1. Қазақ тілі _3 сынып_1-бөлім Жанды табиғат_Қаратпа сөздер _ҚМЖ


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі

Бөлімі: Жанды табиғат

ТАҚЫРЫБЫ: Қаратпа сөздер (Жанды табиғат туралы мәтін құрастырамын тақырыпшасы аясында)

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ршымбетова Гулбану

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес)

3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау

3.2.1.1 тірек сөздер, көмекші сөздер арқылы (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтін түрлерін және құрылымдық бөліктерін анықтау

3.3.7.1* қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою.

 Сабақтың

 мақсаты

Барлық оқушылар жасай алады:

  • отірек сөздерді пайдаланып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды;
  • тірек сөздер мен көмекші сөздер арқылы мәтін түрін анықтайды;
  • пунктуациялық нормаларды сақтайды, үлгі бойынша сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады, сөйлем сызбасы негізінде тыныс белгісін қолданады

Оқушылардың көбі жасай алады:

  • тірек сөздер мен жоспарды пайдаланып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды
  • көмекші сөздер арқылы мәтін түрін, құрылымдық бөліктерін анықтайды;
  • пунктуациялық нормаларды сақтайды, сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады, сөйлем сызбасы негізінде тыныс белгісін қолданады;

Оқушылардың кейбірі жасай алады:

  • өз бетінше тірек сөздер мен жоспарды пайдаланып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды
  • мәтін түрін және құрылымдық бөліктерін өз бетінше анықтайды.
  • пунктуациялық нормаларды сақтайды, сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады және тыныс белгісін қолданады

Бағалау

критерийлері

  • Тірек сөздер мен жоспарды пайдаланып әңгіме құрай алады;
  • Көмекші сөздер арқылы мәтін түрін және құрылымдық бөліктерін анықтай алады;
  • Пунктуациялық нормаларды сақтайды, қаратпа сөздерді ажырата алады және тыныс белгілерін дұрыс қоя алады;

 Ғылыми тіл

Пәндік сөздер

Қаратпа сөздер, мәтін

Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сұрақтар:

Қаратпа сөз дегеніміз не?

Қаратпа сөздерден соң тыныс белгісі қалай қойылады?

 Құндылықтар

Табиғатты зерделей білуге, қорғауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану

Алдыңғы меңгерілген білім

Мәтін, мәтін түрлері және оның құрылымдық бөліктері

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

Психологиялық ахуал. Шаттық шеңберінде тұрып бір-біріне сәттілік тілеу.

(Ұ) «Сұрақ ілмегі» әдісі бойынша алдыңғы білімді пысықтау.

Пайымдау мәтіні дегеніміз не?

Пайымдау мәтінінің ерекшелігі.

Мұғалімнің сабақ мақсатымен таныстыруы

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: тірек сөздер мен жоспарды пайдаланып әңгіме құрау; көмекші сөздер арқылы мәтін түрін және құрылымдық бөліктерін анықтау, қаратпа сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қою.

2-слайд

3-4- слайд

Сабақтың ортасы

5-35 минут

3минут

2 минут

2 минут

3 минут

1 минут

5 минут

4 минут

5 минут

5 минут

(МК, Ө) Көркем жазу.

Мақсаты: Оқушылардың көркем жазу дағдыларын дамыту.

) 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс.

«Бірлесіп оқу» стратегиясы

Тыңдалым, айтылым.

  • Мәтінді мұқият тыңда.

Нұржан кішкентай ағаштың артық бұтақтарын қия бастады. Байқамай ағаштың қабығымен қоса, діңін кертіп тастады.

  • - Балам-ау, мұның не? Ағашты жарақаттадың ғой, енді ол жылайтын болды?

Нұржан қалт тұрып қалды.

  • Қалайша ағаш та жылай ма?–деді

таңданып.

  • - Әрине, оның да жаны бар, тіршілік

иесі, - деді бағбан.

  • Көз жасы қайсы, көрінбейді ғой?
  • Оны кез келген адам көре бермейді.

Сендер ағашты аялап өсіріп, жүректеріңмен сезіне білулерің керек, - деді бағбан.

  • «Кезбе тілші» әдісі

Мәтін бойынша сұраққа жауап бер.

( Баланы жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру)

  • Мәтін не туралы ?
  • Мәтінге қандай ат қоюға болады?
  • Мәтіндегі негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді оқыңдаршы? Сен, не айтар едің?
  • Діңі дегенді қалай түсінесің?

(Ж, Ө, Қ) Мәтіннен тірек сөздерді белгіле, қорытынды пікірлерді тап.

Жұбымен ақылдаса отырып, тірек сөздерді белгілейді, қорытынды пікірлерді тауып оқиды.

  • Оқушылар тыңдаған мәтіннен тірек сөздерді түртіп алады (Нұржан, ағаштың қабығы, діңі, кертіп тастады, жылайтын болды, бағбан, көз дасы, жүректеріңмен сезіну)
  • Неліктен бұл сөздерді тірек сөздер деп ойлайсыңдар?
  • Мәтіннің қай түріне жатады?

Бағалау дескрипторы

-мәтін не туралы екенін біледі;

- мәтіндегі негізгі ойды анықтап, мәтінге ат қоя алады;

- тірек сөздерді белгілей алады;

- мәтіннен қорытынды пікірлерді таба алады;

- мәтіннің түрін анықтай алады.

Сергіту сәті: «Көңілді күн»

(Ж, Ө, Қ) 2- тапсырма

Жоспар құрып, жазу.

Қажет болса мәтінді қайта оқиды.

Мәтін бөліктерге бөліп таратылады, мәтіннің басы, негізгі бөлімі, соңын анықтап, кестеге жапсырады. Әр бөлікке ат қояды.

Басы

Негізгі бөлімі

Соңы

  • Нұржанның ағаш бұтағын қиюы.
  • Ағаштың көз жасы.
  • Бағбанның сөзі.

Бағалау дескрипторы

-мәтін бөліктерін анықтай алады;

-жоспар құрай алады;

Саралау. Қабілетті оқушылар мәтін бөліктерін анықтап, өз бетінше жоспар құрай алады.

(МК,Ұ) 3- тапсырма

Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге назар аударту .

Бұл сөз не үшін қолданылып тұр деп ойлайсың?

Ережемен  жұмыс

    Тілде біреудің назарын аудару үшін қолданылатын сөздер болады. Ондай сөздерді қаратпа сөздер дейді. Ол сөйлемнің басында, ортасында, аяғында келеді.

(Бірнеше мысалдар келтіру. Мысалы:

1. Балалар, сабақтарыңды  оқыңдар.

2. Сабақтарыңды, балалар, оқыңдар.

3. Сабақтарыңды оқыңдар, балалар.)

  • 1. Балам-ау, мұның не? Ағашты жарақаттадың ғой, енді ол жылайтын болды?
  • 2. Мұның не, балам-ау, ағашты жарақаттадың ғой, енді ол жылайтын болды?
  • 3. Мұның не? Ағашты жарақаттадың ғой, енді ол жылайтын болды ғой, балам-ау?

МК: Балам-ау деген сөздің орнын құлыным-ау, Нұржан-ау, күнім-ау т.с.с. сөздермен ауыстырып айтуға болады.

  • Кәне, айтып көрейікші? Құлыным-ау, мұның не? Ағашты жарақаттадың ғой, енді ол жылайтын болды?

4- тапсырма (МК, Ө, Т, Қ) Суретпен жұмыс.

Жоспар мен суреттердің көмегімен «Жанды табиғат өлі табиғатқа айналуы мүмкін» тақырыбында әңгіме құрау.

Жоспарды толықтыр.

  • Жанды табиғаттың өлу себептері.
  • Құраған әңгіме мәтіннің қай түріне жатады деп ойлайсыңдар? Неліктен?

Бағалау дескрипторы

  • сурет бойынша әңгіме құрай алады;
  • жоспар бойынша әңгімелей алады;
  • жоспарды толықтыра алады;
  • мәтін түрін анықтап, ойын дәлелдей алады;

Саралау.

  • Қабілетті оқушылар өз бетінше суретті пайдаланып жоспар құрайды, жоспар бойынша әңгімелей алады.
  • Қолдауды қажетететін оқушыларға сурет бойынша алдын ала тірек сөздер жазылған кеспе қағаздар таратылады. (Жоспарды жалғастыру үшін жетелеуші сұрақтар қоюға болады қажет еткен жағдайда)

5 -тапсырма Жазылым.

(Ж, Ө, Қ) Сөйлемді жетілдір.

(сөз қосу, тыңдаушыға бағыттау, эмоция қосу), тыныс белгілерін қою, шашыраңқы берілген сөздерден сөйлем құрау)

Сөйлемді қаратпа сөздермен толықтыру.

  • Жіберші, маған, көмектесіп.
  • Ертегі, маған, айтып беріңізші.
  • Өте, ертегі, айтыңызшы, көп.

4. Саяхатқа, сенбі күні, шығыңдар.

«Дұрыс-бұрыс» әдісі арқылы жазған жұмыстарын өзара тексереді.

  • Сөйлемде қаратпа сөздерді қолданғаны дұрыс па?
  • Тыныс белгілерін қойғаны дұрыс па?
  • Қате кездеседі ме?

Өзара кері байланыс 2 жұлдыз, 1 тілек.

Саралау.

Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек көрсету (ережені қайталап, мысал келтіру.).

Бағалау дескрипторы

-қаратпа сөздерге сөйлем құрастыра алады;

- тыныс белгілерін қоя алады;

5-слайд

6-слайд

«Балдырған» журналынан

Қосымша №1

7-слайд

8-9 слайд

10-слайд

11-слайд,

кеспе қағаздар

Қосымша №2

12-слайд

13-слайд

14-слайд

15- слайд

16-слайд

Дәптермен жұмыс

Қосымша №3

17-слайд

Сабақтың соңы

35-40 минут

РЕФЛЕКСИЯ

(Ұ) «Менің сөзім» әдісі

Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау.

Үйге тапсырма: қаратпа сөзге 3 сөйлемнен құрастырып жазып келу.

18-слайд

19-слайд

Қосымша ақпарат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы

Тапсырмаларды дифференциация бойынша беремін.

Белсенділігіне, ойлауына, қызығушылығына, икемділігіне қарай қолдау көрсетемін. Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар Жеке жұмыста өз бетінше мәтін бөліктерін анықтап, жоспар құрайды.

- Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады.

Қалыптастырушы бағалау дескриторлары негізінде бағалаймын.

қаратпа сөздерге сөйлем құрастыра алады;

- тыныс белгілерін қоя алады;

«Сұрақ ілмегі» әдісі

«Кезбе тілші» әдісі

«Дұрыс-бұрыс» әдісі

«Менің сөзім» әдісі

Сыныпта бір-бірін тыңдау.

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сергіту сәті

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу