1.Қазақ тілі_3-сынып_3-бөлім_Уақыт_№8 сабақ_Бастауыш пен баяндауыштың арасында қойылатын сызықша _КМЖ


Пән: Қазақ тілі

Бөлімі:

Тарау: Уақыт

Мектеп:

Сабақ тақырыбы: 8-сабақ.

Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жангазакова Жанар

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

3.3.7.2 мұғалім көмегімен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын білу және қою.

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету.

3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап диалогке қатысу.

Сабақтың

мақсаты:

Барлық оқушылар:

- үлгі негізінде бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын анықтап, тыныс белгісін қолданады

-үлкен жазу жол дәптерінде бас әріп пен кіші әріп биіктігін және көлемін бағдарлап үйренеді

- кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады,

- сұхбаттасының айтқанын тыңдап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысады;

Оқушылардың көбі:

- сызба негізінде бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын анықтайды, сәйкес жай сөйлем құрастыра алады және тыныс белгісін қолданады;

- кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады;

- қызығушылықпен тыңдап, сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап сөйлейді;

Оқушылардың кейбірі:

- бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын біледі, сәйкес жай сөйлем құрастыра алады және тыныс белгісін қолданады;

- кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады

-қызығушылықпен және комментарий айта отырып тыңдайды, түрлі жағдаяттарда жүйелі, сөйлеу мәдениетін сақтап сөйлейді;

Бағалау критерийлері

- үлгі негізінде бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын анықтап, тыныс белгісін қолданады

- сөйлем мүшелерін ажыратып, сөйлемдер құрастырады;

- кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады,

- сұхбаттасының айтқанын тыңдап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатыса алады

Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер

Бастауыш, баяндауыш, сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелері, уақыт.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

- Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша нені білдіреді?

- Қалай ойлайсыңдар, екі бастауыштың арасына сызықша қойыла ма?

- Кез келген сөйлемді бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықша қойып айналдыруға бола ма?

Құндылықтар

Сөйлеу әдебін сақтау

Алдыңғы меңгерілген білім

Сөйлем мүшелері, бастауыш, баяндауыш

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 минут

5 минут

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Жұмбақ жасыру

Өзім сөзден тұрамын.Біткен ойды құрамын.  (Сөйлем)

(Ұ)«Венн диаграммасын» толтыру.

Тұрлаулы Тұрлаусыз

Венн диаграммасын интерактивті тақтада толтырып, ой қорыту жасау.

Оқушылар бастауыш пен баяндауыштың өзара айырмашылықтары мен ортақ қасиеттерін жазады.

Интерактивті тақтаның көмегімен «Венн диаграммасын» толтыру

Сабақтың ортасы

Негізгі бөлім

5-10 минут

10-25 минут

25-30 минут

30-35 минут

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

3.4.2.7 (М,К)

Сөйлемдерді көшіріп жазыңдар. Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауыштарын тауып, оларға сұрақ қойыңдар. Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын салыстырыңдар. Бастауыш пен баяндауышқа бірдей сұрақ қойылған сөйлемдердің тыныс белгісіне, оқылу ырғағына назар аударыңдар. Сонда не байқадыңдар? Оқушылар топта талқылайды.

Әмина – биші.

Серік – оқушы.

Шортан – балық.

Алмұрт – жеміс.

Әмина биледі.

Серік оқыды.

Балық шоршиды.

Алмұрт пісті.

Ереже.

Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса, бастауыштан кейін сызықша (-) қойылады: Дина – күйші. Астана – әдемі қала.

3.3.6.1. Сөйлемдерді көшіріп жазыңдар. Зат есімдерден болған баяндауыштардың астын сызыңдар. Оларға қандай сұрақ қойылады?

Бердібек Соқпақбаев – жазушы. Роза Рымбаева – халық әншісі.

3.3.6.1(Ө,Ж) Мақалдарды түсініп оқы. Бастауыштары мен баяндауыштарын тап. Бастауыштан кейін сызықша қойып көшіріп жаз. Өз жұбымен салыстырып, тексер.

1. Нан, тамақтың атасы

Ынтымақ, көптің батасы.2. Денсаулық, зор байлық.3. Кітап, алтын қазына.

Сергіту сәті

Бойыңды сергек тік ұста,

Деміңді ішке тез ал да,

Емін-еркін тыныста.

Сол қолыңды соз алға,

Қол ұшына қара да,

Үшбұрыш сыз ауада.

Оң қол да бос тұрмасын,

Дөңгеленіп зырласын.

Оқушыларға талқылауға қойылатын сұрақтар:

- Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша нені білдіреді?

- Қалай ойлайсыңдар, екі бастауыштың арасына сызықша қойыла ма?

- Кез келген сөйлемді бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықша қойып, айналдыруға бола ма?

(Т) Берілген сұрақтарды топта талқылап, өз ойымен бөлісу.

«Алтын уақыт» деп неліктен атайды? сұрағын топта талқылап, бір-біріне түсіндіреді. Өз уақытын қалай пайдаланатыны туралы топта айтып, талқылайды.

3.4.2.7 (Ұ) Уақыт туралы нақыл сөздер. Мағынасына талдау жасау. Сызықшаның қойылу себебін түсіндіру.

Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса, бастауыштан кейін сызықша (-) қойылады.

Әр күнің – жаңа өмір. (күн, өмір – бастауыш)

Уақыт – керемет ұстаз.(уақыт, ұстаз – бастауыш)

Уақыт – алақанымызға құйып алған су. Бар кезінде шөлімізді қандырып үлгеруге тиіспіз.(уақыт, су – бастауыш).

(Ө,Т) Берілген сызба бойынша сөйлем құрап жазыңдар. Сызбалар бойынша сөйлем мүшелерінің байланысы туралы топта айтыңдар.

Астанадағы «Күн сағаты»

 Астана қаласының «Студенттер» саябағында Елорданың 15 жылдығына орай күн сағаты орналастырылды. Сағаттың циферблаттары мен 10 метрлік тілі және ондағы жазулар қоладан жасалған. Жобаның авторы – сәулетші Антон Максимов. 

 Сағаттың тілінде маңызды тарихи күндер бейнеленген. Сағатқа маңызды тарихи оқиғалар мен әйгілі тұлғалардың туған күндері жазылған. Сонымен қатар, сағаттың төменгі жағында келешек ұрпақтың маңызды даталарын жазатын арнайы орын қалдырылған. Бұл сағат циферблатының ортасындағы металдан жасалған тіл дәл уақытты көрсетеді.

 Сағаттың дәл қанша болғанын білу үшін тілден түскен көлеңкеге мұқият қарау керек. Циферблаттарда 6,9,12,15 және 18:00 сандары жазылған, көлеңке осы сандарға түскенде сағаттың неше болғанын білуге болады.Сағатта «Ғұмыр – уақыт… Оны өзіңе бағындыра ала біл» деген сөздер жазылған. Мұнда отырып, 10 метрлік тілдің көлеңкесі қалай жылдам ауысқанын, осылайша, күндеріміздің қалай ғана жылдам сырғып бара жатқанын анық бақылауға болады. Бұл өміріміздің әрбір сәтін мәнді өткізу керек екендігіне үндейді.

(Ұ) Мәтінмен жұмыс.

1. Қарамен жазылған сөйлемдердегі сөздердің арасына сызықшаны қойылу себебін түсіндір.

2. «Ғұмыр – уақыт… Оны өзіңе бағындыра ала біл» сөздердің мағынасын қалай түсінесің?

3.1.3.1 (Ж) Оқушылар жұптасып сұхбат құрастырады: біреуі - Астана қаласына саяхатқа келген турист, екіншісі – гид.

 Бағалау критерийлері:

- сұхбат барысында сөйлемдерінің өз рөлдеріне сәйкес болуы;

- мәтінде берілген негізгі ақпаратты сақтауы;

- диалог барысында сөйлеу әдебін сақтау.

Қосымша №1

Презентация слайды

 

 

 

Қосымша №2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №3

 

Сабақтың соңы

Қорытынды бөлім

35-40 минут

5 минут

Рефлексия

Бағалау критерийлері

Бағалау критерийлері

Қолымнан келеді

Көмек

қажет етемін

Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын анықтай аламын

Сөйлем мүшелерін ажыратып, сөйлемдер құрастыра аламын

Кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазамын

Сұхбаттасының айтқанын тыңдап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатыса аламын

Үйге тапсырма.Уақытты тиімді пайдаланудың ережесін жазып келу.

Қосымша ақпарат

Саралау

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланысматематика

  • Тапсырма көлемі бойынша саралау;
  • Деңгейлік тапсырмаларды орындату;
  • Бақылау негізінде қолдауды қажет ететін оқушыларды белгілеу
  • Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін оқылым тапсырмалары негізінде ұйымдастыру
  • Топтық, жұптық жұмыс барысында берілген мәтін, өлеңмазмұны бойынша тұжырым жасай алуы, сыпайы жауап бере білуге бағалау

Топта бірі-бірі тыңдау, сыйлау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс.

1:

2:

Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу