаларын (Батыс Қазақстан өлкесі, Атырау аңғары, Ойыл, Қиыл, Жем, Сағыз өзендерінің айналасы) «адыра қалғыр» деуінің себебі неде?
  • Ақынның күйініш сезімдеріне әсер еткен қандай оқиғалар?
  • «Қайырсыз болған неткен жер?!» деген жолдар қандай ой тастайды?
  • Отарлаушыларға деген ақынның көзқарасы қандай? Ақынның сезімі сізге қалай әсер етті?

1-тапсырма. Еске түсір

1-топ. 2-топ.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылап, таныстыру.

презентация

Сабақтың ортасы

9-17

18-26

27-31

32-35

Мағынаны тану

1-тапсырма. FILA толтыру Оқушыларға М.Мөңкеұлының «Үш қиян» өлеңінен үзінділер таратылады.

Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады.

F/ Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау;

I /Пікір/– кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі;

L /Сұрақ/– кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар;

A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі .

деректер

ойлар

сұрақтар

іс-әрекет

2-тапсырма. Кейіпкерді таны

Оқушылар М.Мөңкеұлының «Үш қиян» өлеңінен берілген үзінділерді оқи отырып, өлеңнен азған заман, азған адам бейнесіне берілген тура және жанама мінездеулерді танытатын мысалдарды теріп жазып, олардың мәнін ашып талдайды, образдық сипатын анықтайды.

мінездеу түрі

өлеңнен мысал

түсінік

образдық сипат

3-тапсырма. Мен ақынша толғаймын

Кейіпкер бейнесін айқындайтын және жер-су атауларына берілген түйінді сөздерді қолданып шұбыртпалы ұйқас түріне бір шумақ өлең құрастыру.

Өздік бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығармадағы тура және жанама мінездеулерді жіктейді

алдыңғы алған білім бойынша берілген сұрақтарды талқылайды

әдебиет теориясынан бұрынғы алған білімді пысықтайды

үзіндіден кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинайды

кейіпкер туралы пікірін білдіреді

кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар құрастырады

автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілін анықтайды

үзінділердегі мінездеулерді тауып жазады

мінездеулерді танытатын мысалдарды теріп жазады

түйінді сөздерді пайдаланып бір шумақ өлең құрастырады

презентация

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі

http://adebiportal.kz/web/viewer.php?file=/upload/iblock/66b/66bf893db8d08773c12bacd971f13382.pdf&ln=kz 8-30 бет

25-31 бөлім

Сабақтың соңы

36-40

Рефлексия

«Раунд-робин» әдісі

Оқушылар «Үш қиян» өлеңіндегі образдар жүйесі, мінездеулер бойынша не біледі, сол жайында бір сөйлем не бір сөз тіркесін бір-бірінің айтқанын қайталамай айтып шығады. 

Үй тапсырмасы

М.Мөңкеұлының «Үш қиян» өлеңін ақынның азаматтық позициясын айқындай отырып оқу.

http://adebiportal.kz/web/viewer.php?file=/upload/iblock/66b/66bf893db8d08773c12bacd971f13382.pdf&ln=kz

Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?

Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз?

Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары.

Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу