Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры. Қазақ әдебиеті, 7 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ: 1 –тоқсан

Қазақ әдебиеті

МЕКТЕП: Қызылорда ХБН НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты: Ажибаева Ж.

СЫНЫП: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры. Кейіпкерлер мен автор бейнесі

Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы

Оқу мақсаттары

Т/Ж3.Көркем шығармадағы образ

А/И2. Автор бейнесі

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

«Күлтегін» жырында көтерілген мәселелерді біледі

Көбісі:

«Күлтегін» жырында көрініс тапқан кейіпкерлердің іс – әрекетін түсінеді

Кейбіреуі:

Суреттеудегі автор мақсатын айқындай алады

Бағалау критерийлері

Шығармада ұсынылған кейіпкерлер іс –әрекеті бойынша ой түйеді, автор қолданысына болжау жасайды.

 Тілдік мақсат

Кейіпкерлерді мінезі мен жеке дара қасиеттерін ажыратып, жырдан дәлелдер келтіреді

Алдыңғы оқу

Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры . Шығармадағы тұлғалық болмыс

Пәнаралық байланыс

Қазақ тіл, тарих

Құндылық

Елге деген адалдық, халыққа деген құрмет,ынтымақтастық, ауызбіршілік, туған жерге деген сүйіспеншілік, тәуелсіздік үшін күрес

Жоспар

Сабақбарысы

Жоспарланған қызмет түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Сабақтың ортасы

15 минут

10-12 минут

3-4 минут

4-6 минут

Қызығушылықты таныту.

Ой шақыру.

Мұғалім ой шақыру үшін оқушыларға бірнеше сұрақ қояды.

Түрік қағанатының негізін құраған кім?

630-680 жылдары қағанат қандай күйде болады?

Қағанат қай ханның тұсында бостандыққа жетеді?

Елтеріс хан дүниеден өткен соң, таққа кім отырады?

Қапаған хан қаза тапқаннан кейін қағанатты кім билейді?

Топқа бөлу сәті

Оқушылар тіркестер арқылы 3 топқа бөлініп жұмыс жасайды.

Сөз тіркестері:

1) Тарихи тұлға

2) Тастағы жазу

3) Ел тәуелсіздігі

1– топ тапсырмасы:

Жырдан алынған сөздің қай кейіпкерге тән екенін анықтаңыз, автор қолданысын суреттеңіз.

Сөз

Қай кейіпкердің іс – әрекетіне байланысты болды?

Дәлел

Сөздерді қолданудағы автор мақсаты

Қаған

Елсіретті

Шад

Балбалы

Тарман

Қарагер

2 топ тапсырмасы:

Жырдағы кейіпкер Білге қағанды зерттеп, зерттеуіңіздің нәтижесін кестеге түсіріңіз, автор қолданысын суреттеңіз.

Кейіпкер

Қоғамдағы орны, тіршілігі

Өмірге деген қызығушылығы

Дәлел

Кейіпкерді жырға қосудағы автор мақсаты

Білге

3-топ тапсырмасы:

Кейіпкер Күлтегінге мінездеме беріп, оған жырдан дәлел келтіріңіз, автор қолданысын суреттеңіз.

Кейіпкер

Мінездеме

Дәлел

Кейіпкерді осылайша суреттеудегі автор мақсаты

Күлтегін

Топ мүшелері шығып, жұмыстарын таныстырады.

Бағалау түрі: «Тазалық» кері байланыс кестесі

Бағалау критерийіне толық сай жұмыс жасаған топ аты чемоданға салынады, критерийге сай жұмыс жасамаса, топ аты қоқыс жәшігіне салынады. Жұмысы толықтыруды қажет етсе, топ аты еттартқышқа салынады.

Бағалау критерийі:

Шығармада ұсынылған кейіпкерлер іс –әрекеті бойынша ой түйеді, автор қолданысына болжау жасайды.

Рефлексия. Мұғалім оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша ой- пікірлерін біледі.

Ақпараттар шеруі

V

Мен бұл ақпаратты бұрыннан білгенмін

+

Мен үшін бұл жаңа ақпарат

?

Мен ақпаратты зерттегім келеді

Үй жұмысы:

Орхон жазбаларымен танысып, 3 ашық сұрақ құрастырыңыз

презентация

Саралаубілім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар

Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру

АКТ байланыстары

Рефлексия

Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма?

Білім алушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақыт есебінен ауытқулар болды ма?

Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді??

Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды баға

Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)?

1:

2:

Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім?

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Бөлім

Тақырып

Сыныбы

Көне күндерден жеткен жәдігерлер

Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры

7

Оқу мақсаттары

Т/Ж3.Көркем шығармадағы образ

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Білу және түсіну

Анализ және интерпритация

Бағалау критерийлері

Шығармада ұсынылған кейіпкерлер іс –әрекеті бойынша ой түйеді, автор қолданысына болжау жасайды.

Тапсырма

1– топ тапсырмасы:

Жырдан алынған сөздің қай кейіпкерге тән екенін анықтаңыз, автор қолданысын суреттеңіз.

Сөз

Қай кейіпкердің іс – әрекетіне байланысты болды?

Дәлел

Сөздерді қолданудағы автор мақсаты

Қаған

Елсіретті

Шад

Балбалы

Тарман

Қарагер

2 топ тапсырмасы:

Жырдағы кейіпкер Білге қағанды зерттеп, зерттеуіңіздің нәтижесін кестеге түсіріңіз, автор қолданысын суреттеңіз.

Кейіпкер

Қоғамдағы орны, тіршілігі

Өмірге деген қызығушылығы

Дәлел

Кейіпкерді жырға қосудағы автор мақсаты

Білге

3-топ тапсырмасы:

Кейіпкер Күлтегінге мінездеме беріп, оған жырдан дәлел келтіріңіз, автор қолданысын суреттеңіз.

Кейіпкер

Мінездеме

Дәлел

Кейіпкерді осылайша суреттеудегі автор мақсаты

Күлтегін

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Шығармада ұсынылған кейіпкерлер іс –әрекеті бойынша ой түйеді, автор қолданысына болжау жасайды.

Кейіпкерлердің бойындағы жеке қасиеттерін ажырата алады

Жырдағы кейіпкерлердің іс – әрекетіне дәлелдер келтіреді.

Автор мақсатын жүйелі суреттейді

[attachment=28086:kltegin-3-saba.docx]
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу