Тілшікті (клавишті) аспаптар. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6 бөлім: Өнерпаз болсаң арқалан.

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тілшікті (клавишті) аспаптар

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары

5.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану

5.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау

5.1.3.3 қарапайым әуендерді немесе музыкалық шығармалар үзінділерін нотамен орындау

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • тілшікті аспаптардың шығу тарихымен танысады;
  • әуен шығарып музыкалық аспаптарда орындайды Ішекті аспаптарды дыбысталуы мен жасалуына қарай ажыратып үйренеді;

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • музыкалық шығармашылық жұмысты жасау үшін түрлі ресурстарды қолданады
  • музыканың көркемдеуші құралдарын қолданып музыка шығарады;
  • қарпайым әуенді нота бойынша орындайды.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • қажетті терминологияны қолдана отырып, музыканы талқылай және талдай алады;

Пәндік лексикасы мен терминологиясы

Аспаптарды классификациялау - жіктеу

  • классификация инструментов
  • тілшікті аспаптар – клавишные инструменты

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Ырғақты қандай әдістермен орындауға болады?

- Қандай оркестр түрлерін білесіздер?

- Симфониялық және қазақ халық аспаптары окрестрінің отыруы бірдей ма? Әр оркестр несімен ерекшеленеді?

Құндылықтарды

дарыту

Мультикультурализм – жаңа аспаптармен таныстыру арқылы оқушыларды өз еліміз және өзге елдің музыкасына деген құрметке баулу

Еңбек пен шығармашылық – шығармашылық жұмыс істеу барысында еңбектену, оқушыларды шығармашылыққа үйрету

Пәнаралық

байланыстар

Дүниетану – оқушылар күнделікті қолданыстағы аспаптар жайлы ойларымен бөліседі

Өнер – оқушыларға коллаж жасау барысында өнер пәнінде үйренген композиция заңдылықтары ескеріледі

АКТ дағыдылары

Оқушылар интернет желісінен өздеріне қажетті ақпаратты сұрыптап алады

Кәсібі даму мақсат

Топтық жұмыс арқылы оқушылардың дарындылығын дамыту – оқушылар топпен аспаптардың шығу тарихын талдайды, топта талқылау жүргізеді. Аспапта орындау барысында музыкалық және ырғақтық қабілеттерін дамытады және нота ұзақтықтары жайлы бұрынғы білімдерін пайдаланады.

Бастапқы білім

Оқушылар ұрмалы және үрмелі аспаптар тобымен танысты. Аспаптарды ажыратып үйренді. Аспаптардың дыбысталуын және жасалу жолдарын біледі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

7 мин

Ырғақтық сәлемдесу

Өткен сабақта өздеріңіз жасаған музыкалық аспаптар коллажына көз жүгіртіңіздер.

Қазір «Музыкалық білімпаз» ойынын ойнаймыз.

Оқушыларды үш топқа біріктіру.

Балалар, мен сұрақтарды топтарға кезекпен қоямын, білимеген жағдайда келесі топқа жауап беру кезегі беріледі. Сұрақ қойылғаннан кейін ақылдасуға сіздерге 5 секунд уақыт беріледі.

Оқушыларға бір біріне деген сыйластықты сақтаутуралы айтылады.

  • Violino, violon, Geige – бұл аспаптың итальян француз және немісше атауы. Аспапты ата.
  • Қай аспап төмен дыбыс шығарады:альт немесе виолончель?
  • Қандай аспапта саусақтармен, алақанмен, шынтақпен тіпті таяқшамен ойнайды?
  • Ксилофонның тілшіктері қандай табиғи материалдан жасалады?
  • Пиццикатоны орындау кезінде не қажет емес?
  • Симфониялық оркестрдің қай тобы ең көп болып саналады?
  • Симфониялық оркестрдің қай аспаптары дирижердан ең алыс орналасады?
  • Сыбызғы мен қобыз аспаптары қандай топқа жатады?
  • Жетілдірілген жаңа жетігеннің неше ішегі бар?

Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту

Бүгінгі тақырып «Тілшікті аспаптар» деп аталады

Бүгінгі сабақта біз

Тілшікті аспаптардың шығу тарихымен танысамыз;

Өзіміз әуен шығарып, аспаптарда орындаймыз.

Презентация

10 мин

5 мин

8 мин

7 мин

1 тапсырма. Ақпарат іздеу

Интернет желісі, ақпарттық қағаздарды пайдаланып тілшікті аспаптың шығу тарихын баяндаңыз.

1 топ – орган аспабы

2 топ - клавесин

3 топ - фортепиано және рояль

Дайындыққа 5 минут беріледі.

Дескрипторлар.

- аспап тарихын айту

- топта барлық оқушылардың презентацияға қатысуы

- ақпаратты түсінікті етіп жеткізу

Презентация және өзара бағалау

Кері байланыс арқылы оқушыларді бірін бірі әділ бағалауға үйрету.

Мұғалім оқушыларды топтарға біріктіреді

2 тапсырма. Әуен шығару

Келесі тапсырма сіздердің нота сауаттылықтарыңыз бен музыкалық аспапта ойнау дағдыларын дамытуға бағытталған. Мына қабырғада өздеріңіз көріп тұрғандай фортепиано басқыштарының ноталары түстер бойынша көрсетілген, сіздер өз әуендерңізді түстер бойынша орындап көресіздер.

Тапсырманы орындау кезеңдері

  • Асықтарды қолданып әуен шығарыңыз
  • Әуеніңізге ырғақ ойлап табыңыз. Қанша нота бар сонша дыбыстан ырғақ кұралу керек.
  • Топпен бірге өз әуеніңізді орындаңыз.

Дифференциация.

Әуенді тез құрастырған топқа әуендерін өлшемге сай орындауын ұсыну. Ырғақтық суретін де 2/4 өлшемінде жасауын ұсыну.

Орындау уақыты – 7 мин

Дескрипторлар:

  • топта бірігіп жұмыс жасайды;
  • нота сызығына ноталарды дұрыс орналастырады - - әуеніне ырғақ ойлап табады
  • әуенді дұрыс орындайды

Презентация және өзара бағалау

Топтар өз жұмыстарын таныстырады

Сағат тілі бойынша оқушылар бірін-бірі бағалайды.

Топтарға ноутбуктер, алдын ала дайындалған дидактикалық материал беріледі.

Презентация

Сөйлейтен қабырғалар, нота сызықтары, түсті асықтар, музыкалық аспаптар

Презентация

Сабақтың соңы

3 мин

Қорытынды.

Бүгінгі сабағымыздың мақсатына оралайық. Мақсатқа жеттік пе?

Рефлексия.

ефРеф

  • Қандай жаіа ақпарат білдіңіздер?
  • Қай тапсырма қиын болды?

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Әуенді тез құрастырған топқа әуендерін өлшемге сай орындауын ұсыну. Ырғақтық суретін де 2/4 өлшемінде жасауын ұсыну.

Бақылау , өзара бағалау

Кері байланыс

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар бойынша

Өзін-өзі бағалау

Сабақ барысында қауіпсіздік ережелерді сақтайды.

Емельянов жаттығулары оқушылардың тыныс алу жолдарын дамытуға септігін тигізеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу