Электр тогы. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3АТұрақты ток

Мектеп:

Күні :

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Электр тогы. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау.

Оқу мақсаттары

10.4.2.1 –тізбек бөлігі үшін Ом заңын аралас жалғанған өткізгіштерге қолдану;

 Сабақтың мақсаты

- электр тогы түсінігін түсіндіре алады;

- электр тізбегін қоса алады;

- Ом заңының формуласын біледі және қолданады;

- тізбек бөлігі үшін Ом заңының физикалық мағынасын түсіндіреді;

Тілдік мақсаттар

 

Арнайы пәндік лексика және терминология:

Электр тогы, ток күші, кернеу, кедергі, тізбек бөлігі үшін Ом заңы, өткізгіштерді аралас жалғау

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Электр тогы …

Кернеу …

Кедергі…

Құндылықтарды дамыту

 

 

Өмір бойы оқу;

Жауапкершілік;

Денсаулық;

 Пәнаралық

 байланыстар

Математика, инженерия

 АКТ қолдану дағдылары

Түсіндірмелі-көркемдеу тәсілден белсенділік әдіспен оқыту тәсіліне көшу, бұл кезде оқушы оқу іс-әрекетінің белсенді тұлғасы ретінде қалыптасады.

Бастапқы білім

Электр тогы, кедергі, кернеу, Ом заңы (8 сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

0-2 минут

Сабақтың ұйымдастырылған кезеңі

а)оқушыларды сабаққа психологиялық түрде бейімдеу;

б) сабақтың мақсатын қою және анықтау;

Презентация

Слайд №1,2

Сабақтың ортасы

2-3 минут

3-5 минут

5-12 минут

12-20 минут

20-25 минут

25-38 минут

(W) Видеоматериалды көру. Twig-bilim.kz.

Электр туралы оқушылардың болжамы.

(W) Видеоматериалды көру. Bilimland.kz

Оқушылардың жаңа материалды талдауы.

(G), (E) Жұптық жұмыс. Оқушылар практикалық жұмысты орындайды.

Схеманы жинау.

қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықты сақтау.

Дәптерге жазу.

(G), (Т) Вольт-амперлік сипаттамасының графигін тұрғызу.

Тізбек бөлігі үшін Ом заңы тәжірибесінен қорытынды шығару. Мұғалімнің тексеруі.

Ом заңының тұжырымдамасы.

(I, f) Есеп шығару.

Өзара тексеру. Өзара бағалау.

Мұғалім тақтаға дұрыс жауаптарын көрсетеді.

Оқушылар дайын жауаптар арқылы бір-бірін тексереді.

Жауаптар:

  • 2,8 В
  • 110 В, 05 А

3 А, 1,5 Ом

(G, f) Топтық жұмыс.

Есептер шығару. Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

Жауаптар Қосымша 1 соңында берілген. Топтар арасындағы өзара тексеру.

Орта деңгейлі және деңгейі жоғары оқушыларға түрлі деңгейдегі тақырып бойынша тапсырмаларды дайындау.

Презентация

Слайд №3

https://twig-bilim.kz/kz/film/what-is-electricity

Слайд №4

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/ehlektr-togy

Слайд №5

Схемалы плата,ток көзі, ажыратқыш, резисторлар, реостат, амперметр, вольтметр, қосқыш сымдар.

Слайд №6,7,8

Слайд №9,10,11

Слайд №12,13

Қосымша 1

Жауаптары бар карточкаларды тарату

Қосымша 2

Сабақтың соңы

38-40 минут

Сабақтың соңында оқушылар кері байланыс жасайды:

- не білдім, нені үйрендім

- не түсініксіз болды

- немен жұмыс жасау қажет

Үй тапсырмасы §9.3, §9.4

Қосымша 3

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

-тізбек бөлігі үшін Ом заңын біледі.

Көптеген оқушылар:

-өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау заңының тұжырымдамасын біледі және қолданады;

Кейбір оқушылар:

-өткізгіштерді параллель жалғауды бірлесіп қолдану;

-оқушыларға тақырып бойынша түрлі деңгейдегі тапсырмаларды дайындау.

(1) өзара тексеру

(2) өзара бағалау

Физика кабинетімен танысу барысында ҚЕ бойынша стендтерге, ҚЕ бойынша журналдың болуына назар аударуды ұсынамын.

ҚЕ бойынша енгізу нұсқаулығы жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Топтық жұмысты талдау, дәптерге жазу оқушылардың пәндік мазмұнын түсінетіндігін көрсетті.

Мұғалім олардың қорытындылармен келісті.

Оқушылар топпен жұмыс кезінде міндеттерді өз бетінше бөліп алды.

Саралау дұрыс жүргізілді. Деңгейі жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дұрыс таңдалған.

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер орындалды.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Топтық жұмыс.

2: Түрлі деңгейдегі тапсырмалар

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: Вольт-амперлік сипаттамасының графигін тұрғызу кезінде тексеруді мұғалімге емес, өзара тексерткен дұрыс болар еді.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Оқушылар өте үйлесімді жұмыс жасады, ешқандай қиындықтар байқалмады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу