Жылулық тепе-теңдік теңдеуі. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақтың қысқа мерзімді жоспары

Сабақтың қысқамерзімді жоспары

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

8А, 8В

ТАНЫСТЫ

ӘБ жетекшісі

____________________

« »_______20 ж.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім 8.1В: Жылу мөлшері

Сабақ тақырыбы:

Жылулық тепе-теңдік теңдеуі

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.2.3 - жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау;

8.3.2.6 – тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтай отырып, жылулық процестердегі энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • жылулық тепе-теңдікке анықтама береді;
  • бірінші дененің екінші денеге берген жылуы екінші дененің алған жылуына тең екенін түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

… ауызша және жазбаша жылу балансының теңдеуін түсіндіру.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Каз

Рус

Eng

Жылу балансы

Тепловой баланс

Heat balance

Жылу балансының теңдеуі

Уравнение теплового баланса

Heat balance equation

Жылу тепе-теңдігі

Тепловое равновесие

Heat equilibrium

Жылу энергияның жоғалуы

Потеря тепловой энергии

Lose of heat energy

Энергияның сақталу мен айналу заңы

Закон сохранения и превращения энергии

The law of conservation and transformation of energy

Араластыру

Перемешивать

To mix

Суып қалу

Остывать

To cool down

Құндылықтар

Есеп шығару және зертханалық жұмыс орындау кезінде серіктестіктің дамуы.

Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу

«Жаһандық жылыну» концепциясы, табиғаттағы сақталу заңдары.

Өмірмен байланыстылығы

Игерілген білімдер оқушыларға жылу тепе-теңдігі болатын параметрлерді есептеуге көмектеседі: әртүрлі температуралардағы сұйықтықтар мен қатты денелердің араласуы.

Пәнаралық байланыс

Химия

Бастапқы білім

Энергияның сақталу заңы, ішкі энергия

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған әрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин

  • Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеп, жаңа сабақтың

  • тақырыбымен;
  • мақсатымен;
  • жетістік критерийімен таныстыру.
  • Үй жұмысын тексеру.
  • Активити: «Сәйкестендіру» атты материалды меңгеру деңгейін анықтау үшін оқушылардың өзара тексеру жұмысы. Оқушыларға ауызша сипаттағы есептер және теориялық сұрақтар жазылған карточкалар таратылады. Бір партағы оқушылар таңдау бойынша алты тапсырмадан орындайды. Есеп шығарады, сұрақтарға жауап береді, кейін карточкада дұрыс жауаптарды белгілейді. Тапсырманы орындап болғаннан кейін оқушылар бір-бірін тексереді.

Бағалау: оқушылардың бірін-бірі бағалауы

Қосымша 1 «Сәйкестендіру тапсырмасы»

Сабақтың ортасы

6-10 мин

11-18 мин

Жаңа сабақты меңгеру

(W) Ыстық суды салқын сумен араластырса не болады?

Қоспа температурасының температурасының төмендеуіне не себеп?

(W) Жылу балансының формуласын қорыту:

Оқушылар шамаларды жазады (сурет бойынша): ыстық және салқан судың бастапқы температурасы, салқын және ыстық судың массасы, қоспаның температурасы.

Оқушылар өз бетімен ыстық судың берген және салқын судың алған жылу мөлшерін есептеу және алынған нәтижелерді салыстыру керек. Қорытынды жасайды және дәптерге жылу балансының теңдеуін жазады (сөзбен және формуламен): Qбер=-Qалған

Мұғалім формуланы қорыту керек:

с1=c2 болған кезде

с1c2 болған кезде

(W/I) Бекіту. Есептер шығару

  • Кеседе температурасы 900С массасы 25 г шай бар. Шайды 55 0С температураға салқындату үшін температурасы 20 0С судың қандай мөлшерін қосу керек? Кесенің жылусыйымдылығын ескермеуге болады, шайдың меншікті жылусыйымдылығын судың меншікті жылусыйымдылығына тең деп есептейміз.
  • Болаттан жасалған массасы 300 г бөлшекті жоғары температураға дейін қыздырды да, кейін қату үшін массасы 3 кг температурасы 10 0С машина майына салды. Бөлшектің бастапқы температурасын табыңыз, егер жылу тепе-теңдігі кезінде температура 30 0С болса?

Дифференциация: әртүрлі деңгейлі есептер.

Дескрипторлар: Оқушы:

- жылу балансының теңдеуін жазады;

- физикалық шамалардың өлшем бірліктерін ХБЖ-не айналдырады;

- қажетті математикалық есептеулер жасайды.

Бағалау: Мұғалім тексереді және бағалап, кері байланыс жасайды

Қосымша 2 «Есептер»

Сабақтың соңы 1

19-20 мин

Кері байланыс

Сабақтың басы 2

1-2 мин

  • Сабақтың тақырыбын, мақсаттары мен критерийлерін қайталау.
  • ҚТ ережелерін қайталау.

Сабақтың ортасы 2

3-18 мин

(E/G) №1 зертханалық жұмысты орындау.

Температуралары әртүрлі суды араластырғанда жылу балансын анықтау.

Жұмыстың мақсаты:

Жылу алмасу кезінде ыстық судың берген және салқын судың алған жылу мөлшерін анықтау.

(G) Қайталау. Зертханалық жұмыс жасаған кезде ҚТ ережелерін қайталау: белгілер бойынша берілген жұмыс ережелерін анықтаңыз.

Дескрипторлар:

- судың температурасы мен массасын анықтайды;

- жылу алмасу кезінде жылу мөлшерін есептейді.

- нәтижелерді талдайды және қорытынды жасайды.

Қосымша 3 «ЗЖ №1»

Сабақтың соңы 2

19-20 мин

Рефлексия «Аралдар» (презентацияны қараңыз). Стикерлерді қолдану.

Үй жұмысы

Қайсысы тезірек суиды – сүті бар шай, әлде сүтсіз шай?

-эксперименталды тексеру.

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

Қыздырғыш элементтермен жұмыс жасау кезінде ҚТ сақтау

Жалпы баға

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу