Жасанды магниттер. Соленоид. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4. Магнит өрісі

Мектеп: Астана қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы:

Жасанды магниттер. Соленоид.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.4 - жасанды магниттерді эксперимент жүзінде жинау және қолданылу аясын түсіндіру;

10.4.1.5- соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттау;

 Сабақ

 мақсаттары

Оқушылардың білім алуы :

(i) табиғи материалдар магниттік қасиеттерін көрсете алады

ii) магнит өрістері және магнит күштері

(iii) тұрақты магниттермен байланысты магнит өрістері

iv) өткізгіштерде өтетін электр токтары

(в) уақытша магниттер және олардың электромагнетизммен байланысы

Оқушылар тақырыпты игеруге және білімін қолдануға қатысты:

i) өткізгіш арқылы өтетін электр тогы магнит өрісін жасайды

(ii) магнит өрісінің кернеуі ток шамасымен тікелей байланысты (I)

III) электромагниттің күші (күші) өткізгіш орамдарының санына байланысты (N)

iv) электромагнит құрылымы

v) I және N кезінде магниттің уақытша күші қалай өзгеретінін эксперименталды анықтау

(vi) магнит күшінің тұрақтысын табу

Жетістік критерийері

Дағды

Жетістік критерийері

Білу және түсіну

Оқушы тұрақты магнит тудыратын магнит өрістерінің табиғатын сипаттай алады

Оқушылар өткізгіште өтетін токтан магнит өрісі мен өзекті магнит арасындағы айырмашылықты ажырата алады.

Электрмагниттердің күші соленоидтар тогының шамасымен, орамдардың санымен түсіндірілетіндігі белгілі.

Электромагнитті конструкциясы және беріктікке сынау

Қолдану

Электромагнитті жасау үшін магнит өрістері мен ағысына қатысты білімді қолдана алады.

Амперметр және вольтметр көмегімен электромагнит жұмысын тексеру

Электромагнитті құрастыру нұсқауларын дұрыс және дәл орындаңыз

Магнит өрісінің тұрақтысын есептеу үшін нәтижелерді пайдаланыңыз

Тілдік

  мақсаттар

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:

  • магниттік өрістердің ауызша және жазбаша негіздерін сыйпаттайды:
  • электрмагниттің күші ток шамасы мен катушканың орамдарының саны бойынша қалай өзгеретінін түсіндіріңіз
  • электромагнит қалай жасалатындығын сипаттаңыз

Лексикология және терминология: магниттік, магнетизм, электромагнетизм, полюстері, электр тогы, Солтүстік полюс, Оңтүстік полюс, өріс, магнит өрісі, магнит ағыны, тұрақты магнит, электромагнит, катушкалар, бұрылыстар саны.

Тілдік

  мақсаттар

Диалог үшін қажетті сөздердің жиынтығы.

(Мен) өткізгіш арқылы өтетін токтың шамасы неғұрлым көп болса, магнит өрісі соғұрлым көп

ii) электромагниттер уақытша немесе жасанды магниттер ретінде жіктеледі

(iii) электромагнит күші ток ағысына және катушканың орамдарының санына тікелей пропорционалды

  • (iv) электромагниттердің темір өзегі бар, ол оған көп күш береді

Құндылықтар

Сабақ барысында оқушылар практикалық сұрақтар мен міндеттерді шешу үшін, зерттеу дағдыларын дамыту үшін шығармашылық және сыни ойлауды көрсетеді. Сонымен қатар, сабақ үш тілде қарым-қатынас дағдыларын жақсартуға арналған.

Пәнаралық байланыс

 АКТ дағдылары

PPT қолдану, акт интеграциясы

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Мұғалімнің қызметі: сабақ тақырыбы енгізіледі.

Магниттік және магнитті емес өрістер мен материалдардың типтері тұрғысынан магниттердің негізгі қасиеттеріне шолу жасау.

Темір, никель, болат, пластмасса

Ортасы

15 мин

10 мин

10 мин

35 мин

Магниттер және магниттер түрлері

1 "Жасанды магниттер" Power Presentation ұсыну”

Соленоид дегеніміз не?

1 "Соленоид" Power Presentation ұсыну

Мұғалімнің қызметі: электромагнит құрылымына қатысты магниттік өрістерге қатысты терминдерді енгізу үшін қолданылатын күш пен видеоларды ұсыну. Оқушылардың қызметі: оқушыларға ескертулер жасайды және оқушылар мен мұғалім арасында интерактивті режимде сұрақтар қойылады.

Мұғалімнің қызметі: тәжірибелік жұмыстардың парақтары таратылады жұпта (5-6 жұп) жұмыс істеу тапсырылады. Кейін қажетті материалдар мен жабдықтарды жинап, аяқталған электрмагниттерін құрастыру тапсырылады. Оқушыларға өз құрылғыларын қалай құру керектігі туралы кеңестер мен ақпараттар беріледі.

Жасанды Магнит қалай жасалады?

Оқушылардың қызметі: жеке топтар практикалық жұмыс бойынша берілген нұсқаулықтарға сәйкес ұсынылған материалдарды пайдалана отырып, электромагниттерді жинайды.

Мұғалімнің қызметі: оқушылардың құрылғыларды құрастыра білуі үнемі бақыланады,соның ішінде олар командада қаншалықты жақсы ұйымдастырып, жұмыс істей алатындығын бақылайды.

Содан кейін оқушыларға катушка арқылы өтетін электр тогын өлшеуді қалай жүргізу керектігі туралы нұсқау берді.

Оқушылардың әрекеті:

Олар магниттермен таңдалған скрепкалардың санын есептейді және ондық электрондық балансты пайдалана отырып, олардың массасын табады.

Оқушылардың әрекеті: оқушылар электрмагнит құралдары арқылы өткізіп, ағындарды өзгертеді және электромагнитті күштің беріктігіне әсер ету үшін соленоид катушкасының (N) әртүрлі бұрылыстарын қолдана отырып эксперимент жасайды.

Талқылау:

Практикалық парақ 2

Практикалық парақ 3

Powerpoint презентациялар магнит өрістері

Практикалық парақ 1

Датчик сым 20 swg мыс

ауыспалы кернеуді қоректендірудің шегелері немесе ферромагниттік өзекшелері.C Көзі

Амперметр.

Вольтметр

Қосқыш сым

Кеңсе скрепкасы

Электронды таразы

Соңы

5 мин

Кері байланыс: сұрақтар мен ұсыныстар қорабы.

Көрсету:

- Не білдім

- Не түсініксіз қалды

- Немен жұмыс істеу керек

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

All Students : Can recall terms and apply basic understanding of artificial and permanent magnets. Solve problems with assistance from teacher.

Intermediate ; Students can solve most of the tasks/problems relating to both electromagnets permanent magnets with minimal supervision.

Advanced: students can solve the most challenging tasks relating to all aspects of electromagnetism without assistance.

Оқушылардың практикалық міндеттерді шешу бойынша әртүрлі іс-әрекеттердің шешімін өзгелердің көмегінсіз түсіндіре алады, шешілетін міндеттерді нақты сипаттай алады.

Қызметті бағалау

Талқылау: оқушылардың жауаптарын сұрау, біріктіру және жалпылау. Оқушылармен оптика принциптерін, электромагнетизм тұжырымдамасын түсінетініне көз жеткізіңіз.

Оқушылар жұмыс парағын аяқтағаннан кейін, олардың жауаптарын өз сыныптастарымен салыстыруды сұраңыз. Сыныппен талқылаңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу